Prezidentka Čaputová na Ústavnom súde napadla paragraf 363

494531_3j2a2225 1 676x451.jpg

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová napadla na ústavnom súde znenie paragrafu 363 Trestného poriadku. Návrh sa týka súladu paragrafu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.

Kvalitu právneho štátu

Informoval o tom Čaputovej hovorca Martin Strižinec. „Terajšie znenie paragrafu 363 a právomoci, ktorými na jeho základe disponuje generálny prokurátor, zasahujú neprimerane do nezávislosti súdnej moci,“ uvádza sa vo vyjadrení.

Podľa prezidentky má na kvalitu právneho štátu a ochranu práv občanov nezanedbateľný vplyv to, že generálny prokurátor, ako orgán verejnej moci, je oprávnený svojimi rozhodnutiami popierať význam rozhodovania súdov, a tým oslabovať hlas súdov rozhodujúcich v konkrétnych veciach.

Nezávislosť súdnej moci

Čaputová doplnila, že je to o to závažnejšie, že rozhodnutie generálneho prokurátora podľa tohto paragrafu nemožno preskúmať. Toto ustanovenie podľa nej neprimeraným a neodôvodneným spôsobom preferuje nepreskúmateľný právny názor jedného človeka v reťazci oprávnených orgánov, čiže súdov.

„Nezávislosť súdnej moci je potrebné strážiť. O to viac v mladej demokracii, akou je Slovensko. Zákonné dôvody relativizácie rozhodovacej činnosti súdov preto musia byť reštriktívne, jasné a vyvážené. V prípade terajšieho znenia paragrafu 363 takáto proporcionalita chýba,“ uzavrela.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Justícia, Paragraf 363 Trestného poriadku, Prezidentka SR, Súdnictvo, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová na Ústavnom súde napadla paragraf 363 © SITA Všetky práva vyhradené.

26. januára 2023

Odporúčané články