Sedemnásť finálových disciplín, svetový rekord Anity Wlodarczykovej, postup Petra Gelleho do súboja o medaily, pokarhanie džudistu Islama El Shehabyho, štvrtý cenný kov Simony Bilesovej, smrť Stefena Henzeho, pohárové šialenstvo, nečakaný medailový skok Millerovej či senzačný koniec majstra sveta, ktorý zhodil prekážky – aj taký bol pondelok na olympiáde v Riu.RIO DE JANEIRO 15. august (WebNoviny.sk) – V pondelok sa na olympiáde v Riu de Janeiro predstavilo šesť slovenských reprezentantov a na programe bol 17 finálových disciplín, v ktorých sa rozdávali medaily.
Svetový rekord Wlodarczykovej, na dosah ho mala aj Jebetová
Atletické súťaže priniesli už tretí svetový rekord. Po rekordnej desiatke etiópskej vytrvalkyne Almaz Ayanovej (29:17,45 min) a novom globálnom maxime na 400 m v podaní Juhoafričana Wayda van Niekerka (43,03 s) sa o prepísanie historických štatistík postarala kladivárka Anita Wlodarczyková. Poľská favoritka v tretej sérii finále poslala kladivo do vzdialenosti 82,29 m. Svoj predchádzajúci rekordný výkon z 1. augusta 2015 z Cetniewa zlepšila o 1,21 m.
Historicky prvú zlatú medailu z atletických súťaží na olympijských hrách pre Bahrajn vybojovala v behu na 3000 m prek. Ruth Jebetová. Iba 19-ročná kenská prisťahovalkyňa vo svojom sólobehu výrazne atakovala svetový rekord, ktorý jej napokon odolal o 94 stotín sekundy. Jebetová finišovala v čase 8:59,75, globálne maximum v podaní Rusky Gulnary Samitovovej-Galkinovej spred šiestich rokov má hodnotu 8:58,81 min.
Odporúčame:
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 2. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 3. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 4. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 5. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 6. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 7. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 8. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 9. deň
Súhrn: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 10. deň
Medailový skok Millerovej, brazílsky hrdina Braz
Ďalší pôsobivý olympijský príbeh sa na radosť domácich fanúšikov zrodil v žrdkárskom sektore. Brazílčan Thiago Braz da Silva šokujúco zdolal obhajcu olympijského zlata a svetového rekordéra Francúza Renauda Lavillenieho a ešte mu aj vzal olympijské maximum. Braz na druhý pokus prekonal latku vo výške 603 cm, pričom Lavillenie na tejto úrovni dvakrát neuspel a potom ešte raz na 608 cm. Pri jeho mene napokon zostalo svietiť „iba“ strieborných 598. Bronz berie Američan Sam Kendricks (585).
Posledná bežecká disciplína pondelkového programu štvorstovka sa skončila emotívnym víťazstvom Bahamčanky Shaunae Millerovej. Výkonom 49,44 s si utvorila osobné maximum a o sedem stotín sekundy zdolala úradujúcu majsterku sveta Allyson Felixovú.
Víťazka sa hodila do cieľa, hoci to pôvodne zrejme nemala v pláne. Američanka je štvornásobná olympijská šampiónka, až tri jej zlaté medaily pochádzajú zo štafetových behov. Na štvorstovke sa jej útok na historické piate zlato tesne nevydaril. So štyrmi zlatými zostala na úrovni olympijských legiend – Holanďanky Fanny Blankersovej-Koenovej, Austrálčanky Betty Cuthbertovej, Nemky Bärbel öckelovej a Američanky Evelyn Ashfordovej.
Gelle zabojuje o medailu, Kohlová a Farkas do B-finále
Svoje úvodné vystúpenia majú za sebou aj slovenskí rýchlostní kanoisti – Peter Gelle postúpil do A-finále tisícky singlkajakárov a v utorok zabojuje o medailu. Olympijský debutant Vincent Farkas postúpil z rozjazdy, ale čas zo semifinále stačil iba na postup do B-finále. Martina Kohlová dosiahla rovnaký výsledok a v B-finále si bude môcť zlepšiť svoj osobný olympijský rekord.
Martin Kučera obsadil siedme miesto v druhom rozbehu na 400 m prek. a na olympiáde končí. Kučerovi nevyšla jeho olympijská premiéra a časom 51,47 s výrazne zaostal nielen za postupovou trojicou, ale aj výkonom z nedávnych majstrovstiev Európy v Amsterdame a zároveň osobným rekordom, ktorým sa dostal do Ria (49,08).
Slovenské reprezentantky v synchronizovanom plávaní Nada Daabousová, Jana Labáthová obsadili konečnú 22. priečku v súťaži dvojíc na olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro. Za svoje pondelňajšie vystúpenie v technickej zostave získali 78,3607 bodu a v súčte s voľným programom (77,7000) dosiahli výslednú známku 156,0607. Do finále postúpila dvanástka z dvadsaťštvorky párov. Zverenky maďarského odborníka Gábora Szaudera 22. miestom vyrovnali slovenské maximum dvojice Veronika Feriancová, Katarína Havlíková z Atén 2004.
