Pučistov v Turecku lynčovali a týrali, kričali Boh je veľký

Pri pokuse o prevrat v Turecku bolo zabitých celkovo 265 ľudí. Istanbul 17. júla (WebNoviny.sk) – Vojaci, ktorí sa z piatka na sobotu pokúsili o štátny prevrat v Turecku, boli týraní a dokonca lynčovaní. Tieto nepotvrdené správy priniesli v sobotu turecké médiá, na ktoré sa odvolala svetová agentúra DPA.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU
Na videu, ktoré bolo zrejme nakrútené na jednom z mostov klenúcich sa nad prielivom Bospor v Istanbule, vidieť vojaka ležiaceho v krvi na zemi.„Zabili sme štyroch, teraz zabíjame piateho. Psa!“ povedala v turečtine osoba nakrúcajúca záznam. Niekto ďalší kričí: „Boh je veľký!“ a „Neveriaci!“

Na videu tiež vidieť, že niekoľko ďalších ľudí sa postaví na telo bez života. Záznam bol zverejnený na sociálnej sieti Twitter. Časť armády pri pokuse o puč z piatka na sobotu oznámila, že preberá moc, aby znovu nastolila poriadok v krajine. Pri pokuse bolo zabitých celkovo 265 ľudí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v dramatickej situácii vyzval občanov – svojich stúpencov, aby vyšli v sobotu do ulíc a protestovali proti prevratu.

Obrazom: Frakcia armády sa v Turecku pokúsila o štátny prevrat

Na inom videu skupina ľudí nesúhlasiaca s prevratom obkľúčila tank, jeden z demonštrantov naň vyliezol a kopancom zhodil vojaka z prielezu. Dav ľudí v inom prípade podrezal hrdlo vojakovi, napísal v sobotu turecký denník Sözcü, ktorý je blízky armáde. Agentúre DPA sa zatiaľ nepodarilo overiť pravosť videí, ktoré boli dostupné na internete.

Prezident Erdogan začal v sobotu operáciu zameranú na čistky v ozbrojených silách a dal zatknúť takmer 3000 príslušníkov armády. Operácia na ukončenie prevratu bola ukončená v sobotu popoludní, informovali predstavitelia tureckej vlády.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2016

Odporúčané články