Stovky medzinárodných firiem sankcie netrápia a v Rusku stále podnikajú aj prominentné značky

499017_gettyimages 1389852587 676x451.jpg

21.1.2023 (Webnoviny.sk) – Viac ako 550 medzinárodných spoločností naďalej vo väčšej či menšej miere podniká v Rusku napriek tlaku verejnosti na stiahnutie sa z krajiny po invázii na Ukrajinu. Mnohé z týchto spoločností sú pritom z Európy. Poukazuje na to správa Yalovej univerzity, o ktorej informuje spravodajský portál Euronews.

Databáza firiem

Univerzita vedie databázu, v ktorej je 1 389 spoločností z celého sveta rozdelených do piatich kategórií podľa ich aktivít v Rusku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prvé tri – podnikanie „ako obyčajne“, „kupovanie času“, pri ktorom firmy v Rusku podnikajú v značnej miere, a „obmedzovanie“, keď firmy obmedzili dôležité operácie, ale pokračujú v ďalších – zahŕňajú dovedna 555 spoločností predstavujúcich takmer 40 percent databázy.

Nie je jasné, koľko tieto spoločnosti v Rusku vzhľadom na spomalenie ekonomiky a sankcie zarobia, ich prítomnosť však zdanlivo podkopáva jednotu Západu v obmedzovaní vojnovej mašinérie Kremľa.  Hovorca Európskej komisie pre Euronews poznamenal, že spoločnosti neporušujú európske sankcie, kým sa neangažujú v sankcionovaných sektoroch.

Stovky firiem si kupujú čas

V Rusku podľa databázy Yalovej univerzity podniká „ako obyčajne“ 223 spoločností vrátane prominentných mien z Talianska (Boggi, Benetton, Calzedonia), Francúzska (Clarins, Etam, Lacoste), Nemecka (Siemens Healthineers, B. Braun) Holandska (Philips), Spojených štátov (Tom Ford, Tupperware, TGI Friday’s), Číny (Alibaba, Tencent, ZTE) a leteckých spoločností Emirates Airlines, Egyptair, Qatar Airways a Turkish Airlines.

Čas „si kupuje“ 162 firiem, medzi nimi napríklad AstraZeneca a Unilever zo Spojeného kráľovstva, Bayer a Merck z Nemecka, Engie, BlaBlaCar, Total Energies a Yves Rocher z Francúzska, holandská ING Bank, švajčiarske Nestlé, Red Bull z Rakúska alebo talianska Barilla.

V procese obmedzovania aktivít je 170 spoločností. Medzi dobre známe firmy patria Adobe, Alphabet, Coca-Cola, Duolingo, JPMorgan, Microsoft z USA, Allianz a Bosch z Nemecka, Eni, Ferrero, Pirelli z Talianska, Spotify a Vattenfall zo Švédska, dánsky ?rsted a japonská Toyota.

Zastavenie ruských operácií

Väčšinu alebo takmer všetky ruské operácie zastavilo 493 medzinárodných firiem, ktoré si však zachovali možnosť získavania zostatkových finančných výnosov.

Napokon sa celkom z Ruska podľa Yalovej univerzity stiahlo 341 firiem. Takými sú nemecké Aldi, Deutsche Bank, Lufthansa či Mercedes-Benz, írske Accenture, britská Asda a Vodafone, americké spoločnosti Deloitte, IBM, McDonald’s, Netflix a Nike, holandský Heineken, švédska Ikea, nórsky Equinor, Nokia z Fínska, japonský Nissan či francúzsky Renault.

V tejto skupine je aj Eurovízia a rôzne športové organizácie, ktoré zakázali ruským štátnym príslušníkom zúčastniť sa na ich súťažiach.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Stovky medzinárodných firiem sankcie netrápia a v Rusku stále podnikajú aj prominentné značky © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2023

Odporúčané články