Spišská Nová Ves si pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky bohatým kultúrnym programom

394876_15941224_713940975437906_4060756859464620149_n 676x506.jpg

POPRAD 29.novembra (WebNoviny.sk) – Zábavná internetová súťaž Poznáš svoje mesto, Mesto SNoV, videomapping 750 svetelných rokov, koncert barokovej hudby či príležitostná poštová pečiatka. To všetko pripravila radnica pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o Spišskej Novej Vsi, ktoré si pripomína dnes.

Oslavy okrúhleho výročia sa začali v Spišskej Novej Vsi už začiatkom novembra spustením internetovej súťaže na webovom sídle mesta – Poznáš svoje mesto?, ktorá pozostáva z tridsiatich fotografií s rôznymi detailmi objektov na území mesta Spišská Nová Ves. Úlohou súťažiacich je identifikovať objekty. Súťaž potrvá do 9. decembra tohto roku.

Vizuálne umenie na fasáde kostola

Radnica pripravila aj cyklus štyroch podujatí s názvom Mesto SNoV, prvým bolo uvedenie románu o histórii zvonolejárstva stredného Spiša s názvom Zvony v srdci, autorom ktorého je Ján Štiavnický. Druhým podujatím bol videomapping s názvom 750 svetelných rokov, mapujúci historické míľniky mesta až po súčasnosť.

Ako informovala Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora mesta, novodobé vizuálne umenie využíva projekciu najčastejšie na fasády domov s využitím tmy. Premietalo sa na fasáde evanjelického kostola.

Najstaršia písomná zmienka z roku 1268

Na prvú písomnú zmienku upozorňuje i svetelná inštalácia s názvom ANDROMEDA v priestore medzi Redutou a cirkevným gymnáziom z dielne Petra Vrábeľa, prezentujúca jednotu vesmíru. Niekoľko tisíc svetiel vytvára dojem hviezdneho koberca na zemi.

Dielo bolo súčasťou festivalu Biela noc 2015. Dnes mohli obyvatelia mesta získať aj odtlačok príležitostnej poštovej pečiatky, autorom grafického návrhu je Stanislav Susa.

V piatok čaká záujemcov barokový koncert s názvom Nonstop popredného barokového súboru Solamente naturali pod umeleckým vedením Miloša Valentu, ktoré pripravilo občianske združenie Človek a umenie. Koncert so začiatkom o 18.hodine zaznie v obradnej sieni radnice.

Najstaršia písomná zmienka o meste Spišská Nová Ves pochádza z 29. novembra 1268, keď sa spomína v listine ostrihomského arcibiskupa Filipa osada pod názvom Nová Ves – de Villa Nova. Listina sa zachovala v odpise verejného notára Petra Petri z roku 1427.

Viac k témam: 750. výročie prvej písomnej zmienky o Spišskej Novej Vsi
Zdroj: Webnoviny.sk – Spišská Nová Ves si pripomína 750. výročie prvej písomnej zmienky bohatým kultúrnym programom © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články