V prípade utečencov nebudeme podľa premiéra Roberta Fica prijímať ani dobrovoľné rozhodnutia. Druhým zásadným posunom je to, že Slovensko bude finančnú pomoc na riešenie migračnej krízy orientovať na ochranu vonkajšej hranice.BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Slovensko nebude v prípade utečencov robiť žiadne rozhodnutia ani na báze dobrovoľnosti. Povedal to predseda vlády SR Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii v Bratislave.
„Vždy sme hovorili, že odmietame diktát a povinné kvóty. Vraveli sme, že to má byť suverénne právo štátu, koho prijme, koho neprijme či komu poskytne pomoc. Bolo našou dobrovoľnosťou, ak sme ponúkli Rakúšanom spoluprácu. No dochádza k zmene,“ zdôraznil premiér.
Fico reagoval na udalosti v nemeckom Kolíne
Slovensko bude podľa jeho slov naďalej odmietať akékoľvek pokusy o kvóty či presadzovanie trvalého mechanizmu kvót, „no ani na dobrovoľnom základe neurobíme žiadne rozhodnutie, ktoré by viedlo k možnosti vytvorenia ucelenej moslimskej komunity so všetkými rizikami, ktoré dnes vidíme v niektorých európskych krajinách.“
VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI
Toto je jediná cesta, ako zabrániť udalostiam, ako sa stali v Paríži alebo eliminovať riziká, ktoré sú spojené s pobytom týchto ľudí na území štátov Európskej únie, priblížil. „Ani na základe diktátu ani na základe dobrovoľnosti nebudeme robiť žiadne rozhodnutia. Vzhľadom na rozdielne kultúrne tradície alebo motiváciu prísť do únie to prináša obrovské bezpečnostné riziká,“ doplnil.
Obrazom: Teroristické útoky v Paríži
Fico takto reagoval na udalosti z konca roka 2015 v nemeckom Kolíne nad Rýnom, v ktorom približne 90 žien polícii nahlásilo, že ich v samom centre mesta, v blízkosti kolínskej katedrály počas osláv príchodu nového roka sexuálne obťažovali mladí, údajne prevažne opití muži, ktorí sa im vyhrážali a okradli ich.
Podľa šéfa kolínskej polície boli zrejme páchatelia „arabského alebo severoafrického“ pôvodu. Dve ženy nahlásili znásilnenie. Skupinky mužov ženy obklopili, obchytkávali ich a vo väčšine prípadov, keď odpútali ich pozornosť, aj okradli. Starostka Kolína Henriette Rekerová však povedala, že nič nenaznačuje, že by podozriví boli utečenci.
Odporúčame:
Stovky agresívnych imigrantov obťažovali a okrádali ženy
Nemecká polícia už má 16 podozrivých z útokov na ženy
Myšlienka multikultúrnej Európy podľa Fica zlyháva
Druhým zásadným posunom slovenskej vlády je podľa predsedu vlády finančná pomoc, ktorú Slovensko alokuje na migračnú krízu.
„Finančná pomoc, ktorú alokujeme, budeme veľmi jasne orientovať na ochranu vonkajšej hranice. Ak budú od nás chcieť peniaze, dáme ich, ale chceme, aby neskončili v potravinových či iných fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach či zložkách, ktoré budú chrániť vonkajšiu hranicu schengenu. Pretože len vtedy vyriešime problém v Európe, ak zastavíme neregulované migračné toky,“ vysvetlil Robert Fico.
Pripomenul, že teraz prichádza aj napriek počasiu do Európy denne tisíc až štyritisíc ľudí, nevie si predstaviť, čo bude na jar. „Peniaze budeme ponúkať na vytváranie bezpečnostných štruktúr, ktoré zastavia migračné toky do Európy. Chceme teda finančné toky preorientovať na ochranu vonkajšej hranice schengenu,“ doplnil.
Slovensko musí byť podľa neho zabezpečené pred hrozbami, ktoré neregulovaná migrácia so sebou prináša. Ako predseda vlády povedal, „jediná cesta, ako minimalizovať udalosti v Paríži alebo v Nemecku, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku, ktorá by vznikla naplnením povinných kvót.“ Zlyháva podľa neho myšlienka multikultúrnej Európy. „Jediná prevencia je nedovoliť, aby sa takéto veľké enklávy prisťahovalcov alebo migrantov dostali do krajiny a vytvorili si vlastný spôsob života,“ povedal na záver.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
7. januára 2016