4.6.2024 (SITA.sk) – Viete, ktorý slovenský okres je najlesnatejší? Aj takýto faktor môže zohrať kľúčovú rolu pri zvažovaní nového bydliska a pôsobiska, hoci miestni sú možno zvyknutí brať ho ako príjemnú samozrejmosť.
Neznalých asi prekvapí, že tým najlesnatejším okresom je Gelnica. Šesťtisícové mestečko leží takmer uprostred trojuholníka Košice, Prešov, Spišská Nová Ves a v administratívnom, obchodnom či zdravotnom zmysle je spádovou oblasťou pre približne 30-tisíc ľudí.
K dominantám okresného sídla na malebnej rieke Hnilec – symbolicky i vizuálne – patrí nemocnica s vyše štvorhektárovým pozemkom. Na terasovitom návrší neďaleko centra a zároveň v oblažujúcom prírodnom prostredí ju postavili v 50. rokoch minulého storočia podľa projektu architekta Ernesta Krampla v štýle historizujúceho realizmu.
Samozrejme, ustanovizeň prešla od roku 1959, keď ju odovzdali do užívania, viacerými prestavbami a rozšíreniami. V súčasnosti funguje ako zariadenie z portfólia neziskovej organizácie Pro Vitae. Čo sa ani za desaťročia nezmenilo, to je faktor situovania v príjemnej scenérii Volovských vrchov ešte umocnenej juhovýchodnou orientáciou svahu.
Služobné byty aj obklopenie zeleňou
„Dobre si uvedomujeme, že práca v obklopení zeleňou môže byť rozdielovým lákadlom,“ kvituje JUDr. Adam Mahut, MBA., nový riaditeľ nemocnice v Gelnici. Okamžite po svojom nástupe identifikoval akútnu potrebu omladzovania personálu: „Väčšina lekárov aj zdravotných sestier bola už buď v dôchodkovom veku alebo blízko neho.“
Menšie regionálne nemocnice sa trápia s deficitom zamestnancov: „Nedostatok zdravotníkov a ich nerovnomerné rozloženie v jednotlivých typoch zariadení dlhodobo patrí k najpálčivejším problémom slovenského zdravotníctva. Je preto logické, že aj my musíme hľadať riešenia na zabezpečenie primeraného počtu kvalitných lekárov, ale aj odborníkov z iných zdravotníckych profesií.“
Napriek určitej odľahlosti regiónu však majú v Gelnici nástroje a zdroje, aby dokázali vyhliadnutých kandidátov presvedčiť, že sú zamestnávateľom, u ktorého sa oplatí pracovať: „Vieme im ponúknuť nadobudnutie potrebnej praxe na získanie špecializácie v odboroch, v ktorých by vo veľkých ústavných nemocniciach vzhľadom na vysokú obsadenosť a preferencie sotva našli priestor. Našou výhodou je aj to, že disponujeme služobnými bytmi priamo v Gelnici.“
Predstavy lekárov po promóciách aj nižšieho zdravotníckeho personálu sa zväčša spájajú so špičkovými pracoviskami vo veľkých medicínskych centrách.
Adam Mahut však upozorňuje na kontext: „Je dôležité zohľadniť, že práca a pracovné podmienky v menších nemocniciach sú často prívetivejšie v zmysle úmerne menšieho stresu, pričom finančné ohodnotenie je porovnateľné a občas dokonca lepšie. Navyše, napríklad v našom zariadení máme ambulancie vybavené kvalitnejšie alebo minimálne rovnako kvalitne, ako je to vo veľkých zdravotníckych inštitúciách.“
Hľadajú najmä internistu a geriatra
V záujme naplnenia personálnych štandardov potrebuje zariadenie Pro Vitae v dohľadnom čase prednostne doplniť počty lekárov a sestier v ambulantnej časti. Aktuálne hľadajú najmä internistu a geriatra, ale aj gastroenterológa, cievneho a takisto aj rehabilitačného lekára.
Príslušný okres patrí v zmysle siete všeobecných lekárov a špecialistov medzi takzvané čierne, v ktorých je potreba navýšenia kapacít ambulantného sektora najvypuklejšia: „Je našou prioritou aspoň čiastočne zlepšiť danú situáciu otvorením nových ambulancií. Kombináciou vlastných prostriedkov a dotácií musíme daný stav meniť k lepšiemu. Ľudia v Gelnici si to zaslúžia: nie sú občania druhej kategórie.“
Nemocnica v Gelnici momentálne rekonštruuje a modernizuje svoju poliklinickú časť a dopĺňa technologické vybavenie o prístroje najpokročilejších generácií: „Zároveň máme v pláne v dohľadnom čase zrekonštruovať aj iné časti nášho zariadenia. Vedenie nemocnice sa rozhodlo postupne vytvárať prostredie, v ktorom sa budú pacienti aj zamestnanci cítiť lepšie.“
Podľa Adama Mahuta je prioritou rozvojových projektov a investičných akcií zriaďovanie nových všeobecných aj špecializovaných ambulancií: „Okrem toho plánujeme zrekonštruovať a zmodernizovať oddelenie dlhodobo chorých a vo výhľade máme vytvorenie rehabilitačného oddelenia zameraného na poúrazovú a pooperačnú rehabilitáciu aj s využitím externých možností, ktoré región Gelnice ponúka.“
Záväzky si plnia riadne a včas
Riaditeľ nemocnice oceňuje predvídavosť rozhodnutia prevádzkovateľa, ktoré síce možno bolo medzi obyvateľmi nepopulárne, ale nutné v záujme ekonomickej udržateľnosti: „Vďaka tomu môžem hrdo povedať, že patríme medzi málo zdravotníckych zariadení, ktoré si plnia riadne a včas svoje záväzky.“
Išlo o reprofilizáciu s prihliadnutím na špecifiká regiónu: „Demografická štúdia poukázala na nevyhnutnosť zamerať sa na takzvané chronické ochorenia. Mladí ľudia opúšťajú tento región a obyvateľstvo nám starne. Tí skôr narodení potrebujú dostupnú zdravotnú starostlivosť, pretože s rastúcim vekom im pribúdajú trvalé neduhy.“
Nemocnica v Gelnici sa zameriava na starostlivosť o dlhodobo chorých, pre ktorých vyčlenila jedno poschodie. Lôžkové oddelenie tohto typu otvorili v januári 2008. O päť rokov neskôr sprevádzkovali Zariadenie pre seniorov a Zariadenie opatrovateľskej služby. V súvislosti so sociálnym úsekom je ambíciou zvýšenie počtu lôžok prostredníctvom vybudovania dvoch nových malokapacitných priestorov.
„Som presvedčený, že naša nemocnica má veľký potenciál pre ľudí, ktorí sa potrebujú doliečiť, zrehabilitovať po úraze alebo nájsť príjemné miesto na plnohodnotné prežitie jesene svojho života s dobrými službami v peknom prostredí,“ hovorí na záver Adam Mahut.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Nemocnica Pro Vitae (fotografie)
Informačný servis
Viac k témam: Nemocnica, PR, Pro Vitae
Zdroj: SITA.sk – Riaditeľ nemocnice Pro Vitae: Lekárom ponúkame porovnateľné financie za menej stresu © SITA Všetky práva vyhradené.
4. júna 2024