Stromom roka môže byť aj dvestoročná lipa z cintorína

Sedemnásť metrov vysoká lipa zaradená do ankety Strom roka sa nachádza na cintoríne v obci Spišské Bystré neďaleko Popradu, ktorá sa v minulosti nazývala Kubachy.POPRAD 18. júla (WebNoviny.sk) – Medzi dvanástimi finalistami 14. ročníka ankety Strom roka sa ocitla aj dvestoročná lipa z obce Spišské Bystré v Popradskom okrese. Ako agentúru SITA informovala poslankyňa obecného zastupiteľstva Kamila Jurčová, ide o sedemnásť metrov vysokú lipu malolistú, ktorá rastie v juhovýchodnej časti nového cintorína.

„Existencia tejto krásnej lipy súvisí s históriou dediny, spôsobom života a myslenia predkov, ktorí mali v úcte stromy už od pohanských čias. Táto lipa je jednou z posledných štyroch hraničných líp, ktoré vytyčovali cintorín,“ uviedol miestny historik Pavol Bukovinsky, ktorý o vzácnej lipe píše aj v knihe s názvom „Ket padali kule na Kubachy“.

Z Prešovského kraja bojujú o titul tri stromy

Lipa zaradená do ankety sa nachádza na cintoríne v obci Spišské Bystré neďaleko Popradu, ktorá sa v minulosti nazývala Kubachy. Cintorín bol založený na farských pozemkoch v mieste nazývanom Hobstat v roku 1813. Stalo sa tak po veľkej povodni, ktorá poškodila starý cintorín. Vysádzanie hraničných stromov bolo podľa Bukovinskeho kedysi častým zvykom, cieľom bolo zabezpečiť jasné a pevné hranice pozemkov.

Svoj obľúbený strom do ankety mohli prihlásiť jednotlivci, mestá a obce, školy, firmy alebo organizácie. Komisia vybrala začiatkom júna z 50 prihlásených stromov dvanásť finalistov. Z Prešovského kraja bojujú o titul Strom roka celkovo tri stromy, okrem spomínanej lipy ide o 250-ročný javor poľný z obce Kokošovce (okres Prešov) a 200-ročný červený buk z Hermanoviec (okres Prešov).

Uzávierka hlasovania je 30. septembra

Cieľom ankety Strom roka je upozorniť na krásu a hodnotu stromov a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Patrónom 14. ročníka ankety je spevák Peter Lipa. Uzávierka hlasovania je 30. septembra. Hlasovať možno zaslaním hlasovacieho lístka poštou, zaslaním sms správy, na internetovej stránke ekopolis.sk či prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

Ako na svojej internetovej stránke uvádza nadácia Ekopolis, víťazný strom dostane okrem titulu Strom roka 2016 odmenu v podobe dendrologického posudku od Medzinárodnej arboristickej spoločnosti ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške dvesto eur. Reprezentovať bude Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu dvesto eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2016

Odporúčané články