Ste výrobcom alebo dovozcom pneumatík? Vyberáte OZV? Na čo si dať pri výbere pozor?

394691_eltma_4 676x451.jpg

BRATISLAVA 28. novembra 2018 (WBN/PR) – Výrobcom a dovozcom pneumatík vyplýva zo zákona množstvo povinností, ktoré súvisia so zberom a spracovaním ojazdených pneumatík. Tieto povinnosti môžu riešiť individuálne alebo kolektívne prostredníctvom Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV). Na čo si dať pri výbere OZV pozor? 

Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) musí mať podľa zákona platnú autorizáciu, ktorú mu udelí  Ministerstvo životného prostredia (MŽP). Treba byť mimoriadne obozretný, nakoľko sa povinnosť autorizácie vzťahuje aj na individuálne plnenie. Preto si v prvom kroku overte platnosť autorizácie OZV alebo výrobcu na stránkach MŽP.

Kontaktovať OZV by malo byť jednoduché a všetky relevantné informácie by mali byť dostupné priamo na webovej stránke. K tým patrí napríklad zoznam, koho už OZV zastupuje, ale aj kompletný cenník služieb vrátane všetkých poplatkov. Nesmú chýbať správy o činnosti, príklady propagácie a informácie o systéme spätného zberu.

Komunikácia s OZV má byť zrozumiteľná, otvorená a všetky informácie majú byť dostupné vopred. OZV by vás mala automaticky informovať o svojich aktivitách súvisiacich nielen so zberom pneumatík, ale aj s ich následným spracovaním. Pýtajte sa, ako bude OZV narábať s vašimi dátami, ako má zabezpečené ich uchovávanie.

Dbajte na transparentnosť. OZV by vám mala všetky informácie poskytnúť pred uzatvorením zmluvy. Dodatočné poplatky by sa nemali objaviť v žiadnom prípade. Zmluva s OZV je záväzná a má obsahovať všetky právne parametre, nakoľko chráni nielen poskytovateľa, ale aj odberateľa služby. Vždy sa uzatvára minimálne na obdobie jedného kalendárneho roka, a preto treba k jej uzavretiu pristupovať s rozumom.

OZV si nevyberáte iba na pár mesiacov a bez udania dôvodu ju môžete opustiť len na konci kalendárneho roka. Pri výbere buďte opatrní a myslite na to, že za plnenie povinností zodpovedáte v konečnom dôsledku vy. Cena nie je hlavným faktorom, ale bezpečnosť a udržateľnosť systému a reálne plnenie vašich povinností je to, čo by malo byť najdôležitejšie. Majte na pamäti, že zber a spracovanie nie je lacná záležitosť. Zodpovedná OZV, ktorá riadne plní vaše povinnosti, nastaví financovanie tak, aby vás nevystavila žiadnemu riziku.

ELT Management Company Slovakia (Eltma)

Eltma je organizácia zodpovedných výrobcov (OZV) pneumatík, nezisková spoločnosť, ktorá v nadväznosti na získanie oprávnenia od Ministerstva životného prostredia SR prevádzkuje kolektívny systém, ktorý firmám umožňuje plnenie povinností spätného zberu pneumatík v Slovenskej republike.

Viac k témam: ELT Management Company Slovakia, Eltma, OZV, pneumatiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ste výrobcom alebo dovozcom pneumatík? Vyberáte OZV? Na čo si dať pri výbere pozor? © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články