Súd ukončil výsluchy svedkov v kauze vraždy expolicajta

Na májové pojednávanie sú avizované záverečné reči, pravdepodobný je aj rozsudok.BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Kauza vraždy bývalého policajta Vladimíra Krišku z roku 2009 sa blíži ku koncu. Senát Okresného súdu Bratislava I dnes totiž ukončil výsluchy svedkov a súdnych znalcov a na nasledujúce pojednávanie vytýčené na 19. mája avizoval prednes záverečných rečí.

Ako skonštatoval predseda senátu, je pravdepodobné, že na tom istom pojednávaní súd vynesie aj rozsudok. Obžalobe v tomto prípade čelí Matej H.

Na dnešnom pojednávaní si senát vypočul znalecký posudok vypracovaný Ústavom súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Univerzitnej nemocnice v Martine.

Posudok vyvrátil expertízu obhajoby

Posudok konštatuje, že expolicajt utrpel v osudnú noc tri bodné rany, konkrétne do hrudníka, ľavej ruky a brucha. Smrteľnou bola bodná rana do hrudníka, ktorá zasiahla pravú časť srdca, v dôsledku čoho nastala smrť poškodeného približne do piatich minút.

Posudok zároveň vyvrátil expertízu vypracovanú na objednávku obhajoby, podľa ktorej mohol poškodený vďaka vytvoreniu krvnej zrazeniny po bodnutí neznámym páchateľom ostať nažive dlhšie a napadnúť obžalovaného Mateja H. vo chvíli, keď ten prišiel na toalety podniku v bratislavskej Vrakuni.

Pred súdom vypovedali aj traja svedkovia, konkrétne muž, ktorý si v čase skutku prenajímal podnik, v ktorom sa skutok stal, ďalej muž, ktorý v ten večer s poškodeným sedel v bare, a tiež partnerka poškodeného Katarína. Na príkaz Krajského súdu v Bratislave u nej dnes senát zisťoval, prečo mal Kriška v noc vraždy pri sebe väčší obnos peňazí. Podľa jeho partnerky si peniaze zamenili na letisku po príchode z Austrálie a keďže bol v tom čase sviatok, nemali možnosť ich uložiť do banky.

Krajský súd zrušil pôvodný rozsudok

V kauze vraždy expolicajta Vladimíra Krišku z Vianoc 2009 bratislavský krajský súd v auguste 2014 zrušil pôvodný rozsudok Okresného súdu Bratislava I a nariadil súdu vykonať ďalšie dokazovanie. Prvostupňový súd uznal v decembri 2013 Mateja H. vinným z vraždy a poslal ho do väzenia na 15 rokov. Odvolací súd však nariadil, aby na okresnom súde opätovne vypočuli niektorých svedkov a preverili isté skutočnosti o mieste činu. Súd sa mal napríklad zaoberať aj tým, prečo mal poškodený expolicajt pri sebe veľký obnos peňazí

Incident sa stal na toalete v jednom z podnikov v bratislavskej Vrakuni v noci z 25. na 26. decembra 2009. Bezpečnostná kamera v podniku zaznamenala pád expolicajta na zem, ale samotný konflikt s útočníkom tam nevidno. Na záberoch je však zachytený príchod trojice ľudí na toaletu – medzi nimi aj Mateja H. Okrem neho tam bola jeho údajná priateľka a muž, s ktorým bol v tú noc v podniku. Trojica opustila toalety a krátko nato tam padol k zemi pobodaný expolicajt. Obžalovaný Matej H. po odchode z toalety odišiel z podniku. Potom bol 11 mesiacov v zahraničí, na Slovensku po ňom vyhlásili pátranie. Prihlásil sa až v novembri 2010, súd ho do väzby nevzal.

Zavraždený Vladimír Kriška žil niekoľko rokov v Austrálii a na Vianoce v roku 2009 prišiel spolu s partnerkou na Slovensko ukázať rodičom ich vnúča. Na Slovensku v minulosti pracoval ako kukláč, neskôr bol ochrankárom ústavných činiteľov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články