Peter Sagan prejavil dostatok trpezlivosti a taktickej zrelosti, keď zaútočil až v posledných desiatkach metrov pred cieľom.
QUÉBEC CITY 10. septembra (WebNoviny.sk) – V záverečnom okruhu 201,6 km dlhých piatkových pretekov Grand Prix Cycliste de Québec sa odohralo niekoľko pokusov o únik, ale v konečnom dôsledku ani jeden nebol úspešný.
Z víťazstva v prvej z dvojice kanadských septembrových klasík sa napokon tešil Peter Sagan, ktorý prejavil dostatok trpezlivosti a taktickej zrelosti, keď zaútočil až v posledných desiatkach metrov pred cieľom, prefrčal okolo unaveného dovtedajšieho lídra a tiež obhajcu vlaňajšieho triumfu Rigoberta Urána a nechal za sebou olympijského víťaza a svojho veľkého rivala z jarných klasík Grega van Avermaeta. Víťazstvo zrejme najviac prekvapilo samotného Sagana, ktorý v uplynulých dňoch prekonal zdravotné problémy a nebol fyzicky v optimálnej pohode.
Odporúčame:
Peter Sagan preletel okolo súpera a triumfoval v Québecu
Po Sagana pošlú súkromné lietadlo, aby stihol Eneco Tour
Sagan bol v závere príliš silný
„Po príchode z olympijských hier v Riu de Janeiro do Európy som na tom nebol dobre. Šiel som na preteky do francúzskeho Plouay, ochorel som a bol som týždeň bez bicykla. Potrénoval som asi len štyri dni a nečakal som toto víťazstvo,“ uviedol Peter Sagan v nahrávke pre slovenské médiá, ktorú sprostredkoval jeho manažér Matej Vyšňa. Sagan priznal, že do piatkových pretekov nešiel s víťazným imperatívom, skôr si chcel len dobre zajazdiť a pripraviť sa na ďalšie preteky. Už v nedeľu ho čaká druhé kanadské vystúpenie v Montreale a o týždeň majstrovstvá Európy vo francúzskom Plumelci.
„Jazdil som s rozumom a v hlave som mal, že nejdem vyhrať. Ale podarilo sa a o to lepšie. V závere som cítil, že mám dostatok síl. Ďakujem celému tímu za podporu, najmä v koncovke, keď doťahovali prvú skupinu vpredu v poslednom kole. Pekné víťazstvo, uvidíme, čo bude o dva dni v Montreale,“ doplnil Peter Sagan. „Rozhodol som sa počkať až na záverečný šprint a neútočiť skôr v stúpaní, čo bolo múdre. Peter však bol v závere príliš silný. Nevedel som, čo od seba očakávať, lebo po olympijských hrách som absolvoval len jedny preteky,“ skonštatoval Greg van Avermaet v tlačovej správe organizátorov.
Posledný kilometer bol veľmi rýchly
Sagan sa vyjadril aj k tomu, prečo skvelý vrchár Urán v záverečnom kopci pod Chateau Frontenac neudržal svoj náskok niekoľkých desiatok metrov až do cieľa. „Posledný kilometer bol veľmi rýchly na to, že sme mali za sebou 200 km. Videl som Rigoberta vpredu a pomyslel som si, že si to rozdáme už len o druhé miesto. Náročnosť sťažoval aj protivietor, Rigoberto sa pokúšal o to isté, čo vlani, ale teraz boli iné podmienky. Keď som si všimol, že Roux vyšprintoval, vydal som sa za ním a vyšlo to. Bolo to neuveriteľné,“ cituje Sagana portál Cyclingnews.
Sagan v tomto roku ovládol prestížnu belgickú klasiku Okolo Flámska, na Tour de France sa stal víťazom troch etáp a po piaty raz dominoval v bodovacej súťaži. Na nedávnych olympijských hrách v Riu de Janeiro sa predstavil v pretekoch cross-country horských bicyklov a po dvoch defektoch skončil až vo štvrtej desiatke výsledkového poradia. Najbližšie okrem Montrealu má pred sebou už spomenuté majstrovstvá Európy v Plumelci, potom etapové preteky Eneco Tour v Holandsku a Belgicku (organizátori majú po neho poslať súkromné lietadlo) a v októbri by mal v katarskej Dauhe obhajovať titul majstra sveta.
„Každé preteky sú iné a každé zároveň veľkou výzvou. Nemôžem teraz povedať, čo sa stane o mesiac a či mám šancu obhájiť titul majstra sveta. V Katare bude iný profil, vyhovujúci klasickým šprintérom,“ odpovedal Sagan na otázku kanadskej televízie, na čo si bude trúfať na tohtoročnom svetovom šampionáte.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
10. septembra 2016