BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – V porovnaní so susednými krajinami Slovensku chýba v databáze OECD Health Statistics najviac údajov. Upozorňuje na to v blogu analytik INEKO Dušan Zachar. Inštitút posudzoval vybraných 336 zdravotníckych ukazovateľov.
„To znamená, že slovenské datasety v jednom z najpoužívanejších zdrojov dát pre medzinárodné porovnávanie zdravotníckych systémov majú spomedzi okolitých krajín najväčšie diery, sú najmenej kompletné,“ uviedol.
Mnoho chýbajúcich údajov
INEKO analyzovalo komplexnosť ukazovateľov od roku 2002 po aktuálne najnovšie dostupné údaje, ktoré sa vzťahujú k rokom 2014, respektíve 2015. „Zdravotnícke ukazovatele krajín V4 a Rakúska sme zatriedili do štyroch skupín podľa miery úplnosti dát v sledovanom období. Ukázalo sa, že spomedzi okolitých krajín má Slovensko v databáze OECD Health Statistics najviac indikátorov, pri ktorých údaje absentujú,“ upozornil Zachar.
Ide o vyše stovku ukazovateľov (31 % z 336 sledovaných indikátorov). Najviac nedostupných indikátorov z porovnávaných krajín malo Slovensko až v šiestich z deviatich kategórií: Health Expenditure and Financing, Health Status, Health Care Resources, Health Workforce Migration, Health Care Utilisation, Health Care Quality Indicators.
Zle nastavené výkazy
Analytik dodal, že pre používanie dát na analytické účely je nevyhnutnosťou, aby boli v nepretržitom slede dostupné dostatočne dlhé časové rady údajov. „Z našej analýzy vyplynulo, že aj tu Slovensko zaostáva najviac. Len pri 41 % sledovaných ukazovateľoch boli dáta za Slovensko dostupné nepretržite v celom sledovanom období. Pri ostatných krajinách sa to týkalo väčšiny ukazovateľov, pričom v miere komplexnosti dát hrá prím Rakúsko a Maďarsko za ním príliš nezaostáva,“ informoval.
Vysoká miera nedostupnosti dát môže byť podľa INEKO zapríčinená historickou zotrvačnosťou, absenciou jasnej predstavy, čo všetko je dôležité v zdravotníctve merať, a akým spôsobom dáta zbierať alebo neschopnosťou inštitúcií agregovať údaje, ktoré pochádzajú zo štatistických zisťovaní. „Taktiež to môže byť spôsobené zlým nastavením výkazov, kedy môže dochádzať k ich prekrývaniu alebo nedostatočnému záberu zistení prostredníctvom nich. Ďalšou príčinou môže byť i zlá alebo chýbajúca komunikácia medzi orgánmi a inštitúciami štátnej či verejnej správy,“ zhrnul Zachar.
Viac k témam: OECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenské zdravotníctvo posiela v porovnaní so susedmi do databázy OECD najmenej údajov © SITA Všetky práva vyhradené.
21. mája 2017