Pondelok na olympiáde (minúte po minúte):– pozn. časy sú v SELČ – v Riu je o päť hodín menej
Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 11. deň
08:34 – Do zoznamu atlétov so statusom legenda pribudol Keňan David Lekuta Rudisha.
07:10 – Ihrisko pre pozemný hokej v Riu de Janeiro pokryl v pondelok popoludní ľahký popol z požiaru, ktorý vznikol neďaleko deodorského X-Parku, dejiska olympijských súťaží vo vodnom slalome, bikrose a horskej cyklistike. Silný vietor rozfúkal popol do okolia vrátane ihriska pre pozemný hokej. Začiatok štvrťfinále olympijského ženského turnaja medzi Veľkou Britániou a Španielskom však nečakaná zmena na hracej ploche neovplyvnila.
Oheň vypukol popoludní, keď teploty v Deodore dosahovali 36 stupňov Celzia a fúkal silný vietor. Hasičom pomohol neskorší výdatný dážď, ktorý spôsobil aj meškanie atletického programu. V utorok zástupcovia Medzinárodnej cyklistickej únie skontrolujú trať pre horskú cyklistiku, či popol na nej nespôsobil nejaký problém. Od stredy sa v tejto cyklistickej disciplíne začínajú oficiálne tréningy.
06:03 – Čínski bedmintonisti Čang Nan, Čao Jün-lej neobhája zlato z Londýna 2012 v súťaži miešaných dvojích. Pár nasadený ako prvý podľahol v pondelňajšom semifinále indonézskej dvojici Tontowi Ahmad, Lilyana Natsirová 0:2 na sety a čaká ho iba súboj o bronz. Ten bude napokon reprízou čínskeho finále spred štyroch rokov, pretože ani strieborní z Londýna Sü Čchen, Ma Ťin nepostúpili zo semifinále. Zastavili ich Malajzijčania Peng Soon Chan, Liu Ying Goh.
06:03 – Uzbek Ruslan Nurudinov o jeden kilogram zlepšil olympijský rekord.
06:00 – Silný vietor zapríčinil odklad pondelkových finálových jázd jachtárskych súťaží. Organizátori počas celého dňa čakali, či sa poveternostné podmienky neumúdria, no nestalo sa tak. Finále tried Laser Radial žien a Laser mužov sa tak uskutoční až v utorok, v súvislosti s tým museli upraviť utorkový jachtársky program. V utorok by sa mali konať aj finálové jazdy tried Finn mužov a Nacra17 miešaných tímov.
05:53 – Kubánec Mijaín López Núňez získal zlato v zápasení grécko-rímskym štýlom v kategórii do 130 kg, vo finálovom súboji zdolal úradujúceho svetového aj európskeho šampióna, Turka Rizu Kayaalpa. Bronz získali Sabah Shariati z Azerbajdžanu a Rus Sergej Semionov.
23:46 – Mark Cavendish získal vo viacboji svoju prvú olympijskú medailu.
23:21 – V kategórii mužov zahviezdil na kruhoch Elelftherios Petrounias, favorizovaný Grék a špecialista na túto disciplínu dostal za svoju zostavu 16,000 bodu a zaslúžene sa tešil zo zlata. Vlaňajší svetový šampión z Glasgowa, dvojnásobný majster Európy (Bern 2016, Montpellier 2015) pridal teraz aj olympijské prvenstvo. Skúsený 31-ročný Ri Se Gwang z KĽDR si najlepšie počínal v preskoku, majster sveta z ostatných dvoch šampionátov „zapísal“ v pondelok 15,691 bodu ako priemer z dvoch absolvovaných skokov a radoval sa aj z olympijského primátu.
23:13 – Danka Barteková si na olympiáde v Londýne splnila sen, z Ria odíde sklamaná.
22:59 – Egyptský olympijský výbor (EOC) pokarhal a poslal domov džudistu Islama El Shehabyho, ktorý po piatkovej prehre s Izraelčanom Orom Sassonom v rozpore s džudistickou etikou odmietol podať svojmu súperovi ruku. „Jeho správanie bolo nezlučiteľné so zásadami fair play a odporovalo priateľskému duchu olympiády,“ napísal vo vyhlásení Medzinárodný olympijský výbor (MOV).
22:25 – Americká reprezentka v športovej gymnastike Simone Bilesová v Riu získala už štvrtú medailu – po troch najcennejších kovoch (ako členka družstva, viacboj, preskok) sa však v pondelňajšom finále na kladine musela uspokojiť s bronzom.
Devätnásťročná rodáčka z Columbusu v štáte Ohio bola v tejto disciplíne najväčšou favoritkou, ako úradujúca svetová šampiónka z Glasgowa 2015 a aj víťazka kvalifikácie v Riu však napokon obsadila „až“ tretiu priečku. Zlatú medailu si vybojovala so známkou 15,466 bodu Holanďanka Sanne Weversová, ktorá dosiahla najväčší gymnastický úspech v živote. Striebro zavesili na krk Bilesovej krajanke Lauren Hernandezovej.
