Prezident diskutoval s ministrom zdravotníctva aj o korupcii

Andrej Kiska upozornil nového ministra, že zdravotníctvo prevzal v stave, kedy musí aj on, aj celá vláda dosiahnuť výsledky. Ak sa tak nestane, pôjde podľa hlavy štátu o zlyhanie.

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska prijal v pondelok ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera. Kiska sa podľa svojich slov plánuje v najbližšom období stretnúť aj s ďalšími ministrami, pričom sa chce oboznámiť s tým, čo by chceli dať do programového vyhlásenia vlády. „Zdravotníctvo je asi jeden z najkľúčovejších a najväčších problémov v našej spoločnosti. Zdravotníctvo, to je dôvod, prečo naši ľudia strácajú dôveru v štát, v základné fungovanie jeho inštitúcií,“ povedal novinárom prezident.

Zdravotníctvo, to je žiaľ korupcia, netransparentnosť, „eldorádo“ súkromných záujmov,“ zhodnotil Kiska s tým, že aj preto ako prvého pozval práve ministra zdravotníctva. Prezident upozornil nového ministra, že zdravotníctvo prevzal v stave, kedy musí aj on, aj celá vláda dosiahnuť výsledky. Ak sa tak nestane, pôjde podľa hlavy štátu o zlyhanie. „Poriadok a transparentnosť nesmú byť formulované ako cieľ, ale musí sa z nich stať samozrejmosť,“ povedal Kiska. Prezident tiež upozornil na to, že treba spraviť poriadok v poplatkoch.

Kiska poznamenal, že prvýkrát vo svojej funkcii má pocit, že si vláda uvedomuje hĺbku krízy v zdravotníctve. „Po našom rozhovore s pánom ministrom som nadobudol pocit, že pán minister presne vie, pred čím stojí a verím, že pán minister bude viesť doslovne boj za záujem pacientov,“ doplnil Kiska.

Ako povedal šéf rezortu Tomáš Drucker, prezidenta informoval o svojich doterajších krokoch a stretnutiach, ktoré absolvoval s komorami, asociáciami a stavovskými organizáciami. „Informoval som ho zhruba aj o oblastiach, o ktorých uvažujem v prípade programového vyhlásenia vlády a takisto sme prechádzali aj niektoré personálne záležitosti,“ priblížil Drucker.

Minister zdravotníctva absolvoval v pondelok aj stretnutia s riaditeľmi štátnych nemocníc. Ako vyhlásil, išlo o prvé pracovné stretnutia. „Rozdelili sme nemocnice do určitých skupín podľa oblasti, veľkosti a podobne. Takže ide o oboznámenie sa s aktuálnou situáciou v jednotlivých nemocniciach. Mal som požiadavky týkajúce sa nejakej evidenčnej činnosti, chcem sa oboznámiť so zmluvnou agendou, s právnou agendou, ktorú majú, s vecným stavom,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. apríla 2016

Odporúčané články