SaS vyzvala ministerku Matečnú ,aby dala pokyn Lesom SR obmedziť ťažbu dreva

393252_matecna 1 676x498.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby v lesoch v blízkosti miest a obcí zabezpečila citlivejšiu formu hospodárenia tak, aby neboli narušené ich dôležité funkcie.

„Ministerka Matečná by mala vydať záväzný pokyn Lesom SR, aby bol obmedzený výrub v týchto lokalitách, dokým nedôjde k revízii Programov starostlivosti o lesy,“ vyhlásili poslankyne za SaS Anna Zemanová a Jarmila Halgašová. Ak manažment Lesov SR neuposlúchne jej pokyny, mala by odvolať Mariana Staníka z funkcie generálneho riaditeľa Lesov SR.

SaS vo vyhlásení konštatovala, že zabezpečenie všetkých funkcií lesa je drahšie ako jeho výrub. Riešenie spočíva napríklad v zrušení povinného osobitného odvodu päť miliónov eur od Lesov SR do štátneho rozpočtu. Manažment Lesov SR podľa liberálov opakovane preukazuje, že nemá cit pre prírodu. Najnovšie to ukazujú dva prípady v Bratislave – výrub lesov v okolí Devínskej kobyly a holorub v Pečnianskom lese pri Dunaji.

„Je zjavné, že pre Lesy SR je na prvom mieste obchod a ťažba kvalitného, takzvaného tvrdého dreva, pretože veľkú časť slovenských lesov i vďaka tomuto štátnemu podniku tvoria lesy ihličnaté,“ uviedla Zemanová. Halgašová doplnila, že SaS bude dôsledne kontrolovať výruby lesov v záujme dodržiavania ochrany životného prostredia, keďže v súčasnosti kontrola v lesnom hospodárstve prakticky neexistuje.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Lesy SR, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – SaS vyzvala ministerku Matečnú ,aby dala pokyn Lesom SR obmedziť ťažbu dreva © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články