22:25 – V olympijskom parku spadla z výšky približne 10 metrov na dve ženy televízna kamera, minimálne jednu z nich museli so zraneniami previezť do nemocnice. Podľa svedka pád zapríčinilo pretrhnutie kábla, na ktorom bolo zariadenie upevnené. Kamerou zavesenou vo vzduchu producenti zachytávali dianie v parku z vtáčej perspektívy. Organizátori hier incident potvrdili, nevedia však s istotou povedať, prečo k nemu došlo. Fanúšik gymnastiky z Anglicka Chris Adams reportérovi agentúry AP povedal, že videl záchranárov odnášať jednu zo zranených na nosidlách.
22:10 – Nemecký tréner vodných slalomárov Stefan Henze podľahol následkom autonehody počas olympiády v Riu, oznámil národný olympijský výbor (DOSB). Pri havárii utrpel ťažké zranenia hlavy, operovali ho. Tridsaťpäťročný rodák z Halle Henze je strieborným medailistom z C2 na olympijských hrách v Aténach 2004. V posádke s Marcusom Beckerom ich vtedy na divokej vode zdolali slovenskí bratia Pavol a Peter Hochschornerovci.
21:30 – Španielskeho tenistu Rafaela Nadala aj na olympijských hráchsužovalo zranené ľavé zápästie. Bolesť vraj pociťoval pri forhende, pri bekhende a na podaní bolo všetko v poriadku. Nadal to aj napriek tomu v deblovej súťaži napokon dotiahol s Marcom Lópezom až k zlatu a vo dvojhre zostal tesne bez medaily – v súboij o bronz podľahol Japoncovi Keiovi Nišikorimu.
20:34 – Britský tenista Andy Murray sa v minulosti nerozpakoval priekopnícky angažovať ako svoju trénerku Francúzku Amélie Mauresmovú a vnútorné nastavenie takéhoto typu pripomenul aj po triumfe vo dvojhre na olympijskom turnaji.
„Ste prvou osobou v histórii, ktorá získala dve tenisové zlaté medaily. To je výnimočné, však?“ spýtal sa Murrayho redaktor John Inverdale z BBC. „Nuž, k tej úspešnej obhajobe zlata… Myslím si, že Serena aj Venus majú po štyri zlaté medaily,“ nemilosrdne poukázal na sexizmus partnera v debate 29-ročný rodák zo Dunblane. „Ďalší dôvod milovať Andyho Murrayho,“ napísala na twitteri škótska premiérka Nicola Sturgeonová.
20:12 – Usain Bolt venoval zlato lekárovi, ktorý ho postavil na nohy.
19:50 – Majster sveta zhodil prekážku, na olympiáde senzačne končí.
19:25 – Už šestnástu zlatú medailu na olympiáde v Riu si pripísala mimoriadne úspešná výprava športovcov Veľkej Británie. Postarala sa o ňu v drezúre jednotlivkýň Charlotte Dujardinová na koni Valegro.
Rovnaká dvojica dominovala aj pred štyrmi rokmi na olympijských pretekoch v Londýne. Tridsaťjedenročná Dujardinová ma v zbierke zlato aj z tímovej súťaže z Londýna a striebro z Ria de Janeiro. Spolu zvíťazili aj v súťažiach Grand Prix Special a Grand Prix Freestyle na Svetových jazdeckých hrách v Normandii 2014.
„Jazdím s Valegrom od jeho piatich rokov. Teraz má štrnásť a je prakticky nezdolateľný. Vyhral už všetko, čo sa vyhrať dalo. Chcem, aby si ho ľudia pamätali ako najúžasnejšieho koňa jeho generácie,“ uviedla Charlotte Dujardinová pre BBC.
19:10 – Nada Daabousová a Jana Labáthová v Riu vyrovnali slovenské maximum.
18:23 – Víťazstvo Jamajčana Usaina Bolta vo finále behu na 100 m zapríčinilo evakuáciu jedného z terminálov na medzinárodnom letisku Johna F. Kennedyho v New Yorku.
Keď cestujúci zhromaždení v hale na televíznych obrazovkách s nadšením sledovali, ako 29-ročný šprintér dovŕšil zlatý stovkový hetrik, pasažierka vychádzajúca z lietadla nesprávne vyhodnotila hluk z hlasitého tlieskania priaznivcov a myslela si, že na letisku niekto strieľa.
Policajné vyšetrovanie neskôr potvrdilo, že išlo o falošný poplach. Letisko JFK bolo v minulom roku 15. najrušnejšie na svete, prešlo ním 56,8 milióna ľudí. O správe informovala medzi prvými americká televízna stanica NBC News.
18:01 – Semifinále behu žien na 200 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro bude bez jamajskej legendy Veronicy Campbellovej-Brownovej. Zlatá medailistka z Atén 2004 a Pekingu 2008 výkonom 22,97 s skončila v poslednom z deviatich rozbehov na nepostupovom treťom mieste.
