Sieť európskych džihádistov má spojitosť s útokmi na USA

Tajné služby sa domnievajú, že po tom, ako v roku 2011 vypukla kríza v Sýrii, teroristi len zaktivizovali svoju činnosť, pričom však predtým celé roky udržiavali kontakty medzi pevninskou Európou a Britániou.LONDÝN 20. apríla (WebNoviny.sk) – Teroristi, ktorí vlani v novembri a v marci tohto roku spáchali útoky v Paríži a Bruseli, a podozriví z terorizmu zadržaní minulý týždeň v Británii mohli byť súčasťou medzinárodnej siete existujúcej už viac ako 15 rokov, napísal dnes britský denník The Independent.

VŠETKO O TERORISTICKOM ÚTOKU V BRUSELI

Ameroud bol v roku 2005 vo Francúzsku odsúdený na sedem rokov väzenia

Tajné služby sa domnievajú, že po tom, ako v roku 2011 vypukla kríza v Sýrii, teroristi len zaktivizovali svoju činnosť, pričom však predtým celé roky udržiavali kontakty medzi pevninskou Európou a Britániou. Denník ako príklad uvádza prípad Abdelrahmana Amerouda, ktorého koncom marca zadržali v Belgicku pre podozrenie zo spoluúčasti na príprave atentátu vo Francúzsku odhaleného vo vysokom štádiu príprav.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Ameroud bol v roku 2005 vo Francúzsku odsúdený na sedem rokov väzenia za spoluúčasť na vražde vodcu Severnej koalície v Afganistane, legendárneho veliteľa Ahmada Šáha Masúda. Jeho vraždu, ktorá sa odohrala v roku 2001 – krátko pred teroristickými útokmi na USA – mohol zorganizovať vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin, tvrdí The Independent.

Tento zločin mohol byť súčasťou plánu na prípravu útokov na USA z 11. septembra 2001, napísal britský denník.
Masúdovi vrahovia boli Belgičania severoafrického pôvodu – podobne ako aj páchatelia nedávnych útokov v Európe, poznamenáva denník.

Abrini, podozrivý z účasti na útokoch v Bruseli i Paríži, cestoval vlani do Birminghamu

The Independent ďalej tvrdí, že mnohí teroristi v rokoch 2000-01 navštevovali tú istú mešitu vo Finsbury Parku na severe Londýna, v ktorej ako kazateľ pôsobil radikálny abú Katáda, vydaný v roku 2013 Britániou do Jordánska.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Katádovým nástupcom sa po jeho deportácii stal Djamel Beghala, Francúz alžírskeho pôvodu, ktorý sa stal mentorom Cherifa Kouachiho, jedného z páchateľov masakry v redakcii francúzskeho satirického týždennika Charlie Hebdo z januára roku 2015.

Beghal sa stretol aj s páchateľom ďalšieho januárového útoku v Paríži – Amédym Coulibalym – a jeho partnerkou Hayet Boumeddienovou. Bol to práve Beghal, kto podľa Independentu zosnoval útok na americké veľvyslanectvo v Paríži, ktorý sa mal odohrať v roku 2001, ale bol prezradený.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Britský denník tiež pripomína už známy fakt, že niektorí z podozrivých zo spáchania nedávnych útokov v európskych metropolách vlani v lete navštívili Britániu. Boli to spolupáchateľ útoku na bruselskom letisku Zaventem Mohamed Abrini, známy aj ako „muž v klobúku“, a Abdelhamid Abaaoud, považovaný za plánovača atentátov v Paríži.

Britské médiá priniesli správy o tom, že Abrini, podozrivý z účasti na útokoch v Bruseli i Paríži, cestoval vlani do Birminghamu a fotografoval tamojší futbalový štadión. Birmingham mal podľa britskej tlače vlani navštíviť aj Abdelhamid Abaaoud, ktorý mal vo svojom mobilnom telefóne fotografie z tohto britského mesta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016

Odporúčané články