Rusko sa odvolá proti verdiktu ESĽP v kauze Navaľnyj

V prípade Navaľného prišlo pred troma rokmi k porušeniu jeho práva na spravodlivý súdny proces. Európsky súd pre ľudské práva preto zaviazal ruský štát, aby mu vyplatil odškodné a náhradu nákladov na právne konanie. MOSKVA 24. februára (WebNoviny.sk) – Rusko sa odvolá proti utorkovému rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v prípade opozičného aktivistu Alexeja Navaľného. Pre tlačovú agentúru Interfax to v stredu naznačil hovorca rezortu spravodlivosti v Moskve.

Rusko má tri mesiace na iniciovanie opätovného posúdenia kauzy

V zmysle verdiktu európskej inštitúcie so sídlom v Štrasburgu došlo v prípade Navaľného pred troma rokmi k porušeniu jeho práva na spravodlivý súdny proces. ESĽP preto zaviazal ruský štát, aby mu vyplatil 56.000 eur ako odškodné a náhradu nákladov na právne konanie.

Odporúčame:

Súdny proces s opozičným lídrom Navaľným bol nespravodlivý

Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, ruská strana má tri mesiace na iniciovanie opätovného posúdenia kauzy, čo však ESĽP nemusí akceptovať.

Populárneho blogera a protikorupčného aktivistu Navaľného odsúdili za spreneveru dva mesiace pred voľbami moskovského starostu, v ktorých kandidoval, a okamžite po vynesení rozsudku ho poslali do väzenia. Už nasledujúci deň ho však opäť prepustili, čo mohlo byť podľa informácií agentúry AP prejavom snahy Kremľa či úradujúceho starostu, aby voľby zostali „nepoškvrnené“. Navaľnyj nakoniec dosiahol značný úspech, keď získal hlasy štvrtiny voličov.

Navaľnyj označil proces v kauze KirovLes za politicky motivovaný

V roku 2014 rozsudok v kauze KirovLes potvrdil vyšší súd, na čo Navaľného diskvalifikovali z ďalších volieb. Nemožnosť uchádzať sa o verejné funkcie nezvráti ani prípadné zrušenie usvedčujúceho verdiktu v tomto prípade, keďže Navaľného v roku 2014 odsúdili aj v ďalšej kauze, ktorej predmetom bola sprenevera voči francúzskej kozmetickej firme Yves Rocher.

Ostrý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina vyjadril presvedčenie, že rozhodnutie sudcov v Štrasburgu prinúti ruský najvyšší súd zrušiť verdikt v predmetnom prípade, týkajúci sa sprenevery v rozsahu 16 miliónov rubľov (v tom čase približne 370.000 eur), ktorej sa mal dopustiť spolu s ďalšími osobami voči štátnemu podniku KirovLes.

Navaľnyj označuje proces v kauze KirovLes za politicky motivovaný. Utorkové rozhodnutie ESĽP privítal slovami, že „príde čas, keď bude možné dosiahnuť spravodlivosť aj na ruskom súde, a nie iba na ESĽP“.

Ruskí zákonodarcovia schválili nedávno zákon, v zmysle ktorého sa Moskva nemusí riadiť rozhodnutiami ESĽP, ak sú v rozpore s ústavou krajiny.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. februára 2016

Odporúčané články