Čo je však zaujímavejšie, takmer polovicu potrebného úseku 34-ročná takmer veteránka odbehla v susednej dráhe. Televízne kamery zachytili, ako beží pred Tamekou Williamsovou zo súostrovia Svätý Krištof a Nevis. Tá napokon skončila v predmetnom rozbehu na šiestom mieste (23,61). Jamajčanku však napokon nediskvalifikovali, lebo viditeľne nebránila v behu Williamsovej.
„Nechápem, ako sa to mohlo stať. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ citovali Campbellovú-Brownovú poľské médiá. „Nedáva žiadny zmysel, čo urobila,“ komentoval televízny expert atletických súťaží na BBC Michael Johnson, ktorý v nedeľu prišiel o svoj 17-ročný svetový rekord na 400 m.
17:53 – Amerických plavcov na čele s Ryanom Lochtem v uplynulých dňoch olúpili ozbrojenci vydávajúci sa za policajtov, ale ani členovia slovenskej výpravy sa nevyhli nepríjemnostiam súvisiacim s bezpečnosťou na Hrách XXXI. olympiády. Paradoxne, postihli ich až na konci pobytu v brazílskom Riu de Janeiro. Dokonca pár hodín pred odchodom z dejiska hier. Po príchode na letisko sa tréner slovenských pištoliarov Ivan Némethy stal obeťou zlodejov.
17:10 – Martin Kučera skončil na olympiáde už v rozbehoch.
17:04 – Zlatá Ruth Jebetová zaostala za svetovým rekordom o 96 stotín.
16:38 – Olympijské atletické súťaže priniesli už tretí svetový rekord. Po rekordnej desiatke etiópskej vytrvalkyne Almaz Ayanovej (29:17,45 min) a novom globálnom maxime na 400 m v podaní Juhoafričana Wayda van Niekerka (43,03 s) sa o prepísanie historických štatistík postarala kladivárka Anita Wlodarczyková.
16:34 – Martina Kohlová si môže zlepšiť osobný olympijský rekord.
16:27 – Holanďanka Sharon van Rouwendaalová ovládla pondelňajší desaťkilometrový plavecký maratón. So všetkými nástrahami otvoreného mora v lokalite Fort Copacabana sa 22-ročná vytrvalkyňa vyrovnala za 1:56:32,1 h. Druhá finišovala talianska reprezentantka Rachele Bruniová, bronz získala domáca pretekárka Poliana Okimotová. Maďarskú obhajkyňu zlata z OH v Londýne 2012 Évu Risztovovú klasifikovali teraz na 13. priečke. Súťaž mužov na 10 km aj so Slovákom Richardom Nagyom je na programe v utorok 16. augusta od 14.00 h SELČ.
15:59 – Slovenský olympijský debutant Farkas si vypádloval B-finále.
15:21 – Slovenský rýchlostný kanoista Peter Gelle v pondelok v čase 3:36,342 min skončil druhý v úvodnej z troch rozjázd K1 na 1000 m. Tridsaťjedenročný rodák z Nových Zámkov s prehľadom postúpil do semifinále (16.22 h SELČ). Kvalifikovalo sa prvých päť z každej rozjazdy plus najrýchlejší pretekár zo šiestych miest.
15:18 – Slovenská rýchlostná kanoistka Martina Kohlová skončila v pondelok za 41,231 s druhá v záverečnej štvrtej rozjazde disciplíny K1 na 200 m. Tridsaťjedenročná Bratislavčanka sa v pohode kvalifikovala do semifinále, ktoré príde na rad od 16.07 h SELČ. Postúpilo prvých šesť zo všetkých sedemčlenných rozjázd, lúčia sa teda len štyri aktérky.
15:11 – Diaľkarka Daria Klišinová môže napokon predsa len ako jediná ruská atlétka štartovať na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Športový arbitrážny súd vyhovel odvolaniu športovkyne proti zákazu účasti, ktorý jej v sobotu udelila Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF). V utorok čaká na 25-ročnú diaľkarku kvalifikácia.
14:38 – Top výroky z olympiády v Riu: Žiadosť o ruku aj úbor opratý v drefte.
14:30 – Slovenský rýchlostný kanoista Vincent Farkas časom 4:12,295 min obsadil piate miesto zo siedmich v úvodnej z troch pondelňajších rozjázd disciplíny C1 na 1000 m. Dvadsaťtriročný šamorínsky rodák a člen VŠC Dukla Banská Bystrica sa pri svojom debute pod piatimi kruhmi automaticky kvalifikoval do semifinále (15.38 h SELČ). Traja víťazi rozjázd postúpili do finále priamo, zvyšok štartujúcich na to dostane šancu v semifinále.
14:00 – Vitajte pri textovom online prenose z pondelňajšieho diania na olympiáde v Riu de Janeiro.
