Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády

523744_russia_ukraine_93039 676x380.jpg

24.6.2024 (SITA.sk) – Ruská armáda v máji počas útokov na Ukrajine podľa Kyjeva zintenzívnila používanie chemických zbraní. Podporné sily ukrajinskej armády v pondelok uviedli, že v máji zaznamenali na bojisku 715 prípadov použitia ruských chemických zbraní, čo je o 271 viac ako v predchádzajúcom mesiaci. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podporné sily konštatovali, že vo väčšine prípadov išlo o CS plyn, označovaný aj ako slzný plyn. CS plyn sa vo veľkom rozsahu používal v prvej svetovej vojne predtým, ako Ženevský protokol z roku 1925 zakázal používanie chemických a biologických zbraní vo vojne.

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) začiatkom mája uviedla, že aj Ukrajina aj Rusko druhú stranu obviňujú z používania chemických zbraní, ale doteraz to dostatočne nepodložili. Organizácia poznamenala, že oficiálnu žiadosť o vyšetrenie použitia chemických zbraní nedostala ani od Ukrajiny ani od Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

Viac k témam: Chemické zbrane, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Slzný plyn, Ukrajinská armáda, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Rusi zintenzívnili používanie chemických zbraní, tvrdia podporné sily ukrajinskej armády © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júna 2024

Odporúčané články