Slováci skončili na Arosa Challenge po nájazdoch druhí

Slovenskí hokejisti odohrali s domácimi Švajčiarmi vyrovnanú partiu, ktorú rozuzlili samostatné nájazdy.AROSA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia v sobotu popoludní prehrala 2:3 po samostatných nájazdoch s výberom domáceho Švajčiarska a na turnaji Arosa Challenge obsadila druhé miesto.

Zverenci Zdena Cígera vo finále nastúpili v porovnaní s piatkovým triumfom nad Bielorusmi 4:1 bez zraneného Radovana Puliša, ktorý má po zákroku Iľju Šinkeviča zlomený nos.

Po bezgólovej prvej tretine sa Slováci ujali vedenia v 30. min zásluhou Andreja Kudrnu, no vzápätí vyrovnal Kevin Romy a Lino Martschini v presilovke upravil na 2:1 pre Švajčiarov. V 44. min vyrovnal na 2:2 Pavol Skalický, ktorý skóroval aj v piatok proti Bielorusku.

Debutant v slovenskej bránke Michal Valent v 57. min zneškodnil trestné strieľanie Brunnera, v samostatných nájazdoch obhajobu turnajového triumfu pre Švajčiarov zariadil Wieser.

Obranca Adam Jánošík a útočník Martin Bakoš si pripísali jubilejný dvadsiaty štart v národnom tíme, gólman Michal Valent absolvoval reprezentačný debut. Andrej Kudrna strelil premiérový gól v najcennejšom drese.

V 62. vzájomnom zápase si Slováci pripísali 29. prehru, predtým nad Švajčiarmi 26-krát zvíťazili a sedem duelov sa skončilo nerozhodne.

Arosa Challenge – sobota – finále:

Švajčiarsko – Slovensko 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 2:1, 0:1 – 0:0, 1:0)
Góly: 31. Romy (Geering), 35. Martschini (Loffel, Haas), rozh. sam. nájazd Wieser – 30. Kudrna (Holovič), 44. Skalický (A. Jánošík)
Nájazdy: Martschini nedal, M. Bakoš 0:1, Suri 1:1, Holovič nedal, Wieser 2:1, Réway nedal
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: DiPietro, Wiegand – Altmann, Kaderli (všetci Švaj.)

Zostavy:
Švajčiarsko: T. Stephan – Du Bois, Blum, Geering, Blindenbacher, Schlumpf, Grossmann, Loffel, Vongunten – Ambühl, Hofmann, Walser – Moser, Romy, Brunner – Suri, Haas, Martschini – Schappi, Trachsler, Wieser
Slovensko: Valent – Čerešňák, Sersen, Štajnoch, A. Jánošík, O. Kotvan, Šedivý, Kubka, L. Kozák – M. Bakoš, Cehlárik, Réway – M. Bartánus, T. Marcinko, Dej – Kudrna, Lušňák, Skalický – Holovič, Michal Hlinka

Prvá tretina veľa vzruchu na ľadovej ploche nepriniesla. Prvú vážnejšiu šancu duelu a najväčšiu v I. tretine mal v 10. min útočník Martin Réway, no jeho pokus spomedzi kruhov neskončil v bránke súpera. V úvodnej časti obe mužstvá nevyužili po jednej presilovke.

Druhú dvadsaťminútovku začali omnoho aktívnejšie domáci reprezentanti. Už v 28. sekunde pokus Ambühla chytil gólman Valent, vzápätí mieril vedľa Suri a o niekoľko sekúnd neskôr od prvého inkasovaného zásahu zachránila Slovákov žrď. Tím SR sa neskôr ubránil pri vylúčení T. Marcinka.

Prvýkrát sa skóre zmenilo v 30. min, keď domáceho brankára T. Stephana prekonal po Holovičovej strele Kudrna – 0:1. Radosť slovenského družstva však trvala iba 90 sekúnd, pretože delovka Romyho aj s prispením obrancu Štajnoch skončila za Valentom – 1:1. Slovenský gólman v 35. min síce v oslabení zneškodnil veľkú šancu Haasa, no o niekoľko sekúnd neskôr už nestačil na pokus Martschiniho – 2:1.

V 44. min sa začalo odznova, keď sa Skalický po návrate z trestnej lavice predral až pred bránku súpera a vyrovnal na 2:2. Napriek inkasovanému gólu pokračovali Švajčiari v tlaku, Valent musel v 46. min hasiť pred dôrazným Surim a neskôr zachránil aj pri šanci Hofmanna. Súperovi hrozil najmä Réway, ktorý po brejkoch skúšal pozornosť T. Stephana strelami z rôznych pozícií.

V 56. min po faule L. Kozáka brankár Valent úspešne čelil trestnému strieľaniu Brunnera a zápas dospel až do predĺženia. V ňom v 64. min nepochodil M. Bartánus, v samostatných nájazdoch o turnajovom víťazstve Švajčiarov rozhodol Wieser – zo Slovákov sa presadil iba M. Bakoš, neuspeli Holovič ani Réway.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.