Slovenské železnice v roku 2016 zvýšia tarifné mzdy o 30 eur

Železnice Slovenskej republiky a jedenásť odborových organizácií podpísali dodatok č. 1 ku kolektívnej zmluve na roky 2015 a 2016. Tarifné mzdy sa v budúcom roku zvýšia o tridsať eur pri súčasnom zachovaní objemu prémií.BRATISLAVA 26. decembra (WebNoviny.sk) – Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) budú mať v budúcom roku vyššie tarifné mzdy o tridsať eur pri súčasnom zachovaní objemu prémií.

Vyplýva to z dodatku č. 1 ku kolektívnej zmluve ŽSR na roky 2015 a 2016, ktorý v pondelok podpísali vedenie spoločnosti a jedenásť odborových organizácií. Ako štátny správca železničnej infraštruktúry informoval, kolektívna zmluva tak prináša aj pre nasledujúci rok sociálne istoty pre zamestnancov. Náročná séria kolektívnych vyjednávaní sa začala ešte v polovici októbra tohto roka.

V blízkej budúcnosti čakajú spoločnosť veľké výzvy

Generálny riaditeľ ŽSR Dušan Šefčík povedal, že snahou zamestnávateľa bolo dosiahnutie kompromisu, motivačného pre obidve zmluvné strany.

„Naším cieľom je, aby záväzky z kolektívnej zmluvy dokumentovali prijateľnú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zamestnancov, a tým prispeli k budovaniu značky ŽSR sympatickej nielen pre samotných železničiarov, ale aj pre ostatných,“ uviedol Šefčík.

V blízkej budúcnosti podľa neho čakajú spoločnosť veľké výzvy. „Nielen veľké firmy sa dnes bavia nielen o mzde, ale aj o systéme vzdelávania, ktorý je pre budúcnosť aj v ŽSR dôležitý,“ dodal generálny riaditeľ ŽSR.

Predseda Odborového združenia železničiarov František Zaparaník ocenil prístup a konštruktívne rokovania o kolektívnej zmluve pre rok 2016. „Verím, že zamestnanci to ocenia a bude to dobrý odrazový mostík pre ďalšie vyjednávania,“ vyhlásil.

Priemerná mzda v ŽSR dosiahla 860,24 eura

Priemerná mzda v ŽSR za jedenásť mesiacov tohto roka dosiahla 860,24 eura. Podnik mal koncom novembra 14 081 zamestnancov. „Do konca roka 2015 nepredpokladáme výrazné zmeny v oblasti zamestnanosti. V roku 2016 plánujeme 14 300 zamestnancov,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Cieľom podniku je podľa nej vytvoriť konkurencieschopné pracovné prostredie aj zapojením sa do systému duálneho vzdelávania. „A tak zabezpečiť plynulé obsadzovanie profesií, kde bude prichádzať v nasledujúcich rokoch k odchodom do dôchodku,“ dodala.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Podnik má základné imanie 800,17 mil. eur.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. decembra 2015

Odporúčané články