Spojené štáty a Čína uzavreli prímerie v obchodnom spore, podľa Trumpa je to skvelá dohoda

395092_trump sitin 676x406.jpg

BUENOS AIRES 2. decembra (WebNoviny.sk) – USA a Čína sa dohodli na 90-dňovom prímerí v rámci ich sporu v oblasti obchodu. Prelom dosiahli na rokovaní prezidentov Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga, ktorí sa v sobotu stretli na večeri počas summitu organizácie G20 v Buenos Aires.

Trump súhlasil s odložením plánov na zvýšenie ciel na čínske tovary v hodnote 200 mld. USD, ktoré malo nadobudnúť účinnosť od 1. januára. Čínska strana súhlasila s nákupom „ešte nedohodnutého, ale veľmi významného objemu poľnohospodárskych, energetických, priemyselných“ a iných produktov z USA v záujme redukcie vysokého amerického obchodného deficitu voči Číne. Informoval o tom Biely dom.

Prímerie v obchodnom spore poskytuje obom krajinám čas na vyriešenie ich nezhôd. „Je to skvelá dohoda,“ povedal Trump novinárom. „Urobím to, že odložím clá. Čína sa bude otvárať, Čína sa bude zbavovať ciel. Čína od nás bude kupovať masívny objem produktov,“ uviedol americký prezident.

„Je výborné, že obe strany využili túto príležitosť na vyhlásenie prímeria,“ povedal Andy Rothman zo spoločnosti Matthews Asia. „Mení to tón a smerovanie bilaterálnej konverzácie,“ dodal.

(1 EUR = 1,1387 USD)

Viac k témam: clá, clá USA, Donald Trump, konflikt, obchodná vojna, prímerie, Si Ťin-pching, summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Spojené štáty a Čína uzavreli prímerie v obchodnom spore, podľa Trumpa je to skvelá dohoda © SITA Všetky práva vyhradené.

2. decembra 2018

Odporúčané články