Slovenskú dvadsiatku čaká šampionát, kapitánom bude Jaroš

Nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov na MSJ v Helsinkách.

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Ernest Bokroš na juniorské majstrovstvá sveta vybral 20 korčuliarov a troch brankárov. Až desať hokejistov pôsobí v aktuálnej sezóne v zahraničí. Kapitánom mužstva bude obranca Christián Jaroš, ktorý sa pred rokom podieľal na zisku bronzu pre tím SR „20“.

Jeho asistentmi sú ďalší bek Erik Černák a útočník Matúš Sukeľ, obaja sa tiež predstavili na úspešných MS „20“ v minulej sezóne. Brankárskou jednotkou bude Adam Húska, ktorý chytá v zámorí. „Každý rok sa ťažko vyberajú hráči, pretože nemáme potenciál ako naši súperi. Ide približne o 50 hokejistov.

Títo chlapci musia spĺňať medzinárodné kritériá, nie slovenské. Máme štyroch hráčov z predchádzajúceho šampionátu. Cítim, že silnejší by sme mohli byť smerom dozadu. Aj ligové súťaže ukázali, že v ofenzíve veľké individuality veľmi nemáme,“ myslí si kouč Bokroš. Na predchádzajúcom šampionáte bol lídrom mužstva útočník Martin Réway, aktuálne už seniorský reprezentant. „Martin Réway dokázal strhnúť celé mužstvo a niekedy sám rozhodovať o zápasoch. V aktuálnom tíme sú hráči, od ktorých očakávame, že budú lídrami mužstva. O brankárovi Adamovi Húskovi máme veľmi dobré referencie, je to kvalitný mladý gólman. Bude našou jednotkou, vkladáme do neho dôveru. Adam má predpoklad nahradiť Denisa Godlu spred roka. Či to dokáže, bude záležať od priebehu šampionátu,“ povedal Ernest Bokroš.

Cieľom tímu SR „20“ na svetovom šampionáte je postup zo skupiny. V základnej B-skupine na MSJ si tím SR „20“ zmeria sily postupne s rovesníkmi Bieloruska, Česka, Fínska a Ruska. Prvý súboj odohrajú mladí Slováci v nedeľu 27. decembra proti Bielorusom. „Radšej hrám rozhodujúce zápasy na začiatku majstrovstiev sveta. Na Bielorusov sa dôkladne pripravíme a budeme sa snažiť, aby nám úvod vyšiel. Tím je viac koncentrovaný a pripravený, nehrozí ešte dištanc pre niektorého hokejistu či zranenia. Za päť dní odohráme štyri , preto sme aj v lige hrali tak, že sme mali štyri stretnutia za týždeň, niekedy aj na úkor výkonnosti. Našou ambíciou bolo čo najlepšie sa pripraviť na šampionát, cieľom je postúpiť do štvrťfinále. Potom je to aj o súperovi, šťastí či brankárovi. Aj keď sme pred rokom získali bronz, nie je to nízky cieľ. Realita je taká, konkurencia je veľká,“ doplnil Bokroš.

Mladí Slováci odletia do Fínska v nedeľu 20. decembra a pred šampionátom absolvujú v krajine tisícich jazier dve prípravné stretnutia – v Hämeenlinne si v pondelok zmerajú sily so Švédmi a o dva dni neskôr 23. 12. v Kisakalliu so Švajčiarmi.

„Nemáme v útoku takých skúsených hráčov ako pred rokom, stavať by sme mali na defenzíve a výbornom brankárovi. Všetci reprezentujeme Slovensko a máme veľkú zodpovednosť na šampionáte. Na turnaji si trúfame na každého súpera. Nemôžeme už z domu cestovať s tým, že Rusko či Fínsko sú silní súperi a ideme s nimi prehrať. Nechceme sa len zúčastniť, ale vyhrať čo najviac zápasov. Cieľom je postúpiť do štvrťfinále a potom uvidíme,“ povedal mladý bek Christián Jaroš, ktorý bude mať na drese kapitánske „céčko“. „Je to síce len písmenko, ale pre mňa to znamená veľa. Kapitánom som prvýkrát a som vďačný za túto príležitosť, že mi tréner verí. Čo to všetko obnáša, sa ešte opýtam predchádzajúceho kapitána Martina Réwaya,“ dodal Jaroš.

Nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov na MSJ v Helsinkách:

Brankári: Adam Húska (Green Bay Gamblers/USA), Stanislav Škorvánek (MsHKM Žilina), Dávid Hrenák (Dukla Trenčín)
Obrancovia: Adrián Sloboda (HK 36 Skalica), Matej Moravčík (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Patrik Koch (HK Orange 20), Ladislav Romančík (Södertälje SK/Švéd.), Samuel Ivanič (HC ’05 Banská Bystrica), Erik Černák (Erie Otters/USA), Patrik Maier (Kamloops Blazers/Kan.), Christián Jaroš (Lulea HF/Švéd.)
Útočníci: Matej Paločko (Bílí Tygři Liberec/ČR), Juraj Šiška (HK Nitra), Dominik Briestenský (Dukla Trenčín), Radovan Bondra (Vancouver Giants/Kan.), Juraj Milý (P.H.K. Prešov), Jozef Huňa (Bílí Tygři Liberec/ČR), Maroš Surový (HC ’05 Banská Bystrica), Boris Sádecký (Dukla Trenčín), Matúš Sukeľ (MHk 32 Liptovský Mikuláš), Kristián Pospíšil (Blainville-Boisbriand Armada/Kan.), Lukáš Hrušík (MsHKM Žilina), Filip Lešťan (HV 71/Švéd.)

Realizačný tím: Róbert Švehla (generálny manažér tímu), Roman Ulehla (manažér), Ernest Bokroš (tréner), Norbert Javorčík (asistent trénera), Rudolf Jurčenko (tréner brankárov), Milan Petro (lekár), Ľuboš Ondrejka (maséri), Rastislav Ladecký (fyzioterapeut), Igor Andrejkovič (videotréner)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. decembra 2015

Odporúčané články