Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu, uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci Ukrajine

520393_france_ukraine_conference_08182 676x451.jpg

27.2.2024 (SITA.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal európskym lídrom, že musia zaistiť svoju kolektívnu bezpečnosť poskytovaním neochvejnej podpory Ukrajine.

Rusko vojnu vyhrať nemôže

Uviedol to na stretnutí v Paríži v čase, keď na ukrajinskom bojisku nastáva čoraz tvrdšia ruská ofenzíva. „Sme v procese zaisťovania našej kolektívnej bezpečnosti pre dnešok a zajtrajšok,“ povedal Macron

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Francúzsky prezident v Paríži hostil 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka. „Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu,“ povedal Macron na stretnutí v prezidentskom paláci.

Potreba zabrániť ďalším ruským útokom

Na stretnutí sa okrem iných lídrov zúčastnili aj nemecký kancelár Olaf Scholz, poľský prezident Andrzej Duda či lídri pobaltských štátov.

„Najmä v ostatných mesiacoch sme boli svedkami toho, ako sa Rusko stáva tvrdším,“ povedal Macron. „Vieme tiež, že Rusko pripravuje nové útoky, predovšetkým aby omráčilo ukrajinskú verejnú mienku,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rokovanie Ficovej vlády a Bezpečnostnej rady SR o Ukrajine (fotografie)

Francúzsky prezident tiež uviedol, že je potrebné upevniť bezpečnosť, aby sa v budúcnosti zabránilo akýmkoľvek ruským útokom na ďalšie krajiny. Estónsko, Litva a Lotyšsko, ako aj oveľa väčšie Poľsko, sú považované za možné ciele budúcej ruskej invázie. Všetky štyri krajiny sú oddanými zástancami Ukrajiny.

Stretnutie v Paríži sa uskutočnilo po tom, ako Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo nedávno podpísali 10-ročné bilaterálne dohody s Ukrajinou, aby vyslali silný signál o dlhodobej podpore Kyjeva.

Viac k témam: Francúzsky prezident, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu, uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2024

Odporúčané články