Sestra Moniky Jankovskej môže prísť o funkciu sudkyne. Súvisí to s mobilom, ktorý jej zhabala NAKA

458505_monika jankovska 676x451.jpg

29.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 29. júna 2022, 12:09

Sudkyňa Andrea Haitová, ktorá je sestrou viacnásobne obvinenej bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, môže byť zbavená funkcie sudkyne. Návrh podala ešte v roku 2020 bývalá šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Dôvodom je, že sudkyňa na vypočutí pred súdnou radou údajne klamala o vymazaní 17 kontaktov a komunikácií z mobilného telefónu, ktorý jej v roku 2019 zaistili príslušníci Národnej kriminálnej agentúry. Tým sa dopustila závažného disciplinárneho previnenia nezlučiteľného s funkciou sudcu.

Otázku pochopila inak

O návrhu rozhoduje Najvyšší správny súd SR, ktorý na stredajšie pojednávanie predvolal viacerých svedkov, konkrétne bývalých aj súčasných členov súdnej rady. Samotná Andrea Haitová obvinenie odmieta.

Ako v stredu uviedla, na zasadnutí Súdnej rady SR na jeseň 2019 odpovedala na otázku, či si z mobilného telefónu niečo zmazala v čase, keď ju príslušníci polície vyzvali na jeho vydanie, až pokým prišla do svojho auta, kde ho mala odložený a následne ho vydala. Podľa nej išlo približne o 15 minút. Na to pred komisiou súdnej rady odpovedala, že nie.

Otázku podľa vlastných slov totiž nechápala tak, že či si kedykoľvek čokoľvek vymazávala z telefónu. Vymazanie kontaktov a komunikácií totiž neskôr konštatoval znalecký posudok. Jej právny zástupca pred súdom označil návrh na zbavenie funkcie za šikanózny a disciplinárne obvinenie ako také za politikárčenie.

Vraj nie je Kočnerovou sudkyňou

Haitová je sudkyňou Krajského súdu v Bratislave a sestrou bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej. Podľa komunikácie z aplikácie Threema chcel dnes už odsúdený podnikateľ Marian Kočner, aby v spore o zmenku za osem miliónov eur, ktorej vyplatenie mu priznala sudkyňa Zuzana Maruniaková na odvolacom súde rozhodoval práve senát, ktorého členkou bola Andrea Haitová.

Tá však dnes poprela, že by bola takzvanou „Kočnerovou sudkyňou“. „Osobu Mariana Kočnera nepoznám, nikdy som sa s ním nekontaktovala, čo bolo preukázané,“ skonštatovala sudkyňa.

Viac k témam: Kočner komunikácia Threema, Odvolanie z funkcie, sudkyňa
Zdroj: Webnoviny.sk – Sestra Moniky Jankovskej môže prísť o funkciu sudkyne. Súvisí to s mobilom, ktorý jej zhabala NAKA © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júna 2022

Odporúčané články