Prezident Barack Obama sa vyjadril k smrti vodcu Talibanu

Šéf afganskej vlády Abdulláh Abdulláh vyjadril presvedčenie, že usmrtenie vodcu Talibanu bude mať priaznivý vplyv na snahy o mier v Afganistane.HANOJ 23. mája (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama v pondelok vo vyhlásení uviedol, že smrť vodcu Talibanu, mullu Muhammada Achtara Mansúra, predstavuje „dôležitý míľnik“ v dlhodobom úsilí priniesť mier do Afganistanu.

Odporúčame:

Afganská tajná služba a vláda potvrdili smrť vodcu Talibanu

Obama zdôraznil, že Mansúrovou smrťou prišla o vodcu organizácia, ktorá stále plánuje a podniká útoky na americké aj koaličné sily a vedie vojnu proti afganskému ľudu. Šéf Bieleho domu v písomnom vyhlásení, ktoré vydal ešte na ceste do Vietnamu, uviedol, že Spojené štáty budú naďalej zasahovať proti extrémistickým sieťam, ktoré útočia na ciele USA.

Mansúr zahynul, keď americké bezpilotné lietadlo vystrelilo na jeho vozidlo na území juhozápadnej pakistanskej provincie Balúčistán. Mansúr nastúpil do čela afganského Talibanu vlani v lete ako nástupca zakladateľa tohto fundamentalistického hnutia, mullu Muhammada Umara, ktorého smrť v roku 2013 vyšla najavo až minulé leto.

Šéf afganskej vlády Abdulláh Abdulláh vyjadril presvedčenie, že usmrtenie vodcu Talibanu, mullu Mansúra, bude mať priaznivý vplyv na snahy o mier v Afganistane, keďže bol „hlavnou postavou brániacou Talibanu zapojiť sa do mierového procesu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. mája 2016

Odporúčané články