Slovensko s Japonskom spája program pracovných dovoleniek

Na základe programu môže niekoľko stoviek občanov Slovenska a Japonska vo veku 18 až 30 rokov dovolenkovať na území druhého štátu, pričom svoj pobyt môžu využiť na krátkodobé jazykové a kultúrne kurzy i na príležitostné zamestnanie bez pracovného povolenia.

Bratislava 1. júna (WebNoviny.sk) – Mladí Slováci môžu objaviť nielen krajinu moderných technológií a inovácií, ale aj nádhernú prírodu a svet tradícií, ktoré robia Japonsko jedinečným. Veľvyslanec Japonska na Slovensku Jun Shimmi to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave v súvislosti s Programom pracovných dovoleniek medzi SR a Japonskom, ktorý dnes vstupuje do platnosti.

Na základe tohto programu môže niekoľko stoviek občanov Slovenska a Japonska vo veku 18 až 30 rokov dovolenkovať na území druhého štátu, pričom svoj pobyt môžu využiť na krátkodobé jazykové a kultúrne kurzy i na príležitostné zamestnanie bez pracovného povolenia, aby si tak z tohto príjmu refundovali cestovné náklady.

Od 1. júna do konca roka 2016 sa vydá v rámci programu pracovnej dovolenky 220 víz pre každú zo zmluvných strán. Výhody programu môžu mladí ľudia zo Slovenska a Japonska využiť len raz. Počet víz vydávaných v rámci programu na budúci rok začínajúci 1. januárom a končiaci 31. decembrom je stanovený na 400 pre každú zo zmluvných strán.
Ako dnes poznamenal japonský veľvyslanec, šarm krajiny vychádzajúceho slnka nekončí silou ekonomiky a svetom technológií. „Máme krásnu prírodu, tisícročnú históriu a svetoznáme tradície, ako je zen, džudo či karate,“ uviedol. „Mladí ľudia zo Slovenska vďaka tomuto programu môžu spoznať aj japonskú pop kultúru, ktorú zastupujú napríklad komiksové fenomény manga a anime, a, samozrejme, aj chute a vône japonskej gastronómie,“ dodal.

Výmenný program pracovných dovoleniek vznikol v roku 1980, keď Japonsko takúto dohodu uzavrelo s Austráliou. Slovensko je 15. krajinou v programe. Zároveň po Poľsku iba druhou krajinou v rámci Vyšehradskej štvorky. „Každý rok zavíta do Japonska v rámci tohto programu približne desaťtisíc mladých ľudí z celého sveta,“ informoval
Na programe sa obe krajiny dohodli výmenou príslušných nót vo februári tohto roka a v máji spresnili počet uchádzačov, ktorí môžu program využívať. Na Slovensku bude víza v rámci programu vydávať Veľvyslanectvo Japonska v Bratislave, v Japonsku Veľvyslanectvo SR v Tokiu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júna 2016

Odporúčané články