Program a výsledky Hier XXXI. olympiády – PONDELOK 15. AUGUSTA
* výsledky postupne dopĺňame po odohratí zápasov a skončení disciplín
ATLETIKA
400 m prek. – muži – rozbehy:
1. Annsert Whyte (Jam.) 48,37,…43. Martin Kučera (SR) 51,47 – nepostúpil do semifinále.
Finále – 800 m – muži:
1. David Rudisha (Keňa) 1:42,15 min, 2. Taoufik Makhloufi (Alž.) 1:42,61, 3. Clayton Murphy (USA) 1:42,93, 4. Pierre-Ambroise Bosse (Fr.) 1:43,41, 5. Ferguson Cheruiyot Rotich (Keňa) 1:43,55, 6. Marcin Lewandowski (Poľ.) 1:44,20, 7. Alfred Kipketer (Keňa) 1:46,02, 8. Boris Berian (USA) 1:46,15
Finále – žrď – muži:
1. Thiago Braz da Silva (Braz.) 603 cm – olympijský rekord, 2. Renaud Lavillenie (Fr.) 598, 3. Sam Kendricks (USA) 585, 4. Jan Kudlička (ČR) a Piotr Lisek (Poľ.) obaja 575, 6. Süe Čchang-žuej (Čína) 565, 7. Michal Balner (ČR) 550, 8. Konstadinos Filippidis (Gréc.) 550
Finále – 400 m – ženy:
1. Shaunae Millerová (Bah.) 49,44 s, 2. Allyson Felixová (USA) 49,51, 3. Shericka Jacksonová (USA) 49,85, 4. Natasha Hastingsová 50,34, 5. Phyllis Francisová (obe USA) 50,41, 6. Stephenie Ann McPhersonová (Jam.) 50,97, 7. Oľga Zemľakovová (Ukr.) 51,24, 8. Libania Grenotová (Tal.) 51,25.
Finále – kladivo – ženy:
1. Anita Wlodarczyková (Poľ.) 82,29 m – svetový a olympijský rekord, 2. Čang Wen-siou (Čína) 76,75, 3. Sophie Hitchonová (V. Brit.) 74,54, 4. Betty Heidlerová (Nem.) 73,71, 5. Zalina Marghievová (Mold.) 73,50, 6. Amber Campbellová (USA) 72,74, 7. Hanna Malyšiková (Biel.) 71,90, 8. Deanna Priceová (USA) 70,95
Finále – 3000 m prek – ženy:
1. Ruth Jebetová (Bahr.) 8:59,75 min, 2. Hyvin Kiyeng Jepkemoiová (Keňa) 9:07,12, 3. Emma Coburnová (USA) 9:07,63, 4. Beatrice Chepkoechová (Keňa) 9:16,05, 5. Sofia Assefová (Et.) 9:17,75, 6. Gesa Felicitas Krauseová (Nem.) 9:18,41, 7. Madeline Heinerová Hillsová (Aus.) 9:20,38, 8. Coleen Quigleyová (USA) 9:21,10.
BEDMINTON
Štvorhra žien – štvrťfinále:
Misaki Macutomová, Ajaka Takahašiová (Jap.-1) – Vivian Kah Mun Hoo, Khe Wei Woon (Malajzia) 2:1 (16, -18, 9)
Čung Kjung Eun, Šin Seung Čchan (Kór. rep.-4) – Eefje Muskensová, Selena Pieková (Hol.) 2:1 (13, -20, 14)
Tchang Jüan-tching, Jü Jang (Čína-2) – Nitya Krishinda Maheswariová, Greysia Poliiová (Indon.-3) 2:0 (11, 14)
Christinna Pedersenová, Kamilla Rytterová-Juhlová (Dán.) – Čchang Je Na, Lee So Hee (Kór. rep.) 2:1 (26, -18, 15)
Štvorhra mužov – štvrťfinále:
Fu Chaj-feng, Čang Nan (Čína-4) – Kim Gi Čung, Kim Sa Rang (Kór. rep.-3) 2:1 (-11, 18, 22)
Čchaj Piao, Chung Wej (Čína) – Vladimir Ivanov, Ivan Sozonov (Rus.) 2:1 (13, -16, 16)
Marcus Ellis, Chris Langridge (V. Brit.) – Hirojuki Endo, Keniči Hajakawa (Jap.) 2:0 (19, 17)
Goh V Shem, Tan Wee Kiong (Malajzia) – Lee Jong Dae, Joo Jeong Seong (Kór. rep.-1) 2:1 (-17, 18, 19)
BASKETBAL – MUŽI
B-skupina:
Nigéria – Brazília 69:86 (16:15, 15:27, 21:17, 17:27)
Španielsko – Argentína 92:73 (25:15, 23:20, 23:22, 21:16)
Litva – Chorvátsko 81:90 (21:13, 20:34, 14:28, 26:15)
Konečná tabuľka:
1. Chorvátsko 5 3 2 400:407 8 – postup do štvrťfinále
2. Španielsko 5 3 2 432:357 8 – postup do štvrťfinále
3. Litva 5 3 2 392:428 8 – postup do štvrťfinále
4. Argentína 5 3 2 441:428 8 – postup do štvrťfinále
—————————————–
5. Brazília 5 2 3 411:407 7
6. Nigéria 5 1 4 392:441 6
BOX – MUŽI
Semifinále do 69 kg (zdolaný získal bronz):
Šachram Gijasov (Uzb.) – Mohammed Rabii (Mar.) 3:0
Danijar Jeleusinov (Kaz.) – Souleymane Diop Cissokho (Fr.) 3:0
Štvrťfinále do 75 kg:
Arlen López (Kuba) – Christian Mbilli (Fr.) 3:0
Kamran Šachsuvarly (Azer.) – Žanibek Alimchanuly (Kaz.) 2:1
Mísael Uziel Rodríguez (Mex.) – Hossam Hussein Bakr Abdin (Egypt)
Krišan Vikas (India) – Bektemir Melikuziev (Uzb.)
