Prezidentka Čaputová apeluje na občanov, vo voľbách je dôležitý každý jeden hlas (video)

511155_383997451_866789431471094_8624253685407113354_n 676x451.jpg

28.9.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová apeluje na občanov, aby išli voliť.

„V priebehu rokov sledujeme slová a rozhodnutia politikov, ktoré v danom momente už nevieme ovplyvniť. Voľby sú chvíľa, keď sa karta obracia a v sobotu večer budú všetci politici sledovať, ako ste o nich rozhodli vy, občania Slovenska. Čo ste im svojím hlasom odkázali. V žiadny iný deň nemáte v rukách takú moc, ako v deň volieb a chcem vás požiadať, aby ste ju využili,“ uviedla hlava štátu vo svojom prejave v Rozhlase a televízii Slovenska.

Netreba hľadať dokonalých politikov

Prezidentka dodala, že rozumie, že nemálo ľudí môže byť sklamaných z politiky a mať pocit, že voľby nič nezmenia. Podľa Čaputovej ale môžu zmeniť veľa, vzíde z nich nový parlament, ktorý bude prijímať nové zákony, i nový vládny kabinet, ktorý bude riadiť štát.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

„Niektorých môže od účasti na voľbách odrádzať presvedčenie, že je vlastne jedno, kto vládne, že politici sú všetci rovnakí. Nie je to tak. Líšia sa v politickom programe, vo svojej motivácii, aj v štýle politiky, ktorú presadzujú,“ uviedla prezidentka. Zdôraznila však, že netreba hľadať dokonalých politikov, lebo takí nie sú.

Právo a zodpovednosť občanov

Podľa Čaputovej by sme pri rozhodovaní mali hľadať skôr najväčšiu mieru stotožnenia sa s niekým z kandidujúcich.

„Všímajme si, aké plány majú so Slovenskom, do akej miery sú schopní alebo schopné ovládať svoje emócie. Či sa snažia svojou prácou a komunikáciou budovať most dôvery k tým druhým,“ vyzvala. „Máme právo a zodpovednosť predurčiť cestu, po ktorej naše Slovensko pôjde ďalej,“ povedala.

V súvislosti s voľbami vyzdvihla, že raz za niekoľko rokov môžeme rozhodnúť o tom, v akom štáte chceme žiť.

Ťaživá atmosféra kampane

Podľa hlavy štátu sa ťaživá atmosféra predvolebnej kampane premietla do všetkých aspektov spoločnosti. Zdôraznila však, že by sme sa nemali nechať odradiť hrubosťou kampane a pomýliť jej témami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Aj v týchto voľbách pôjde najmä o funkčnosť zdravotníctva, o kvalitu našich škôl, o pomoc ľuďom v núdzi, o budovanie infraštruktúry, o zodpovedné hospodárenie, o príležitosti, ktoré svojim deťom vytvoríme, aby ich nemuseli hľadať inde vo svete,“ skonštatovala prezidentka. Čaputová tiež uviedla, že pre ňu osobne sú nadchádzajúce voľby najmä o odvahe nepodľahnúť strachu, ktorý sa v nás mnohí usilujú vyvolať.

„Sú o sebavedomí nás, voličov, že sme schopní veriť v demokraciu a nepotrebujeme cúvať k autokracii. Že sme schopní vidieť silu politika v jeho argumentoch a schopnostiach, a nie v jeho kriku z tlačoviek a sociálnych sietí. A budú aj o tom, kam chceme ako štát patriť – či na okraj spoločenstiev, ktorých sme súčasťou, alebo medzi rešpektovaných partnerov,“ povedala.

Suverénny štát

Hlava štátu vo svojom prejave skonštatovala, že Slovensko je mladým štátom, ktorý ale počas svojej existencie dokázal, že je hodný rešpektu. Čaputová tiež zdôraznila, že SR má dobré meno v zahraničí a je považovaná za spoľahlivého partnera.

„Sme suverénny štát, ktorý je braný pozitívnejšie, než si doma myslíme. Je to tak vďaka vám, vážení občania, pretože vy vytvárate najväčšie hodnoty nášho Slovenska, vy ste za posledných 30 rokov vyjadrovali zásadné postoje v zlomových okamihoch našich dejín. Vy ste prejavili solidaritu a ľudskosť, a ukázali zdravý rozum, keď to bolo treba,“ vyjadrila sa prezidentka.

Rovnosť každého hlasu

Pripomenula tiež, že od zajtrajšieho dňa nás čaká volebné moratórium, ktoré poskytne priestor na pokojné premyslenie voľby. „V sobotu sa pri voľbách stretneme ako rôznorodí ľudia s odlišnými hodnotami a názormi, ale bude nás spájať jedna vec: absolútna rovnosť každého hlasu. Bez ohľadu na majetok či spoločenské postavenie, v sobotu bude každého z nás počuť rovnako,“ konštatovala Čaputová a zdôraznila, že každý jeden hlas je dôležitý.

