Ropa a zlato v pondelok posilnili

Dopyt po rope po prvýkrát od vlaňajšieho augusta stúpol.NEW YORK 1. marca (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v pondelok vzrástli. Produkcia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) podľa agentúry Reuters vo februári klesla. Z údajov vlády USA vyplýva, že v decembri sa už po tretí mesiac v rade znížila aj americká produkcia, ktorá bola súčasne najnižšia od decembra 2014. Dopyt po rope však po prvýkrát od vlaňajšieho augusta stúpol.

Saudská Arábia, ktorá s Venezuelou, Katarom a Ruskom pracuje na pláne zmraziť ťažbu na januárovej úrovni, prisľúbila, že v úsilí obmedziť volatilitu cien ropy ostane v kontakte so všetkými hlavnými producentmi. Cenu ropy pozitívne ovplyvnilo aj rozhodnutie čínskych predstaviteľov, ktorí v snahe podporiť rast ekonomiky, znížili povinné minimálne rezervy. Britská ropa Brent posilnila o 2,5 % na 35,97 USD za barel a ľahká americká ropa stúpla o 3 % na 33,75 USD za barel.

Ceny zlata v pondelok stúpli v reakcii na pokles akciových trhov. Ochladenie svetovej ekonomiky a otrasy na trhoch zvýšili záujem investorov o zlato ako bezpečnú investíciu. Vo februári zlato posilnilo o približne 10,6 % a je na ceste k najlepšiemu mesačnému výkonu za posledné štyri roky. Od začiatku roka si drahý kov pripísal už 16 %. Spotová cena zlata o 19:56 GMT stúpla o 1,3 % na 1 238,41 USD za uncu. Aprílové dodávky posilnili o 1,1 % ba 1 234,40 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2016

Odporúčané články