Pred sopkou Agung ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká

353317_indonesia_bali_volcano_70434 4cb786f2c3a540a38f7c43e4eadf3182 640x420.jpg

BALI 25. septembra (WebNoviny.sk) – Oblasť okolo činnej sopky Agung na indonézskom ostrove Bali opustilo už takmer 50-tisíc ľudí. V pondelok o tom informoval Waskita Sutadewa z národnej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof. Tamojší obyvatelia utiekli pred možnou erupciou na okraje ostrova. Niektorí z nich hľadajú útočisko na ostrove Lombok.

Odporúčame:
Z okolia sopky na Bali odchádzajú ďalšie tisíce ľudí

Indonézske úrady vydali pred Agung najvyššiu výstrahu v piatok a nariadili evakuáciu obyvateľov z oblastí, ktoré by jej erupcia mohla postihnúť po tom, ako zaznamenali „značný nárast“ seizmickej aktivity. Národná agentúra pre zmierňovanie následkov katastrof určila odporučenú vzdialenosť na minimálne 12 kilometrov od krátera.

Hovorca agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof Sutopo Purwo Nugroho počas tlačovej konferencie v Jakarte oznámil, že vláda odovzdá obyvateľom Bali stovky tisíc masiek, aby sa chránili pred dymom. Okrem toho poskytne aj ďalšiu humanitárnu pomoc vrátane matracov a prikrývok.

Odporúčame:
Úrady vydali najvyšší stupeň výstrahy pred sopkou na Bali, z oblasti evakuovali vyše 9 000 ľudí

„Šanca na výbuch je vysoká, ale nevieme, kedy sa to stane,“ vysvetlil Nugroho a dodal, že nie všetci obyvatelia ostrova opustili ohrozenú oblasť. „Strážnici územie ešte prehľadávajú a snažia sa ľudí vyzvať k evakuácii,“ dodal.

Agung naposledy vybuchla v marci 1963, katastrofa si vyžiadala približne 1 100 obetí. V tom čase sopka chrlila popol do výšky desiatich kilometrov.

Viac k témam: Bali, evakuácia, sopka Agung
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred sopkou Agung ušlo už takmer 50-tisíc ľudí, šanca na jej výbuch je vysoká © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2017

Odporúčané články