Slovenskí tenisti zabojujú o elitu v Austrálii

Austrália, ktorú ako kapitán od tejto sezóny vedie niekdajší líder svetového rebríčka ATP vo dvojhre Lleyton Hewitt, je prostredníctvom 28 celkových triumfov druhou najúspešnejšou krajinou po USA (32) v histórii Davis Cupu.

LONDÝN 19. júla (WebNoviny.sk) – Austrálčania na svojej pôde budú 16. – 18. septembra súpermi tenisových reprezentantov Slovenska v play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2017 družstiev mužov. Rozhodol o tom utorňajší žreb v londýnskom sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Tím SR bude hrať u súpera na základe nepriazne dodatočného žrebu. Pravidlo o reciprocite domáceho prostredia sa nedalo uplatniť, bude to totiž premiérový vzájomný súboj.

Okrem Austrálie boli možnými protivníkmi Slovenska aj Švajčiarsko, Belgicko, Kanada, Kazachstan, Španielsko, Nemecko a Japonsko. Spolu s mečířovcami boli nenasadení Rusko, Brazília, India, Ukrajina, Uzbekistan, Čile a Poľsko.

Odporúčame:

Martin aj Kovalík uspeli, Slovensko vyhráva v Maďarsku

Martin a Zelenay získali v Maďarsku postupový bod

Jeden z najťažších možných žrebov

Finalisti ročníka 2005 Slováci minulý týždeň zvíťazili 3:0 nad Maďarmi v budapeštianskom antukovom stretnutí rozhodujúceho 2. kola I. skupiny euroafrickej zóny. Play-off o elitnú šestnástku si zahrajú tretí rok v rade. Predvlani nestačili na Američanov a minulý rok prehrali s Poliakmi. Vo svetovej skupine naposledy boli v sezóne 2006.

Je to jeden z najťažších možných žrebov. V kombinácii s nepriazňou toho dodatočného žrebu patril k tým, ktoré sme si najmenej priali. Budeme musieť ďaleko cestovať… Želali sme si, aby sme play-off o svetovú skupinu konečne odohrali doma, lebo vo dvoch predchádzajúcich rokoch to zhodne bolo u súpera. Môj prvý tip je, že Austrálčania si zvolia trávu. Na povrch si však musíme počkať, aj vzhľadom na ten ich výber potom poskladať najsilnejší možný tím a nejako sa s tým celým popasovať,“ povedal pre agentúru SITA tréner slovenského daviscupového družstva Karol Kučera.

Je to najhorší možný žreb: v danej fáze sezóny budeme musieť cestovať na najvzdialenejší kontinent. Myslím si, že Austrália disponuje jedným z piatich najlepších tímov na svete. Má štyroch skvelých singlistov – Kyrgiosa, Tomica, Kokkinakisa a Millmana – a k nim deblistu-bombardéra Grotha… Takáto zostava vyvoláva veľký rešpekt. Dôležité bude aj to, či nás dajú hrať na hard, alebo si zvolia trávu. Nezostáva nám nič iné, než sa s tým celým vyrovnať. Verím, že ak Miloš Mečíř bude mať najlepší možný káder a v dobrej forme, tak sa môžeme pokúsiť o zázrak. Naše družstvo dozrieva a prekvapenia sa niekedy dejú,“ skonštatoval pre SITA generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška.

Austrálskou jednotkou Nick Kyrgios

Aspoň čiastočnou logistickou výhodou môže byť skutočnosť, že do 11. septembra sa budú konať newyorské grandslamové US Open, čo je – obrazne napísané – zhruba na polceste zo SR. Pravda, bude záležať na tom, ako dlho sa Slováci na nich zdržia.

Austrália, ktorú ako kapitán od tejto sezóny vedie niekdajší líder svetového rebríčka ATP vo dvojhre Lleyton Hewitt, je prostredníctvom 28 celkových triumfov druhou najúspešnejšou krajinou po USA (32) v histórii Davis Cupu. Zatiaľ naposledy sa radovala v sezóne 2003. V marci v osemfinálovom 1. kole svetovej skupiny prehrala na tráve v melbournskom Kooyongu práve so Spojenými štátmi americkými 1:3, jediný bod domácich získal Bernard Tomic proti Jackovi Sockovi, vo štvorhre si zahral aj spomenutý Hewitt.

Austrálskou singlovou jednotkou momentálne je Nick Kyrgios, 18. v renkingu. Nasledujú Bernard Tomic (19.), John Millman (65.) a Jordan Thompson (90.), pričom zmienku si zaslúži aj rekonvalescent Thanasi Kokkinakis, ktorý síce teraz figuruje až na 446. mieste, ale pred maródkou bol aj na 69. priečke. Vo štvorhre je interné poradie John Peers (13.), Chris Guccione (45.), Sam Groth (67.) a Rameez Junaid (84.).

Výsledok utorňajšieho londýnskeho žrebu play-off o svetovú skupinu Davisovho pohára 2017 tenisových reprezentančných družstiev mužov (16. – 18. septembra 2016):

Uzbekistan – Švajčiarsko
Belgicko – Brazília
Austrália – Slovensko
Kanada – Čile
Rusko – Kazachstan
India – Španielsko
Poľsko – Nemecko
Japonsko – Ukrajina

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2016

Odporúčané články