Prieskum Grant Thornton: Slovenské firmy sa boja trhu práce

Naopak, firmy v globálnom prieskume vidia rok 2017 pozitívne: optimizmus narástol na 38 %, čo je najvyššia hodnota za posledné dva roky.

Zdá sa, že obdobie neistoty pre firmy sa pominulo. Podľa globálneho prieskumu poradenskej spoločnosti Grant Thornton, firmy vidia rok 2017 celkovo optimisticky. Firmy na Slovensku sa však obávajú nedostatku ľudí a daňových a odvodových zmien. Do prieskumu sa zapojilo 2 600 firiem v 37 krajinách.

Výsledky celosvetového prieskumu naznačujú, že pre mnohé firmy obdobie celkovej neistoty, typické pre rok 2016, zrejme už pominulo. Hoci firmy v prieskume pomenovali niektoré pretrvávajúce problémy, zdá sa, že očakávania firiem od roka 2017 sú celkovo pozitívne.

Slovensku vyvoláva obavy trh práce
Na Slovensku vyvoláva obavy medzi firmami najmä trh práce. „Medzi našimi klientmi vzbudzujú neistotu pretrvávajúce problémy na pracovnom trhu, ako je nedostatok kvalifikovaných robotníkov, technikov či ľudí pracujúcich v účtovníctve a financiách. Tento fakt a nedávne zvýšenie odvodov do sociálneho a zdravotného poistenia v dôsledku platných od 1. januára 2017 zvyšujú firmám personálne aj výrobné náklady, čo je logickým dôvodom na obavy,“ hovorí Wilfried Serles, managing partner spoločnosti Grant Thornton Slovensko.

Investičné a príjmové očakávania firiem rastú
Výsledky globálneho prieskumu Grant Thornton naznačujú, že európske firmy pozorne sledujú voľby v krajinách, ktorých výsledky môžu výrazne ovplyvniť kurz eura (napr. vo Francúzsku a v Nemecku). Napriek zmiešaným vyhliadkam väčšina podnikateľov zostáva pokojná, nakoľko situácia je jasnejšia ako pred tromi mesiacmi. „Už je jasné, že brexit bude, aj kto je nový americký prezident. Vďaka odpovediam na tieto otázky začínajú nový rok v pozitívnom rozpoložení, čo je evidentné aj v očakávaných výnosoch a investíciách.“

Podľa prieskumu, ktorý Grant Thornton globálne opakuje pravidelne každé tri mesiace, dosiahol podnikateľský optimizmus v celosvetovom meradle na konci 4. štvrťroku 2016 úroveň 38 %, čo znamená nárast o 5 percentuálnych bodov oproti predchádzajúcemu štvrťroku. „Je to najvyššia úroveň optimizmu od 3. štvrťroka 2015. V USA sa index optimizmu zvýšil zo 43 až na 54 %, a podobný trend vidíme vo firmách po celom svete,“ dodáva W. Serles. Podobný skok zaznamenali aj ďalšie dve veľké svetové ekonomiky: Čína zaznamenala nárast z 30 % na 46 % a EÚ z 28 % na 34 %.

Nárast optimizmu stojí na silných základoch
Zistenia z prieskumu spoločnosti Grant Thornton ukazujú, že nárast optimizmu stojí na pevných základoch. Celosvetovo sa podiel firiem, ktoré očakávajú zvýšenie tržieb v roku 2017, zvýšil o 5 bodov na 50 %, čo je najlepší výsledok za posledné dva roky. Čína (+14 %) a USA (+11 %) hlásili v 4. štvrťroku silné posilnenie očakávaných výnosov. Rovnako dobré sú aj globálne vyhliadky pre ceny predaja (+13 %) a ziskovosť (+4 %). Firmy predpokladajú aj vyššie investície do výroby a zariadení – hodnota 33 % predstavuje dvojročné maximum.

Obdobie neistoty sa skrátilo
„Z rozhovorov s našimi klientmi môžem povedať, že slovom roka 2016 bola neistota, a to najmä kvôli brexitu a americkým prezidentským voľbám. Skutočnosť, že už poznáme výsledky volieb, neistotu značne znížilo, pretože podnikatelia majú jasnejšie vo vzťahu ku kľúčovým otázkam, ako sú dane, pracovné miesta a obchodná politika,“ dopĺňa W. Serles.

Prieskum odhaľuje, že obraz nie je úplne pozitívny
Menšinové, skeptické vyhliadky nameral prieskum v Mexiku (8 % podnikateľský optimizmus je vôbec najnižšia nameraná hodnota) a v Rusku (13 % optimizmus sa preklopil na pesimistických -7 %. Podnikatelia vo vyspelých APAC ekonomikách sú tiež výrazne pesimistickí (pokles z -8 % na -16 %). Podiel firiem v EÚ, ktoré spomenuli kolísanie výmenných kurzov ako limit pre ich podnikanie, stúpol o 8 bodov na 21 %, čo odráža potenciál volieb vo Francúzsku a Nemecku znovu zneistiť trhy. „Tieto výsledky odhaľujú veľkú mieru neistoty na niektorých trhoch. Firmy nevedia, čo sa dá očakávať od Washingtonu, ako sa budú vyvíjať rokovania ohľadom brexitu, či aké budú zmeny v obchodných partnerstvách v celej Ázii,“ vysvetľuje Wilfried Serles.

O spoločnosti Grant Thornton Slovensko
Grant Thornton si za posledné dve desaťročia vybudoval na slovenskom trhu silnú pozíciu v oblasti auditu, daňového poradenstva, účtovníctva a mzdového účtovníctva. Grant Thornton na Slovensku v súčasnosti zamestnáva v Bratislave a v Prešove spolu cez 50 zamestnancov. K viac ako 700 klientom patria dôležité verejné a súkromné spoločnosti, ako aj viacero medzinárodných spoločností. Spoločnosť Grant Thornton Slovensko získala za rok 2015 ocenenie „Indirect Tax Team of the Year 2015“ od renomovaného časopisu Finance Monthly. Grant Thornton patrí s vyše 40 000 zamestnancami vo viac ako 130 krajinách medzi popredné svetové organizácie nezávislých audítorských, daňových a poradenských firiem a v porovnaní s inými subjektmi pôsobiacimi v danom sektore rastie pozoruhodným tempom.

O prieskume
Grant Thornton meria celkový optimizmus/pesimizmus, ako aj očakávaný vývoj tržieb a investícií, pravidelne každý štvrťrok. Do prieskumu v 4Q 2016 sa globálne zapojilo 2 600 firiem v 37 krajinách. Odpovede firiem sa priemerujú pre jednotlivé trhy a výsledné zistenia sa pohybujú na škále od +100 % (absolútny optimizmus) po -100% (absolútny pesimizmus). Detailné výsledky prieskumu nájdete tu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2017

Odporúčané články