Rusko má väčší arzenál taktických jadrových zbraní než USA, tvrdí americký generál

WASHINGTON 9. marca (WebNoviny.sk) – Rusko disponuje väčším arzenálom taktických jadrových zbraní než USA, vyhlásil americký generál John Hyten, veliteľ Strategického velenia Spojených štátov (USSTRATCOM).

„Ruské čísla sú obrovské a naše čísla sú malé,“ konštatoval Hyten na stredajšom zasadnutí výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily. Poznamenal však, že americký arzenál taktických jadrových zbraní umožňuje Washingtonu „efektívne strategické odstrašovanie“. Jadrové mocnosti by ale podľa neho mali medzi sebou diskutovať o kontrole zbraní.

Riaditeľ projektu pre jadrové informácie z Federácie amerických vedcov (FAS) Hans M. Kristensen pre agentúru TASS povedal, že USA majú v súčasnosti v Európe približne 180 taktických jadrových hlavíc.

Taktické jadrové zbrane zahŕňajú pozemné, vzdušné a lodné raketové systémy s doletom 1000 kilometrov, ako aj lietadlá s jadrovou muníciou či jadrové míny. Sila tohto typu munície je niekoľko kiloton, zatiaľ čo sila strategických jadrových hlavíc je niekoľko stoviek kiloton.

Viac k témam: jadrové zbrane, Rusko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko má väčší arzenál taktických jadrových zbraní než USA, tvrdí americký generál © SITA Všetky práva vyhradené.

9. marca 2017

Odporúčané články