Podotkla tiež, že to nie je len politika, čo tvorí kvalitu nášho života, hoci politika má na tom veľký podiel. „Sme to my, ľudia, ktorí tu žijeme, naši priatelia, susedia, kolegovia, rodina. Sme odkázaní žiť tu spolu, spolupracovať, komunikovať, budovať našu krajinu. Čím pozitívnejší obraz spoločnosti sme schopní sami vytvárať, tým viac sa to odrazí aj na jej politickej tvári a politickej kultúre, ktorá u nás zavládne. Verím v nás, verím v Slovensko!,“ uzavrela prezidentka.

Mimoriadny príhovor prezidentky k parlamentným voľbám v RTVS

„Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

najbližšiu sobotu sa uskutočnia voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Raz za niekoľko rokov máme právo a zodpovednosť rozhodnúť, v akom štáte chceme žiť. Máme právo a zodpovednosť predurčiť cestu, po ktorej naše Slovensko pôjde ďalej.

V priebehu rokov sledujeme slová a rozhodnutia politikov, ktoré v danom momente už nevieme ovplyvniť. Voľby sú chvíľa, kedy sa karta obracia a v sobotu večer budú všetci politici sledovať, ako ste o nich rozhodli vy, občania Slovenska. Čo ste im svojim hlasom odkázali. V žiadny iný deň nemáte v rukách takú moc, ako v deň volieb a chcem vás požiadať, aby ste ju využili.

Chápem, že mnohí z vás môžete cítiť z politiky sklamanie a máte pocit, že voľby nič nezmenia. Voľby však môžu zmeniť veľmi veľa. V našom ústavnom systéme z nich vzíde nový parlament, ktorého poslanci budú prijímať nové zákony. Z volieb vzíde aj nová vláda, ktorá bude riadiť tento štát.

Niektorých môže od účasti na voľbách odrádzať presvedčenie, že je vlastne jedno, kto vládne, že politici sú všetci rovnakí. Nie je to tak. Líšia sa v politickom programe, vo svojej motivácii, aj v štýle politiky, ktorú presadzujú. Nehľadajme však dokonalých politikov. Nikto taký nie je. Hľadajme pri svojom rozhodovaní najväčšiu mieru stotožnenia s niektorou z kandidujúcich političiek a politikov. Všímajme si, aké plány majú so Slovenskom, do akej miery sú schopní alebo schopné ovládať svoje emócie. Či sa snažia svojou prácou a komunikáciou budovať most dôvery k tým druhým.

Ťaživá atmosféra predvolebnej kampane sa bohužiaľ preniesla na celú spoločnosť. Na pracoviská, do rodín, do našich každodenných vzťahov. Nedajme sa hrubosťou tejto kampane odradiť a jej témami pomýliť. Aj v týchto voľbách pôjde najmä o funkčnosť zdravotníctva, o kvalitu našich škôl, o pomoc ľuďom v núdzi, o budovanie infraštruktúry, o zodpovedné hospodárenie, o príležitosti, ktoré svojim deťom vytvoríme, aby ich nemuseli hľadať inde vo svete.

Pre mňa osobne sú tieto voľby aj o odvahe nepodľahnúť strachu, ktorý sa v nás mnohí snažia vyvolať. Sú o sebavedomí nás, voličov, že sme schopní veriť v demokraciu a nepotrebujeme cúvať k autokracii. Že sme schopní vidieť silu politika v jeho argumentoch a schopnostiach, a nie v jeho kriku z tlačoviek a sociálnych sietí. A budú aj o tom, kam chceme ako štát patriť – či na okraj spoločenstiev, ktorých sme súčasťou, alebo medzi rešpektovaných partnerov.

Slovenská republika je mladý štát, ktorý za neľahkých 30 rokov ukázal, že je hodný rešpektu. Máme dobré meno v zahraničí, sme považovaní za spoľahlivého partnera. Sme suverénny štát, ktorý je braný pozitívnejšie, než si doma myslíme. Je to tak kvôli vám, vážení občania, pretože vy vytvárate najväčšie hodnoty nášho Slovenska, vy ste za posledných 30 rokov vyjadrovali zásadné postoje v zlomových okamihoch našich dejín. Vy ste prejavili solidaritu a ľudskosť, a ukázali zdravý rozum, keď to bolo treba.

Od zajtra nás čaká volebné moratórium, počas ktorého budete mať kľud a priestor na pokojné zváženie vašej voľby. V sobotu sa pri voľbách stretneme ako rôznorodí ľudia s odlišnými hodnotami a názormi, ale bude nás spájať jedna vec: absolútna rovnosť každého hlasu. Bez ohľadu na majetok či spoločenské postavenie, v sobotu bude každého z nás počuť rovnako. Každý jeden hlas je dôležitý.

Vážení spoluobčania,

nielen politika tvorí kvalitu nášho života, i keď má na nej veľký podiel. Sme to my, ľudia, ktorí tu žijeme, naši priatelia, susedia, kolegovia, rodina. Sme odkázaní žiť tu spolu, spolupracovať, komunikovať, budovať našu krajinu. Čím pozitívnejší obraz spoločnosti sme schopní sami vytvárať, tým viac sa to odrazí aj na jej politickej tvári a politickej kultúre, ktorá u nás zavládne.

Verím v nás, verím v Slovensko!“

Viac k témam: Moratórium, Občania, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Predvolebná kampaň, Prejav, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová apeluje na občanov, vo voľbách je dôležitý každý jeden hlas (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2023

Odporúčané články