Rada Európskej únie predĺžila všetky ekonomické sankcie proti Rusku do konca júla tohto roka

480264_gettyimages 1253545390 676x417.jpg

27.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rada EÚ v piatok rozhodla o predĺžení reštriktívnych opatrení namierených proti niektorým sektorom ruskej ekonomiky o šesť mesiacov, a to do 31. júla tohto roka. Informovala o tom tlačová služba Rady EÚ.

Tieto sankcie prvýkrát zaviedli v roku 2014 v reakcii na kroky Ruska, ktoré destabilizovali situáciu na Ukrajine. Od februára 2022 boli výrazne rozšírené v dôsledku nevyprovokovanej a neopodstatnenej vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V súčasnosti sankcie pozostávajú zo širokého spektra sektorových opatrení vrátane obmedzení obchodu, financií, technológií a tovaru s dvojakým použitím, priemyslu, dopravy a luxusného tovaru.

Zahŕňajú aj zákaz dovozu alebo prepravy surovej ropy a určitých ropných produktov z Ruska do Európskej únie po mori, odpojenie niekoľkých ruských bánk od systému SWIFT a pozastavenie vysielania a licencie niekoľkých dezinformačných médií podporovaných Kremľom.

V decembri minulého roka Rada EÚ definitívne schválila deviaty balík sankcií voči Rusku. V súčasnosti členské štáty Únie pracujú na desiatom balíku opatrení proti Rusku, ktorý by mal vstúpiť do platnosti vo februári.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada Európskej únie predĺžila všetky ekonomické sankcie proti Rusku do konca júla tohto roka © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2023

Odporúčané články