SaS a OĽaNO-NOVA chcú zvolať výbory pre kauzu Bašternáka

Na ústavnoprávny výbor chcú pozvať generálneho a špeciálneho prokurátora, na výbore pre obranu a bezpečnosť chcú vysvetlenie od policajného prezidenta a ministra vnútra a na finančnom výbore chcú šéfa finančnej správy.BRATISLAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Strany Sloboda a Solidarita (SaS) a OĽaNO-NOVA chcú zvolať zasadnutia troch parlamentných výborov pre kauzu Ladislava Bašternáka, ktorá sa týka podvodov s bytmi a daňových podvodov. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii v Bratislave poslanec NR SR Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA).

Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A.

Opozičné strany plánujú zvolať ústavnoprávny výbor, kam si chcú pozvať generálneho a špeciálneho prokurátora, výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorom budú chcieť vysvetlenie od policajného prezidenta Tibora Gašpara a od ministra vnútra Roberta Kaliňáka ako aj finančný výbor so šéfom finančnej správy Františkom Imreczem. „Aby nám vysvetlili, ako je možné, že úmyselným spôsobom takéto závažne kauzy zametajú pod ich dozorom a ich riadením pod koberec,“ poznamenal Lipšic.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence, v ktorom podľa poslanca zo SaS Jozefa Rajtára stojí „jeden byt 1,7 milióna eur alebo 17 bytov jedno euro.“ Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Ako poslanec NR SR vysvetlil, následne si Bašternákova firma uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur, pričom to nikto neskúmal a suma bola vyplatená hneď.

Rajtár však poukázal na nové skutočnosti. „Z toho istého objektu iná firma Mariana Kočnera, ktorá sa volá Inkasný Servis, kúpila 17 bytov za úhrnnú cenu jedno euro, a teda jeden byt za šesť centov, pričom cena bytu je aj s garážou 200-tisíc eur,“ vysvetlil s tým, že štát tak prišiel o 680-tisíc eur ako aj o daň zo zisku, keďže v tomto prípade ide o vyhýbanie sa plateniu DPH a dani zo zisku. „Nemáme informáciu o tom, že by to bolo nejako prešetrované, stalo sa to v roku 2011,“ poznamenal Jozef Rajtár.

Podľa Galka zlyhala daňová správa

Práve ministerstvo vnútra, ktoré je za vyšetrovanie káuz zodpovedné, je podľa poslanca za SaS Ľubomíra Galka najcitlivejším rezortom v súčasnej vláde, pričom práve polícia počas minulých rokov svojou nečinnosťou nevyšetrila množstvo káuz.

Obsadenie postu ministra vnútra Robertom Kaliňákom je tak podľa neho výsmechom. „Prípad fiktívnych vratiek DPH poukazuje na obrovské zlyhanie celého radu štátnych orgánov vrátane polície,“ povedal novinárom.

Prepojenie Kočnera či Bašternáka, ale aj Kaliňáka a Počiatka poukazuje podľa jeho slov na zvrátenosť celého obsadenia ministerstva vnútra. Ako pokračoval, v prípade objektu Five Star Residence zlyhala daňová správa, finančná správa, ale aj polícia, vyšetrovateľka či dozorový prokurátor. „Máme tak dôvodné podozrenie z činnosti organizovanej skupiny,“ poznamenal Galko.

Jediným spôsobom, ako získať odpovede na otázky o spravodlivom vyšetrovaní, je vyvíjanie verejného tlaku, nadviazal na Galka poslanec za stranu OĽaNO-NOVA Gábor Grendel. „Jediný spôsob, ako ho vyvíjať, je práve zvolanie parlamentných výborov,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. marca 2016

Odporúčané články