16.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 16. februára 11:56
Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu Trestného zákona a podá návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podáva návrh na pozastavenie jej účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne. Oznámila to v piatok v Prezidentskom paláci.
Novelu napadne ako celok
Čaputová má k schválenej novele mnohé výhrady. „Som presvedčená, že tento spor medzi vládnou koalíciou na jednej strane a opozíciou, mnohými odborníkmi a mnou ako prezidentkou republiky na druhej strane, už treba rozseknúť. A jediný, kto o tom môže kvalifikovane rozhodnúť, je Ústavný súd SR,“ uviedla.
Novelu napadne ako celok z procesných dôvodov, pretože je presvedčená, že neboli prítomné dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zároveň v podaní upozorní na konkrétne nedostatky, kde „protiústavnosť dosahuje značnú intenzitu“.
Video: Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Prezidentka dodala, že Ústavnému súdu SR treba poskytnúť na rozhodnutie čas, keďže novela má nadobudnúť účinnosť už 15. marca.
List od premiéra Fica
Nevyhnutným predpokladom jej podania na Ústavný súd SR preto je, že novelu musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasí. „Je to jediný spôsob, ako umožniť, aby sa nespustili účinky novely ani na jeden deň,“ zdôraznila Čaputová.
Neuplatnila si preto právo veta a zdôraznila, že nemá dôvod si myslieť, že by vládna koalícia mala ochotu sa zaoberať jej pripomienkami nad rámec jednej jedinej pripomienky, a tou sú premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch.
„K takejto zmene však vôbec nepotrebujú moje veto, môžu to urobiť prakticky okamžite svojim vládnym, alebo poslaneckým návrhom. Jeden návrh od skupiny opozičných poslankýň už bol aj vláde doručený,“ podotkla.
List od premiéra Fica
O zbytočnosti veta ju vo finále utvrdil aj premiér Robert Fico (Smer-SD) svojím listom, ktorý ju informoval, že vláda by zvážila zmenu novely iba pokiaľ ide o násilné trestné činy a nimi predloženú podobu tejto zmeny.
„Tým znovu potvrdil, že zmeny v iných častiach novely prostredníctvom veta vôbec neprichádzajú do úvahy,“ uviedla hlava štátu a zároveň pripomenula, že koalícia by mohla rozhodnúť o jej vete aj deň pred nadobudnutím účinnosti zákona a legislatívne zmeny by tak vstúpili do platnosti.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová mala vyhlásenie k novele Trestného zákona (fotografie)
Zákon bol prezidentskej kancelárii doručený v stredu 14. februára v podvečerných hodinách. „Dodanie na ústavný súd urobíme začiatkom budúceho týždňa, a to z jediného logického dôvodu – chceme nechať priestor na zverejnenie v zbierke zákonov. Avšak, ak by tak vláda neurobila, nič nebráni tomu, aby som podanie na Ústavný súd SR urobila,“ povedala Čaputová.
„Niekto tu hrá o čas“
Podľa svojich slov si je vedomá, že „tu niekto hrá o čas“, no Ústavný súd SR má možnosť rozhodnúť o nadobudnutí účinnosti svojho rozhodnutia aj predtým, ako bude zverejnená v zbierke zákonov.
Novela podľa prezidentky predstavuje zásadné zmeny v trestnej politike štátu, pričom sa udiala v skrátenom legislatívnom konaní bez zákonných dôvodov, a teda sa k nej nemohli vyjadrovať ani odborníci, ani verejnosť.
Poukázala na obsahové nedostatkoch novely a tiež na skutočnosť, že sa na nej podieľali aj tí, ktorým prinesie priame výhody. Viaceré jej nedomyslené dopady sa budú podľa nej ukazovať postupne a novela bude mať priame a negatívne dopady aj na osoby, ktoré môžu byť poškodené majetkovou trestnou činnosťou.
„Ak by čo i len na chvíľu vstúpila do platnosti, tak vy, občania, sa už nikdy nedomôžete škody, ktorú vám niekto spôsobil napríklad krádežou auta, vykradnutím bytu, alebo aj ukradnutím vašich celoživotných úspor, ak takýto skutok spadne do veľkého koša premlčaných trestných činov. Nehovoriac o tom, že takýto páchateľ nebude nikdy potrestaný a vy ho budete stretávať na ulici,“ poukázala Čaputová.
Kritika od európskych inštitúcii
Prezidentka podčiarkla, že novelu Trestného zákona z dielne Ficovej vlády kritizovala aj Európska komisia pod hrozbou finančných strát pre Slovensko, Európsky parlament aj Európska prokuratúra.
V stredu 14. februára prišla kritika dokonca aj od Únia českých štátnych zástupcov, čo je obdoba našich prokurátorov. Upozorňujú na nedozierne negatívne dôsledky novely a systémovú beztrestnosť.
„Prehľad zahraničnej tlače, a to, ako sa o ňom v týchto dňoch píše o Slovensku, každého, kto má rád Slovensko, iba zarmúti,“ povedala Čaputová. Záverom dodala, že dlhodobo volá po pokoji, ale takom, ktorý je založený na spravodlivosti.
Čaputová má k schválenej novele mnohé výhrady. „Som presvedčená, že tento spor medzi vládnou koalíciou na jednej strane a opozíciou, mnohými odborníkmi a mnou ako prezidentkou republiky na druhej strane, už treba rozseknúť. A jediný, kto o tom môže kvalifikovane rozhodnúť, je Ústavný súd SR,“ uviedla.
Rozsiahlu novelu Trestného zákona schválili poslanci Smer-SD, Hlasu-SD a SNS v skrátenom legislatívnom konaní 8. februára. Novela ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, znižuje tresty za korupciu a ekonomickú trestnú činnosť a skracuje premlčacie doby pri viacerých trestných činoch vrátane znásilnenia.
Ministerstvo spravodlivosti zmeny odôvodnilo humanizáciou trestov a uprednostnením využívania alternatívnych trestov po vzore ďalších európskych krajín. Opozičné strany nazvali novelu Trestného zákona „promafiánskym balíčkom“ a tvrdia, že jej hlavným cieľom je zabezpečiť beztrestnosť pre predstaviteľov vládnej koalície a im blízkych ľudí, keďže zmeny sa dotknú vyše 140 osôb obvinených v najznámejších kauzách.
Hovoria o rozklade právneho štátu a zorganizovali niekoľko veľkých protestných zhromaždení na námestiach slovenských miest. Novelu skritizovala aj Európska prokuratúra.
Viac k témam: Novela Trestného zákona, Prezidentka SR, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová s novelou Trestného zákona nesúhlasí, ale podpísala ju a posiela na Ústavný súd SR (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
16. februára 2024