Slovenských Rómov mali Česi za utečencov, zavolali políciu

Zbytočný poplach bol podľa hovorkyne cudzineckej polície spôsobený strachom, že migranti sa voľne pohybujú po území Česka.Praha 2. júna (WebNoviny.sk) – Zamestnanci benzínovej pumpy pri meste Mohelnice v Olomouckom kraji si slovenských Rómov vracajúcich sa z chmeľovej brigády pomýlili s utečencami a zavolali políciu.

Obsluha čerpacej stanice nahlásila, že tam zastavil autobus plný migrantov, ktorí sa hádajú, kričia a strkajú do seba. Navyše na Facebooku zverejnili video s komentárom: „Ďalšie premiestňovanie migrantov bez vedomia širokej verejnosti… a bez asistencie polície.“ Informoval o tom vo štvrtok český spravodajský portál Blesk.cz.

Odporúčame:

Dalajláma: Európa pri migrantoch riskuje stratu identity

Podľa českej polície tak zamestnanci zbytočne podnecovali nenávisť proti utečencom. Hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová pre Blesk.cz vyvrátila, že išlo o utečencov. Spresnila, že osoby na videu sú brigádnici zo Slovenka, ktorí sa vracali z chmeľovej brigády v ČR späť domov. Na pumpe sa zastavili, vystúpili a medzi niektorými došlo k hádke a následnej potýčke, dodala hovorkyňa.

Privolaní policajti zistili, že situáciu ešte pred ich príchodom upokojil vodič autobusu a nebola spôsobená žiadna škoda na zdraví ani na majetku. Autobus s brigádnikmi neskôr odišiel smerom na Mohelnicu.

Podľa Rendlovej vznikol opäť zbytočný poplach spôsobený strachom, že migranti sa voľne pohybujú po území Česka – podobných prípadov je celý rad, dodala. Ako príklad uviedla situáciu v Domažliciach, keď kominára v čiernom oblečení a so štetkou cez rameno pokladali ľudia za utečenca s dlhou zbraňou, napísal portál Blesk.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články