Salzburské fórum riešilo nielen tému migrácie, podľa ministerky Sakovej sa zhodli na troch bodoch

394843_img_1797 676x441.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Rokovaniam Salzburgského fóra, ktoré sa uskutočnili v priebehu stredy a štvrtku v Bratislave, dominovala téma migrácie. Ako ďalej na tlačovej besede uviedla ministerka vnútra Denisa Saková, účastníci sa zhodli na troch základných bodoch.

Príčiny a dôsledky

Prvým je dôsledná ochrana vonkajších hraníc EÚ, druhým je dôraz na readmisnú (návratovú) politiku voči migrantom a tretím bodom je, že problém migrácie je potrebné riešiť v krajinách pôvodu migrantov.

„Zhodli sme sa na tom, že treba riešiť aj príčiny a nielen dôsledky,“ uviedla ministerka v súvislosti s touto problematikou.

Účastníci rokovaní podľa Sakovej diskutovali aj o fungovaní európskej pohraničnej agentúry Frontex, pričom sa zhodli, že má plniť „doplňujúcu úlohu“ a nemá nahrádzať povinnosti členských štátov.

Odviedli kus práce

Účastníci fóra vo štvrtok takisto rokovali so zástupcami štátov západného Balkánu. Podľa Sakovej štáty tohto regiónu odviedli v priebehu migračnej krízy v rokoch 2015 až 2016 „veľký kus práce“. Zároveň členovia fóra prisľúbili štátom západného Balkánu rôzne formy pomoci v boji s nelegálnou migráciou.

Salzburgské fórum združuje zástupcov ministerstiev vnútra krajín stredoeurópskeho regiónu, konkrétne V4, Chorvátska, Slovinska, Bulharska, Rumunska a Rakúska.

Na rokovaní sa v Bratislave okrem ich kolegov zo západného Balkánu zúčastnili aj zástupcovia Europolu alebo Frontexu. Okrem problematiky migrácie sa zaoberali napríklad bojom proti obchodovaniu s ľuďmi, drogami alebo zbraňami.

Viac k témam: Denisa Saková, Europol, Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex, migrácia, migranti, Minister vnútra, Salzburské fórum, V4 Vyšehradská štvorka
Zdroj: Webnoviny.sk – Salzburské fórum riešilo nielen tému migrácie, podľa ministerky Sakovej sa zhodli na troch bodoch © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články