Ruské ministerstvo obrany neuviedlo, ako a kde šéf vojenskej rozviedky zomrel. Informovalo len o tom, že skonal 3. januára vo veku 58 rokov.Moskva 4. marca (WebNoviny.sk) – Kremeľ sa zdržal komentára k tvrdeniam libanonských médií o náhlej smrti náčelníka ruskej Hlavnej správy rozviedky (GRU) Igora Serguna. Zomrel v januári tohto roku.
„Už sme povedali všetko, čo sme mohli,“ reagoval hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý dnes takto odpovedal na otázku novinára o postoji Kremľa k „fámam“, že Sergun údajne zomrel počas špeciálnej operácie mimo územia Ruskej federácie. „Sám ste charakterizovali tieto správy,“ dodal Peskov.
Ako uviedla agentúra TASS, Sergun sa stal náčelníkom GRU v roku 2011. Po anexii Krymu Ruskom ho Európska únia zaradila na sankčný zoznam ako osobu „zodpovednú za aktivity dôstojníkov GRU na východe Ukrajiny“.
Ruské ministerstvo obrany neuviedlo, ako a kde šéf vojenskej rozviedky zomrel. Informovalo len o tom, že skonal 3. januára vo veku 58 rokov v hodnosti generálplukovníka.
Internetové vydanie libanonského denníka Já Libnán s odvolaním sa na štvrtkovú správu libanonských novín al-Achbár dnes uviedlo, že Serguna zabili v januári počas tajnej misie v libanonskej metropole Bejrút.
Sergun údajne zahynul tri týždne po tom, čo ho ruský prezident Vladimir Putin poslal do Sýrie, aby vyzval tamojšieho prezidenta Bašára Asada na odstúpenie.
Avšak, ako napísal denník al-Achbár – úzko spojený so sýrskym režimom a libanonským militantným hnutím Hizballáh -, šéf GRU bol zabitý počas komplikovanej tajnej misie, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko arabských a blízkovýchodných spravodajských služieb.
Ako píše internetové vydanie izraelského denníka Jerusalem Post, al-Achbár taktiež citoval diplomatický zdroj z Londýna, ktorý naznačil, že do atentátu na Serguna bolo zapletené Turecko. To bol podľa diplomatického zdroja dôvod, prečo sa Rusko rozhodlo konfrontovať Turecko, čo zvýšilo napätie medzi týmito štátmi na sýrskom fronte.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
4. marca 2016