Prezident Kiska vyjadril sústrasť pozostalým po obetiach, ktoré zhoreli pri požiari v Richnave

376174_imgl7364 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Pozostalým po obetiach požiaru v Richnave vyjadril sústrasť na svojom facebookovom profile prezident SR Andrej Kiska.

„Smrť štyroch detí a ich mamy v Richnave pri nočnom požiari mnou veľmi otriasla. Keď som pracoval v Dobrom Anjelovi, bol som často blízko smrti. Držal som za ruku deti, ktorým sa už nedalo pomôcť. Piati ľudia, ktorí v noci prišli o život, však určite zomrieť nemuseli,“ uviedol prezident.  Podotkol, že na Slovensku žijú v osadách v chudobe desiatky tisícov ľudí.

„Upozorňujem od nástupu do funkcie prezidenta, aby sme sa tejto problematike venovali. Aby sme sa netvárili, že neexistuje. Aby sme sa netvárili, že migrácia, ktorú tu ani nemáme, je najväčší problém Slovenska. Venujme sa intenzívnejšie problémom, ktoré nás dlhodobo trápia. Riešenia poznáme a mnohé boli overené. Pretnúť bludný kruh chudoby si však vyžaduje odvahu a rozhodnosť. Úprimnú sústrasť všetkým, kto mamu a deti poznal,“ uzavrel.

Úprimná sústrasť Pellegriniho aj Ravasza

Na sociálnej sieti na tragickú udalosť reagoval aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. Uviedol, že jeho kolegovia z regionálnej kancelárie sú už na mieste a snažia sa pomôcť, ako vedia. „Urobíme maximum, aby sme pomohli pozostalým. O ďalšom vývoji situácie budeme informovať,“ uviedol Ravasz.

Pozostalým po obetiach požiaru sústrasť vyjadril aj premiér Peter Pellegrini (Smer SD) a expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku problematiku Peter Pollák.

Pollák zároveň odsúdil rasistické komentáre, ktoré sa objavili pod facebookovým príspevkom na oficiálnom profile Polície SR o piatkovom tragickom požiari Richnave, pri ktorom zahynulo päť ľudí, z toho štyri deti. Polícia takisto reagovala. V komentári pod príspevkom uviedla, že všetky rasistické komentáre postúpili ďalej konkrétnemu oddeleniu a ich autori môžu očakávať v dohľadnom čase predvolanie.

Hasiči bojovali s ohňom niekoľko hodín

Štyri deti a jeden dospelý človek zahynuli po tom, čo sa pri rannom požiari jednoduchej stavby v osade v katastri obce Richnava (okres Gelnica) prepadla strecha. Ako informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, požiar vypukol pred treťou hodinou ráno a zasiahol štvorizbový prízemný dom.

Hasiči s požiarom bojovali viac ako štyri hodiny. Expertízna skupina bude zisťovať, ako požiar vznikol. Košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová informovala, že v zhorenej chatrči bolo nájdených päť tiel, a to štyroch detí vo veku deväť, osem, sedem a päť rokov a 28-ročnej ženy.

Viac k témam: Ábel Ravasz, Andrej Kiska, hasiči, Peter Pellegrini, Peter Pollák, požiar, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska vyjadril sústrasť pozostalým po obetiach, ktoré zhoreli pri požiari v Richnave © SITA Všetky práva vyhradené.

30. novembra 2018

Odporúčané články