Ropa Brent stúpla na 50 dolárov za barel, zlato zlacnelo

Zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zmenšili o 1,4 mil. barelov, pričom klesli už druhý týždeň po sebe. NEW YORK 3. júna (WebNoviny.sk) – Ceny ropy vo štvrtok posilnili, pričom severomorská ropná zmes Brent prvýkrát za sedem mesiacov uzavrela nad hranicou 50 USD za barel. Pokles stavu zásob ropy v USA totiž prevážil nad správou o tom, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu sa nedohodla na stanovení stropu ťažby.

Zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zmenšili o 1,4 mil. barelov, pričom klesli už druhý týždeň po sebe. Informoval o tom americký Federálny úrad pre energetiku. Ľahká americká ropa zdražela o 16 centov, čiže o 0,3 % na 49,17 USD za barel. Severomorská ropná zmes Brent uzavrela vyššie o 32 centov, čiže o 0,6 % na úrovni 50,04 USD za barel. Nad hranicou 50 USD za barel ropa Brent uzavrela prvýkrát od 3. novembra minulého roka.

Cena zlata vo štvrtok nepatrne oslabila, keďže dolár stúpol po tom, ako Európska centrálna banka iba mierne zlepšila prognózu vývoja inflácie. Banka svoje úroky nezmenila a jej šéf Mario Draghi uviedol, že inflácia pravdepodobne v najbližších mesiacoch zostane veľmi nízka alebo ceny budú klesať. Spotová cena zlata do 17:54 GMT oslabila o 0,1 % na 1 210,96 USD za uncu. Dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burze uzavreli nižšie o 0,2 %, a to na úrovni 1 212,60 USD za uncu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júna 2016

Odporúčané články