Finále do 91 kg:
Jevgenij Tiščenko (Rus.) – Vassilij Levit (Kaz.) 3:0 (29:28, 29:28, 29:28)
BOX – ŽENY
Štvrťfinále do 60 kg:
Mira Potkonenová (Fín.) – Katie Taylorová (Ír.) 2:1
Jin Ťün-chua (Čína) – Jana Aleksejevnová (Azer.) 3:0
Anastasia Beľakovová (Rus.) – Mikaela Joslin Mayerová (USA) 2:0
Estelle Mosselyová (Fr.) – Irma Testová (Tal.) 3:0
DRÁHOVÁ CYKLISTIKA – MUŽI
Omnium – konečné poradie:
1. Elia Viviani (Tal.), 2. Mark Cavendish (V. Brit.), 3. Lasse Norman Hansen (Dán.), 4. Fernando Gaviria Rendón (Kol.), 5. Thomas Boudat (Fr.), 6. Roger Kluge (Nem.), 7. Glenn O’Shea (Aus.), 8. Dylan Kennett (N. Zél.)
DIAĽKOVÉ PLÁVANIE – ŽENY
10 km
1. Sharon van Rouwendaalová (Hol.) 1:56:32,1 h, 2. Rachele Bruniová (Tal.) 1:56:49,5, 3. Poliana Okimotová (Braz.) 1:56:51,4, 4. Sin Sin (Čína) 1:57:14,4, 5. Haley Andersonová (USA) 1:57:20,2, 6. Isabelle Härleová (Nem.) 1:57:22,1, 7. Keri-Anne Paynová (V. Brit.) 1:57:23,9, 8. Anastasija Krapivinová (Rus.) 1:57,25,9
HÁDZANÁ – MUŽI
A-skupina:
Francúzsko – Dánsko 33:30 (17:16)
Chorvátsko – Tunisko 41:26 (25:10)
Katar – Argentína 22:18 (12:9)
Konečná tabuľka:
1. Chorvátsko 5 4 0 1 147:134 8 – postup do štvrťfinále
2. Francúzsko 5 4 0 1 152:126 8 – postup do štvrťfinále
3. Dánsko 5 3 0 2 136:127 6 – postup do štvrťfinále
4. Katar 5 2 1 2 122:127 5 – postup do štvrťfinále
——————————————-
5. Argentína 5 1 0 4 110:126 2
6. Tunisko 5 0 1 4 118:145 1
B-skupina:
Poľsko – Slovinsko 20:25 (13:13)
Nemecko – Egypt 31:25 (15:12)
Švédsko – Brazília 30:19 (16:10)
Konečná tabuľka:
1. Nemecko 5 4 0 1 153:141 8 – postup do štvrťfinále
2. Slovinsko 5 4 0 1 137:126 8 – postup do štvrťfinále
3. Brazília 5 2 1 2 141:150 5 – postup do štvrťfinále
4. Poľsko 5 2 0 3 139:140 4 – postup do štvrťfinále
——————————————-
5. Egypt 5 1 1 3 129:143 3
6. Švédsko 5 1 0 4 132:131 2
JACHTING
finálové jazdy tried Laser mužov a Laser Radial žien, 5. a 6. rozjazdy tried 49er mužov a žien, 9. a 10. rozjazdy tried 470 mužov a žien (13.00, 13.10, 14.00) – pre vietor bol program presunutý na utorok
JAZDECTVO
drezúra jednotlivci
1. Charlotte Dujardinová (V. Brit.) Valegro 93,857 b, 2. Isabell Werthová (Nem.) Weihegold Old 89,071, 3. Kristina Broringová-Spreheová (Nem.) Desperados FRH 87,142, 4. Laura Gravesová (USA) Verdades 85,196, 5. Severo Jesus Jurado (Šp.) Lorenzo 83,625, 6. Dorothee Schneiderová (Nem.) Showtine FRH 82,946, 7. Carl Hester (V. Brit.) Nip Truck 82,553, 8. Tinne Wilhelmssonová Silfvénová (Švéd.) Don Auriello 81,553
POZEMNÝ HOKEJ – ŽENY
štvrťfinále
Nový Zéland – Austrália 4:2 (2:0)
USA – Nemecko 1:2 (0:2)
Veľká Británia – Španielsko 3:1 (3:0)
Holandsko – Argentína 3:2 (2:0)
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL – MUŽI
Štvrťfinále:
Alison Cerutti, Bruno Oscar Schmidt (Braz.-1) – Nicholas Lucena, Philip Dalhausser (USA-3) 2:1 (14, -12, 9)
Alexander Brouwer, Robert Meeuwsen (Hol.-2) – Reinder Nummerdor, Christiaan Varenhorst (Hol.-5) 2:0 (23, 17)
