Škantárovci si chcú splniť dlhoročný olympijský sen

Ladislav Škantár: ‚Berieme do úvahy aj to, že to nemusí vyjsť. Svet sa nezrúti, je to šport a život pôjde ďalej.’BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Bratranci Peter a Ladislav Škantárovci počas svojej doterajšej bohatej kariéry nazbierali viacero úspechov v podobe medailí na majstrovstvách sveta aj Európy a trikrát vyhrali hodnotenie Svetového pohára, stále sa im však nepodarilo prebojovať sa na olympijské hry.

Dvojica rodákov z Kežmarku bola doteraz v súťažiach deblkanoistov väčšinou v tieni súrodencov Hochschornerovcov, ktorí získali zlato na troch OH za sebou (2000, 2004 a 2008). Teraz však Škantárovci majú veľkú šancu na to, aby sa v auguste 2016 predstavili v Riu de Janeiro pod piatimi olympijskými kruhmi práve oni. V internej národnej kvalifikácii totiž vedú pred „Hochšíkmi“ o dva body a už len jedny kvalifikačné preteky ich delia od toho, aby premiérovo v kariére bojovali o cenné kovy aj na olympiáde.

„Máme pred nimi mierny náskok, ale to nie je dôležité. Pre nás je hlavné, aby sme sa cítili dobre a jazdili tak, ako sme zvyknutí. Vieme, že keď v cieli budeme spokojní s našou jazdou, bude dobrý aj výsledok. Všetko sa rozhodne na majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši,“ prezradil po stredajšom tréningu Ladislav Škantár, o necelý rok starší Peter pokračoval: „Ešte sme nemali takú veľkú šancu prebojovať sa na olympijské hry ako práve teraz. ‚Hochšíci‘ mali vždy výhodu na základe toho, že boli a stále sú najlepšou svetovou loďou. Olympiáda je náš dlhoročný sen. Ak by sme sa tam dostali, bolo by to fantastické.“

Celú kariéru snívajú o olympiáde

V máji v Liptovskom Mikuláši sa bude jazdiť o všetko. „V úvode dôležitej sezóny sa cítime dobre. Máme za sebou veľmi kvalitné sústredenia v Austrálii a Riu. Zimná príprava bola fantastická a dobre sme sa rozjazdili. Už sa tešíme na preteky. V Liptove to budú ‚iba‘ majstrovstvá Európy, ale bude sa tam bojovať o olympijskú účasť. Možno preto očakávať väčší tlak, ale nesmieme si ho pripúšťať a zajazdiť to, na čo máme. Veľmi sa na to teším. V Liptovskom Mikuláši už boli šampionáty aj Svetové poháre a bola tam vždy vynikajúca atmosféra. Tá nás poženie dopredu,“ povedal 33-ročný Peter Škantár a doplnil: „Keby sme neverili, že sa nám to môže podariť, tak sme to nerobili a do tréningu nevkladali všetko. Dúfame, že na ME nám jazdy sadnú. V Liptovskom Mikuláši máme najazdených dosť hodín, ale je tam špecifická voda. Trať Orava v hornej časti sa strašne mení. Bude závisieť od mnohých faktorov.“

Pred kontinentálnym šampionátom chcú Škantárovci čo najviac času stráviť v Liptovskom Mikuláši, aby sa opäť preorientovali na miestny kanál. „Budeme tam mať niekoľko sústredení. Dôležité bude dobre sa rozjazdiť. Síce to tam veľmi dobre poznáme, ale je tam špecifická a zradná voda. Urobíme všetko pre to, aby sme boli pripravení a na ME tam uspeli. Európsky šampionát v Liptovskom Mikuláši sme už v roku 2007 vyhrali, ale boj o olympijské miestenky je pre nás nová výzva. Celú kariéru snívame o olympiáde. Odjazdené tam môžeme mať stovky hodín, ale ide o nevyspytateľný slalom. Nikdy nevieme, ako bude postavená trať a ako sa bude správať voda. Musíme sa pripraviť na všetko,“ zamyslel sa Ladislav Škantár.

Sú pripravení aj na alternatívu, že na olympiádu sa nekvalifikujú

Ladislav a Peter Škantárovci síce ešte nemajú istotu, že na OH 2016 budú Slovensko reprezentovať v C2 práve oni, no za ostatné obdobie už dvakrát vycestovali do Brazílie. „Je to náročný kanál po fyzickej stránke. Má špecifickú vodu, je potrebné si na ňu zvyknúť. Absolvovali sme tam už dve kvalitné sústredenia. Dobre sme sa tam rozjazdili,“ pokračoval mladší Ladislav.

Peter na rovnakú tému doplnil: „Každý tréning na olympijskej vode je veľkým plusom. Je tam veľa valcov, dosť podobné Londýnu. Voda je však podľa môjho názoru ešte viac ‚rozbitá‘. Práve preto si to treba veľmi dobre najazdiť.“

Bratranci Škantárovci sú pripravení aj na alternatívu, že na OH sa napokon nekvalifikujú. „Už sme pár takých prehier zažili a vieme, čo nás čaká, keď to nevyjde. Svet sa nezrúti, je to šport a život ide ďalej. Berieme do úvahy aj to, že to nemusí vyjsť. Každá prehra nás však posúva vpred a my spravíme všetko pre to, aby sme zvíťazili,“ dodal Ladislav Škantár.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2016

Odporúčané články