Pred prešovským úradom protestovali desiatky učiteľov proti určeniu nulového počtu prijatých žiakov

370982_imgl7999 676x451.jpg

PREŠOV 29. novembra (WebNoviny.sk) – Po študentoch Gymnázia na Spojenej škole Juraja Henischa v Bardejove sa proti určeniu počtu prijatých žiakov v novom školskom roku postavilo aj Súkromné gymnázium na ulici 29. augusta. Pred úradom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vo štvrtok protestovalo zhruba 50 pedagógov a študentov školy a ich rodičov.

Je to diskriminácia

Ako uviedla riaditeľka gymnázia Renáta Tulejová, k protestu ich viedlo určenie nulového počtu žiakov na prijatie do prvého ročníka a tiež, že PSK nereagoval na ich výzvy o zmenu uznesenia. Žiadajú o 25 miest, ktoré určite naplnia.

„Vnímame to ako diskriminačné, pretože sa snažia zrušiť súkromnú školu v Bardejove a pritom predseda PSKa kraj deklarovali, že v meste Bardejov bude jedno verejné a jedno neverejné gymnázium. Po zmenách, ktoré nastali, sme sa 12. novembra dozvedeli, že budeme mať počet žiakov nula a 26. novembra vyšiel dokument PSK, že ostatné školy, ktorým bola pridelená nula, majú triedy a my ako súkromné gymnázium triedu nemáme,“ vysvetlila Tulejová.

Ako uviedla, škola sa prispôsobovala racionalizácii a v posledných štyroch rokoch nežiadala o zvýšenie počtu žiakov. „Racionalizáciu určite treba, ale nie takýmto spôsobom. Myslíme si, že každý má možnosť výberu školy, či si vyberie verejnú alebo neverejnú. Nie všetci chcú študovať na neverejnej cirkevnej škole, ale na súkromnej. My ako škola vnímame, že sme zdravou konkurenciou škôl – gymnázií v Bardejove,“ dodala riaditeľka. Na škole je momentálne v štyroch triedach 96 žiakov.

Zákonná možnosť jedine cez ministerstvo

Ako reagoval vedúci odboru školstva Úradu PSK Ján Furman, kraj má pre všetky školy vo svojej územnej pôsobnosti podľa vyhlášky ministerstva školstva v budúcom školskom roku na rozdelenie 6 316 miest. Požiadavky stredných škôl sú ale podstatne vyššie, ako dovoľuje vyhláška.

„Kým v minulom roku bolo toľko končiacich deviatakov ako bude tento rok, cez zastupiteľstvo sa zvýšili počty žiakov až o 2 600. Teraz sme pristúpili k tomu, že máme reálny počet žiakov a toľko miest sme nastavili v našich školách,“ uviedol Furman, podľa ktorého už zverejnené rozdelenie miest je definitívne.

„U nás sa to zvrátiť nedá, pretože my sme výsledky zverejnili na našej webovej stránke a je teraz zákonná možnosť jedine cez ministerstvo školstva,“ dodal.

Limitovaní zákonmi a vyhláškou

Rovnaké odporúčanie zopakoval aj predseda PSK Milan Majerský po rokovaní so zástupcami školy. „Sme limitovaní zákonmi a vyhláškou. Počet žiakov, ktorých môžeme rozdeliť, je limitujúci pre nás aj pre jednotlivé okresy. Limitujúci je aj počet 30 percent gymnazistov. Škole sme odporúčali, aby žiadali o ministerskú výnimku a na základe toho, či ju odobrí, budeme robiť ďalšie kroky,“ povedal Majerský.

Dodal, že v prípade súkromného gymnázia zriaďovateľ nežiadal o vytvorenie ďalších miest a pripomienky voči neprideleniu miest pre školu nemal ani zástupca zriaďovateľov súkromných škôl na krajskej rade pre odborné vzdelávanie.

V Bardejove v súčasnosti pôsobia štyri gymnáziá. Kraj im pre budúci školský rok určil 165 miest. Najviac, 112 miest, z toho 28 pre bilingválnu zložku, je určených pre Gymnázium Leonarda Stöckela. Gymnázium na Spojenej škole Juraja Henischa, ktorého vedenie a žiaci pre obavu z nepridelenia miest zorganizovali pred dvoma týždňami protest v Bardejove, má napokon k dispozícii 25 miest.

Zvyšných 28 miest je určených pre bilingválnu zložku Gymnázia sv. Jána Bosca, ktoré je organizačnou zložkou Cirkevnej spojenej školy. Súkromné gymnázium na ulici 29. augusta nemá podľa stanovených kritérií v budúcom školskom roku možnosť prijať žiadnych študentov prvého ročníka.

Viac k témam: Gymnázium na Spojenej škole Juraja Henischa, protest
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred prešovským úradom protestovali desiatky učiteľov proti určeniu nulového počtu prijatých žiakov © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články