Konstantin Semionov, Viačeslav Krasilnikov (Rus.-8) – Nivaldo Nadhir Díaz Gómez, Sergio Reynaldo González Bayard (Kuba-21) 2:1 (20, -22, 16)
Paolo Nicolai, Daniele Lupo (Tal.-10) – Nikita Liamin, Dmitrij Barsuk (Rus.-23) 2:1 (18, -20, 11)
RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA – MUŽI
K1 na 1000 m
I. semifinále:
1. Murray Stewart (Aus.) 3:32,606 min, 2. Fernando Pimenta (Portug.) 3:34,420, 3. Marcus Walz (Šp.) 3:33,781, 4. René Holten (Dán.) 3:34,344 – všetci postup do A-finále, 5. Bálint Kopasz (Maď.) 3:34,772, 6. Adam Van Koeverden (Kan.) 3:36,230, 7. Artuur Peters (Belg.) 3:37,586, 8. Dejan Pajič (Srb.) 3:48,158 – všetci štart v B-finále
II. semifinále:
1. Roman Anoškin (Rus.) 3:34,833 min, 2. Max Hoff (Nem.) 3:36,136, 3. Peter Gelle (SR) 3:36,193, 4. Josef Dostál (ČR) 3:36,384 – všetci postup do A-finále, 5. Alexej Močalov (Uzb.) 3:36,968, 6. Cyrille Carré (Fr.) 3:38,115, 7. Rafal Rosolski (Poľ.) 3:38,379, 8. Mohamed Ali Mrabet (Tun.) 3:43,145 – všetci štart v B-finále
C1 mužov na 1000 m
II. semifinále z dvoch:
1. Martin Fuksa (ČR) 4:01,793 min,… 5. Vincent Farkas (SR) 4:19,084 – kvalifikoval sa do B-finále
RÝCHLOSTNÁ KANOISTIKA – ŽENY
K1 žien na 200 m
III. semifinále z troch:
1. Lisa Carringtonová (N. Zél.) 39,561 s,… 4. Martina Kohlová (SR) 41,286 – kvalifikovala sa B-finále
SKOKY DO VODY
skoky z 3 m dosky mužov – kvalifikácia (20.15)
STOLNÝ TENIS – ŽENY
2. semifinále družstiev žien
Čína – Singapur 3:0
Li Siao-sia – Feng Tchien-wej 3:0 (10, 8, 9)
Ting Ning – Čou Ji-chan 3:1 (7, -9, 6, 2)
Liou Š‘-wen, Ting Ning – Jü Meng-jü, Čou Ji-chan 3:0 (4, 1, 9)
STOLNÝ TENIS
Družstvá mužov – semifinále
Japonsko – Nemecko 3:1
Maharu Jošimura – Dimitrij Ovčarov 0:3 (-8, -3, -3)
Džun Mizutani – Timo Boll 3:0 (9, 5, 10)
Niwa Koki, Maharu Jošimura – Bastian Steger, Timo Boll 3:1 (5, -13, 4, 5)
Džun Mizutani – Bastian Steger 3:0 (5, 4, 4)
Čína – Kórejská republika 3:0
Čang Ťi-kche – Čung Jung-sik 3:2 (-13, 11, -9, 8, 4)
Ma Lung – Ču Sä-hjuk 3:0 (1, 4, 4)
Sü Sin, Čang Ťi-kche – Li Sang-su, Čung Jung-sik 3:0 (8, 10, 6)
Miešaná štvorhra – semifinále:
Tontowi Ahmad, Lilyana Natsirová (Indon.-3) – Čang Nan, Čao Jün-lej (Čína-1) 2:0 (16, 15)
Peng Soon Chan, Liu Ying Goh (Malaj.) – Sü Čchen, Ma Ťin (Čína) 2:0 (12, 19)
SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE – ŽENY
poradie po technických zostavách dvojíc:
1. Natalia Iščenková, Svetlana Romašinová (Rus.) 194,5244 bodu (voľný program 98,0667 + technická zostava 96,4577), 2. Chuang Süe-čchen, Sun Wen-jen (Čína) 191,4355 (96,0667 + 95,3688), 3. Jukiko Iniuová, Risako Micuiová (Jap.) 187,5214 (94,4000 + 93,1214), … 22. NADA DAABOUSOVÁ, JANA LABÁTHOVÁ (SR) 156,0607 (77,7000 + 78,3607)
ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA – MUŽI
Kruhy:
1. Eleftherios Petrounias (Gréc.) 16,000 bodu, 2. Arthur Zanetti (Braz.) 15,766, 3. Denis Abľazin (Rus.) 15,700, 4. Liou Jang (Čína) 15,600, 5. Igor Radivilov (Ukr.) 15,466, 6. Jou Chao (Čína) 15,400, 7. Danny Pinheiro Rodrigues (Fr.) 15,233, 8. Dennis Goossens (Belg.) 14,933
