Prešovské dominanty sa rozžiarili na červeno, mesto si pripomenulo Svetový deň hemofílie

411370_krv 676x433.jpg

17.4.2024 (SITA.sk) – Mesto Prešov v stredu večer symbolicky nasvietil svoje dominanty červenou farbou. Stalo sa tak v rámci Svetového dňa hemofílie ako znak podpory pacientom s vrodenými krvácavými ochoreniami.

Mesto v stredu 17. apríla symbolicky na červeno zafarbilo budovy historickej radnice a Caraffovej väznice. Informovala o tom tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.

Odkaz svetového dňa hemofílie

Ako pripomenula, hemofília je vrodené nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi. Na Slovensku žije aktuálne 3230 pacientov, ktorým bola diagnostikovaná vrodená krvácavá porucha, z nich má viac ako 700 pacientov hemofíliu. Až tretina z nich sú deti.

Vďaka modernej vede a pokroku v medicíne môžu dnes pacienti s hemofíliou a inými vrodenými krvácavými poruchami žiť kvalitný a plnohodnotný život a majú čoraz lepšiu perspektívu do budúcnosti. Aj to je odkaz Svetového dňa hemofílie, ktorému v kalendári každoročne patrí 17. apríl,“ uviedla Šitárová.

Prejavenie podpory

Hoci ide o zriedkavé ochorenia, práve tento deň je podľa nej príležitosťou poukázať na život pacientov s hemofíliou a ďalšími ochoreniami krvi, a takto im vyjadriť podporu a spolupatričnosť.

Tú môže verejnosť prejaviť aj symbolickým rozsvietením červených svetiel v oknách ich domov a bytov,“ uviedla Šitárová.

Svetový deň hemofílie sa so 17. aprílom spája už od roku 1989. Tento deň si každoročne pripomína viac ako 134 krajín sveta.

Na Slovensku sa k myšlienke „Rozsvieťme červené svetlá“ dlhodobo pridáva aj Slovenské hemofilické združenie.

Na základe jeho iniciatívy sa tento rok do farby krvi „zaodejú“ viaceré významné budovy a monumenty naprieč celým Slovenskom.

Viac k témam: Svetový deň hemofílie
Zdroj: SITA.sk – Prešovské dominanty sa rozžiarili na červeno, mesto si pripomenulo Svetový deň hemofílie © SITA Všetky práva vyhradené.

17. apríla 2024

Odporúčané články