Satirika Böhmermanna chráni polícia, novú reláciu zrušili

Nemecký satirik hovoril o tureckom prezidentovi Erdoganovi ako o ‚profesionálnom idiotovi‘ či osobe uchyľujúcej sa k pohlavnému styku so zvieratami.Berlín 13. apríla (WebNoviny.sk) – Nemecký satirik Jan Böhmermann, ktorého trestné stíhanie požaduje od Berlína Turecko v súvislosti s televíznou satirou o prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, je už pod policajnou ochranou. Bez uvedenia ďalších podrobností o tom s odvolaním sa na policajné zdroje informovali internetové vydanie denníka Bild i agentúra DPA.

Böhmermann, ktorý sa od prepuknutia škandálu okolo jeho relácie správa zdržanlivo, neposkytuje vyhlásenia ani rozhovory a odriekol i účasť na udeľovaní prestížnych Grimmeho cien, sa vraj naďalej zdržiava v Kolíne nad Rýnom.

Výrobu nového vydania jeho pravidelnej televíznej relácie dnes oficiálne zrušili po dohode s druhým programom verejnoprávnej televízie ZDF, a to práve v reakcii na momentálny rozruch okolo Böhmermanna, ktorý je vraj vystavený predovšetkým možným útokom zo strany Erdoganových stúpencov.

Böhmermannu báseň, ktorá zaznela 31. marca vo vysielaní ZDF, turecká vláda označila za neprijateľnú a vyzvala na potrestanie umelca za urážku hlavy štátu. Böhmermann totiž hovoril o Erdoganovi ako o „profesionálnom idiotovi“ či osobe uchyľujúcej sa k pohlavnému styku so zvieratami.

Odporúčame:

Migračná kríza európske slobody neobmedzí, tvrdí Merkelová

Merkelová kritizovala televíziu ZDF za báseň o Erdoganovi

Davutoglu: Turecko nebude tolerovať urážanie prezidenta

Báseň vyvolala diplomatickú roztržku

Uvedená báseň vyvolala diplomatickú roztržku medzi Nemeckom a Tureckom a podľa vyjadrenia tureckého vicepremiéra Numana Kurtulmuša neuráža len samotného Erdogana, ale všetkých 78 miliónov Turkov. „Toto je dôvod, prečo my ako Turecká republika chceme, aby bol tento nehanebník bezodkladne potrestaný podľa nemeckého práva za urážanie prezidenta,“ povedal Kurtulmaš pri vystúpení v tureckom meste Šanliurfa.

Böhmermannovo konanie pritom označil za „vážny zločin proti ľudskosti“, trval však na tom, že Turecko „vôbec nechce vyvíjať politický nátlak“ na Nemecko.

Nemecká vláda skúma, či dá prokuratúre zelenú pre stíhanie satirika kvôli urážke hlavy iného štátu. Erdogan ako súkromná osoba podal v Mainzi – sídle ZDF – trestné oznámenie na Böhmermanna.

Z okolia šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera prenikli v utorok na verejnosť názory, podľa ktorých trestné stíhanie v tejto veci nepovažujú za správnu cestu. Hovorca vlády Steffen Seibert už v pondelok naznačil, že rozhodnutie padne v priebehu niekoľkých dní.

Úražku hlavy iného štátu chcú zrušiť

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá po odvysielaní inkriminovanej relácie telefonicky hovorila s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom, v utorok poukázala na význam slobody prejavu a umeleckej slobody v Nemecku. Označila ich za základné hodnoty bez ohľadu na všetky aktuálne politické

Nemeckí sociálni demokrati sú podľa šéfa ich frakcie Thomasa Oppermanna už koncom apríla pripravení odhlasovať zrušenie príslušného paragrafu trestného zákonníka o urážke hlavy iného štátu. Predstavitelia opozičných nemeckých strán kritizovali spolkovú vládu za priveľkú ústupčivosť Turecku a závislosť od Ankary v súvislosti s migračnou krízou.

Prieskum verejnej mienky inštitútu YouGov naznačuje, že 54 percent oslovených nemeckých občanov je proti vyšetrovaniu prokuratúry v tomto prípade a považuje ho za úplne neprimerané. Iba šesť percent respondentov reprezentatívny prieskumu sa vyjadrilo opačne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2016

Odporúčané články