Preskok:
1. Ri Se Gwang (KĽDR) 15,691 (prvý skok: 15,616, druhý skok: 15,766), 2. Denis Abľazin (Rus.) 15,516 (prvý skok: 15,600, druhý skok: 15,433), 3. Kenzo Širai (Jap.) 15,449 (prvý skok: 15,833, druhý skok: 15,066), 4. Marian Dragulescu (Rum.) 15,449, 5. Nikita Nagornyj (Rus.) a Oleg Verňajev (Ukr.) – obaja 15,316, 7. Tomás González (Čile) 15,137, 8. Igor Radivilov (Ukr.) 15,033
ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA – ŽENY
Kladina:
1. Sanne Weversová (Hol.) 15,466, 2. Lauren Hernandezová 15,333, 3. Simone Bilesová (obe USA) 14,733, 4. Marine Boyerová (Fr.) 14,600, 5. Flávia Saraivová (Braz.) 14,533, 6. Fan I-lin (Čína) 14,500, 7. Catalina Ponorová (Rum.) 14,000, 8. Isabela Onyshková (Kan.) 13,400
VODNÉ PÓLO – ŽENY
Štvrťfinále
Brazília – USA 3:13 (0:5, 0:3, 0:5, 3:0)
Austrália – Maďarsko 8:8 (3:1, 2:2, 2:3, 1:2), v rozstrele z pokutových hodov 3:5
Rusko – Španielsko 12:10 (2:3, 3:2, 5:3, 2:2)
Taliansko – Čína 12:7 (1:1, 3:1, 4:2, 4:3)
ZÁPASENIE – MUŽI
Grécko-rímsky štýl – do 85 kg (konečné poradie):
1. Davit Čakvetadze (Rus.), 2. Žan Beleňuk (Ukr.), 3. Džavid Gamzatov (Biel.) a Denis Kudla (Nem.), 5. Nikolaj Bajrakov (Bul.) a Viktor Lőrincz (Maď.), 7. Habibollah Akhlaghi (Irán), 8. Rustam Assakalov (Uzb.)
Grécko-rímsky štýl – do 130 kg (konečné poradie):
1. Mijaín López Núňez (Kuba), 2. Riza Kayaalp (Tur.), 3. Sabah Shariati (Azer.) a Sergej Semionov (Rus.), 5. Eduard Popp (Nem.) a Heiki Nabi (Est.), 7. Iakob Kadžaia (Gruz.), 8. Johan Magnus Euren (Švéd.)
VOLEJBAL – MUŽI
A-skupina:
USA – Mexiko 3:0 (23, 11, 19)
Taliansko – Kanada 1:3 (-23, -17, 16, -21)
Brazília – Francúzsko 3:1 (22, -22, 20, 23)
Konečná tabuľka:
1. Taliansko 5 4 1 13:5 432:375 12 – postup do štvrťfinále
2. Kanada 5 3 2 10:7 378:378 9 – postup do štvrťfinále
3. USA 5 3 2 10:8 419:405 9 – postup do štvrťfinále
4. Brazília 5 3 2 11:9 467:442 9 – postup do štvrťfinále
—————————————
5. Francúzsko 5 2 3 8:9 386:367 6
6. Mexiko 5 0 5 1:15 283:398 0
B-skupina:
Argentína – Egypt 3:0 (16, 19, 20)
Rusko – Irán 3:0 (23, 16, 20)
Poľsko – Kuba 3:0 (18, 15, 17)
Konečná tabuľka:
1. Poľsko 5 4 1 14:5 12 – postup do štvrťfinále
2. Argentína 5 4 1 12:4 12 – postup do štvrťfinále
2. Rusko 5 4 1 13:6 11 – postup do štvrťfinále
4. Irán 5 2 3 8:9 7 – postup do štvrťfinále
—————————————
5. Egypt 5 1 4 3:12 3
6. Kuba 5 0 5 1:15 0
VZPIERANIE – MUŽI
Do 105 kg:
1. Ruslan Nurudinov (Uzb.) 431 (194+237 /olympijský rekord/), 2. Simon Martirosjan (Arm.) 417 (190+227), 3. Alexander Zajčikov (Kaz.) 416 (193+223), 4. Jang Če (Čína) 415 (190+225), 5. Ivan Jefremov (Uzb.) 414 (194+220), 6. Mohammadreza Barari (Irán) 406 (186+220), 7. Arkadiusz Michalski (Poľ.) 400 (179+221), 8. Arturs Plesnieks (Lot.) 399 (181+218)
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
16. augusta 2016