Slovenská dvadsaťjednotka v kvalifikácii rozdrvila Turecko

Na štadióne Spartaka Myjava dosiahol hetrik kapitán tímu SR „21“ Adam Zreľák.

MYJAVA 29. marca (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov triumfovali nad vrstovníkmi z Turecka jednoznačne 5:0 v utorňajšom domácom stretnutí 8. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 tejto vekovej kategórie do Poľska.

Na štadióne Spartaka Myjava dosiahol hetrik kapitán tímu SR „21“ Adam Zreľák, ktorý sa strelecky presadil v 10., 79. (z pokutového kopu) aj 85. min. Zvyšné zásahy zariadili Albert Rusnák ml. v 23. a Jaroslav Mihalík v 75. min. Zverenci Pavla Hapala mali dianie až na krátky úsek v druhom dejstve pod kontrolou, z ich aktivity pramenilo viacero štandardných situácií, predovšetkým rohových kopov.

Mladí Slováci si upevnili vedúcu pozíciu v spomenutej eliminačnej tabuľke, na konte po piatich kolách majú dvanásť bodov, o tri viac než Holanďania na druhom mieste. Najbližšie sa predstavia 2. septembra v medzištátnom prípravnom zápase na pôde nemeckých rovesníkov, o tri dni neskôr nastúpia na Cypre už v ostrom kvalifikačnom súboji.

Slovensko „21“ – Turecko „21“ 5:0 (2:0) – hralo sa v Myjave
Góly:
10., 79. a 85. Zreľák (druhý z pok. kopu), 23. A. Rusnák ml., 75. J. Mihalík, ŽK: 44. Škriniar, 76. J. Mihalík – 44. Basacikoglu, 61. Can Coskun, 82. C. Sahin, ČK: 79. Can Coskun (Tur.) po 2. ŽK, rozhodovali: Martins – Campos, R. Teixeira (všetci Portug.), 2662 divákov

Zostavy:
Slovensko: A. Chovan – Valjent, Niňaj, Škriniar, Mazáň – Lobotka – Bero (82. Brigant), Chrien (42. D. Ivan) – A. Rusnák ml., J. Mihalík – Zreľák (89. Šafranko)
Turecko: Uysal – Uruc, Can Coskun, Cinemre, Tasdemir – Yokuslu, I. Kahveci (76. Cinar) – Mor, Ucan, Basacikoglu (53. C. Sahin) – Karaman (53. Ünal)

I. polčas

Tréner tímu SR „21“ Hapal zvolil identickú základnú zostavu ako v predchádzajúcom kvalifikačnom vystúpení proti Holanďanom. Hneď v úvode demonštroval avizovanú rýchlosť tureckých krídelníkov Bilal Basacikoglu, vážnejšia príležitosť však z jeho akcie nevzišla. Na opačnej strane po nebezpečnom Lobotkovom rohu hlavou na loptu nedosiahol ani jeden z vyskakujúcich Slovákov.

V 8. min sa hlavičkou presadil Valjent, ale portugalská rozhodcovská trojica pre ofsajdové postavenie neuznala jeho zásah. O dve minúty neskôr už domáci otvorili skóre: od ľavej čiary odcentroval Mihalík a kapitán Zreľák nekompromisne zakončil hlavou. Slováci mali dianie na trávniku pod kontrolou, z ich aktivity pramenili predovšetkým rohové kopy. V 16. min vyskúšal Mor pozornosť Chovana v domácej bránke. Potom sa v šestnástke dostal k lopte Ucan, no Morov akrobatický pokus nič nepriniesol. V 24. min sa opäť rozvlnila turecká sieť: po Berovom centri nedal Rusnák výstavným volejom žiadnu šancu brankárovi Uysalovi. S blížiacou sa polhodinou hry takmer prišla tretia gólová radosť zaplnených myjavských tribún, strelu Mihalíka však Turci zblokovali. V 38. min sa neujal technický pokus často viditeľného Mora. Pred polčasovou prestávkou Hapal vynútene striedal, zraneného Chriena v strede poľa nahradil Ivan.

II. polčas

Hostia v 53. min urobili dve zmeny. Zreľák pri zakončení fauloval Uysala, následne sa však Can Coskun dopustil omnoho tvrdšieho nedovoleného zákroku na Ivana. Z vyplývajúcej štandardnej situácie Rusnák nezveľadil náskok. O pár minút Lobotka stratil loptu, ale Yokuslu zahodil ponúknutú možnosť. Hráči z krajiny polmesiaca sa postupom času začali presadzovať o niečo viac. V 67. min Chovan vyrazil strelu Mora.

O odpoveď sa nádejným projektilom neúspešne pokúsil Ivan. Mazáň na bránkovej čiare hasil pri tlaku protivníka, ten vznikol zo štandardky. Pokoj do slovenských radov prinavrátil v 75. min Mihalík, ktorý sa uvoľnil v šestnástke súpera a prekonal Uysala – 3:0. To však nebolo zo strany domácich ani zďaleka všetko. Bero vybojoval pokutový kop, Zreľák ho s prehľadom v 79. min premenil a svojím druhým zásahom v utorňajšom zápase upravil už na 4:0. Navyše, po druhej žltej karte sa z trávnika predčasne porúčal Can Coskun. Útočník ŠK Slovan Bratislava Zreľák dokonal svoj hetrik v 85. min, keď zúročil samostatný únik.