Právnik podal na speváčku trestné oznámenie pre jej údajné zosmiešnenie hymny

435769_josipa 676x407.jpg

22.2.2020 (Webnoviny.sk) – Chorvátska speváčka Josipa Lisac, ktorá v utorok vystúpila na inaugurácii prezidenta Zorana Milanoviča, čelí obvineniam pre jej prednes štátnej hymny. Na interpretku totiž podal trestné oznámenie istý právnik, ktorý tvrdí, že hymnu úmyselne zosmiešnila. Za prejavovanie neúcty voči hymne hrozí podľa chorvátskych zákonov ročný trest odňatia slobody.

Sedemdesiatročná Lisac, ktorá je známa svojimi svojráznymi vystúpeniami a módnym štýlom, zaspievala na inaugurácii chorvátsku štátnu hymnu v sprievode džezového klaviristu Zvjezdana Ružiča. Jej prevedenie však bolo uvoľnenejšie a jemnejšie ako tradičné slávnostné znenie.

Ako informuje spravodajský portál BBC, právnik Boško Županovič vo svojom trestnom oznámení tvrdí, že speváčkino prevedenie hymny bolo „spoločensky neprijateľné“ a porušila ním zákon. Županovič, ktorý vlastní viacero podnikov i lokálnu webstránku, tvrdí, že Lisac použila „zosmiešňujúcu artikuláciu a tónovanie“, aby zosmiešnila krajinu. Ako uviedol pre spravodajský portál Index.hr, trestné oznámenie podal, pretože to je jeho „občianska povinnosť“.

Speváčkino hudobné vydavateľstvo Croatia Records a Únia chorvátskych hudobníkov sa Lisac zastali s tým, že Županovičovo konanie ukazuje „úplné ignorovanie umeleckej slobody“. Interpretka podľa nich nebude obvinenia voči nej verejne komentovať.

Viac k témam: hymna, trestné oznámenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Právnik podal na speváčku trestné oznámenie pre jej údajné zosmiešnenie hymny © SITA Všetky práva vyhradené.

22. februára 2020

Odporúčané články