Putin podpísal kontroverzné návrhy, opozícia ich kritizuje

Kontroverzné návrhy k protiteroristickému zákonu už pri svojom prerokúvaní v parlamente vyvolali obavy ľudskoprávnych organizácií o dodržiavanie základných slobôd v Rusku.MOSKVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal sériu pozmeňujúcich návrhov k protiteroristickému zákonu. Informoval o tom v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Navrhované zmeny už pri svojom prerokúvaní v parlamente vyvolali obavy ľudskoprávnych organizácií o dodržiavanie základných slobôd v Rusku a kritiku zo strany opozície.

Mobilní operátori budú dlhšie archivovať hovory a SMS

Novými právnymi normami sa okrem iného v Rusku zavádza povinnosť, aby operátori mobilných sietí pol roka archivovali obsah SMS a rozhovorov. Doteraz museli pol roka archivovať len informáciu o samotnom spojení, nie o obsahu komunikácie. Aj toto obdobie sa po štvrtkovom hlasovaní predĺžilo, a to na tri roky. Informáciu o nadviazaní spojenia musia rok archivovať aj poskytovatelia internetového pripojenia. Obsah, vrátane videozáznamov, si povinní archivovať šesť mesiacov.

Telekomunikačné spoločnosti už avizovali, že po schválení tohto zákona budú musieť uchovávať obrovské objemy dát, čo si vyžiada aj veľké dodatočné investície. V zjavnej snahe upokojiť podnikateľov sa vo štvrtok Peskov pred novinármi vyjadril, že Putin podpísal i výnos, ktorým inštruuje vládu, aby dohliadla a prípadne aj pozmenila implementáciu pozmeňujúcich návrhov, keby firmám spôsobovali finančné riziko.

Trestnú zodpovednosť za teroristickú čin budú už osoby od 14 rokov

Duma v rámci navrhovaných zmien schválila aj trestnú zodpovednosť za neohlásenie závažného trestného činu. Trestnú zodpovednosť za teroristickú čin budú mať v Rusku už osoby od 14 rokov veku. Zákon navrhuje definovať v trestnom zákonníku aj pojem medzinárodný terorizmus a stanoviť zaň maximálny trest – doživotné odňatie slobody. Zákon definuje aj pojem „zdroj financovania terorizmu“.

Ako informovala agentúra Interfax, zákon umožňuje spoločnosti Pošta Ruska preverovať, či sa v poštových zásielkach nenachádzajú výbušné zariadenia alebo jedy. Zamestnanci pošty tiež nesmú umožniť prepravu zbraní, výbušniny, jedovatých rastlín a zvierat, drog, jedov, peňazí a rýchlo sa kaziacich výrobkov. Na kontrolu obsahu zásielok môžu zamestnanci pošty používať röntgenové prístroje, detektory kovov a plynu a laboratórne a iné prístroje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. júla 2016

Odporúčané články