Slovinsko má referendum o homosexuálnych manželstvách

Prieskumy verejnej mienky naznačujú tesný výsledok. Politické strany stredoľavicovej vládnej koalície podporujú legislatívu o zväzkoch ľudí rovnakého pohlavia, argumentujúc, že sa tým odstránila diskriminácia gejov.

Ľubľana 20. decembra (WebNoviny.sk) – V Slovinsku sa dnes začalo referendum o legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Hlasovanie presadili odporcovia dodatku k zákonu o rodine, ktorý redefinuje manželstvo ako spolok dvoch ľudí a nie ako spolok výlučne muža a ženy, píše agentúra

Na to, aby bolo referendum platné, musí prísť ku hlasovacím urnám najmenej 20 percent z 1,7 milióna registrovaných voličov. Prieskumy verejnej mienky naznačujú tesný výsledok. Politické strany stredoľavicovej vládnej koalície podporujú legislatívu o zväzkoch ľudí rovnakého pohlavia, argumentujúc, že sa tým odstránila diskriminácia gejov.

Vyše 3150 volebných miestností sa otvorilo o 07.00 h SEČ, uzavrú sa o 19.00 h SEČ. Predbežné výsledky sa očakávajú okolo 21.00 h SEČ, keď bude spočítaná väčšina hlasovacích lístkov. Konečné výsledky referenda však budú známe až v polovici februára budúceho roka, pripomína agentúra STA.

Odporcovia súčasného zákona, zoskupení pod heslom „V stávke sú deti“, sú podporovaní najmä katolíckou cirkvou. Iniciatívu za zmenu legislatívy začali vyvíjať už týždeň po jej prijatí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. decembra 2015

Odporúčané články