Putin prijal v Kremli Tereškovovú, vyzdvihol jej službu pre vlasť

MOSKVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Bývalá sovietska kozmonautka a prvá žena vo vesmíre Valentina Tereškovová sa v pondelok dožíva 80. narodenín. Ruský prezident Vladimir Putin ju pri tejto príležitosti privítal v Kremli a vyzdvihol ju ako „vzor a symbol služby pre vlasť“. Daroval jej tiež obraz znázorňujúci čajky nad riekou Volga, keďže „čajka“ bola Tereškovovej volacím signálom počas jej letu do kozmu v roku 1963, informovala tlačová agentúra TASS.

Odporúčame:
Prvá žena vo vesmíre oslavuje osemdesiatku, Zem obletela takmer 50-krát

Na počesť Tereškovovej usporiadali v dolnej komore ruského parlamentu špeciálnu výstavu, na ktorej je možné uvidieť viaceré historické artefakty súvisiace s jej trojdňovou vesmírnou misiou. Vystavené je napríklad 400-kilogramové katapultovacie sedadlo, skafander či kópia letového zápisníka z Vostoku-6. Tereškovová zostáva stále jedinou kozmonautkou, ktorá vykonala vesmírnu misiu sólovo a nie ako členka posádky kozmickej lode.

Valentina Tereškovová je držiteľkou najvyššieho sovietskeho vyznamenania Hrdina Sovietskeho zväzu, držiteľkou titulu Žena storočia a prvou ženou povýšenou do armádnej hodnosti generálmajor. Po ukončení služby v kozmonautike sa stala prominentnou členkou Komunistickej strany ZSSR a zastávala rozličné funkcie. Politicky zostala aktívna aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a je stále poslankyňou ruského parlamentu.

Viac k témam: prvá žena vo vesmíre, Rusko, Valentina Vladimirovna Tereškovová, vesmír, vladimir putin
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin prijal v Kremli Tereškovovú, vyzdvihol jej službu pre vlasť © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2017

Odporúčané články