Strieborná medaila Mateja Beňuša, tretie najcennnejšie kovy Michaeala Phelpsa a Katinky Hosszúovej, šokovaní skokani do vody, ktorých prekvapila zelená voda, ale aj prekvapujúce vypadnutie Sereny Williamsovej – aj taký bol utorok na olympiáde v Riu de Janeiro.RIO DE JANEIRO 9. augusta (WebNoviny.sk) – Letná olympiáda v Riu de Janeiro pokračuje už piaty deň, opäť sa rozdávajú medaily a svoju prvú získalo aj Slovensko.
Odporúčame:
Online: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – druhý deň
Online: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – tretí deň
Online: Letná olympiáda Rio de Janeiro (OH 2016) – 4. deň
Matej Beňuš vo svojej olympijskej premiére vybojoval striebornú medailu. V utorkovom finále desiatky najlepších singlkanoistov na Štadióne Whitewater vo štvrti Deodoro v Riu de Janeiro bol lepší ako on iba olympijský víťaz Denis Gargaud Chanut. V prospech Francúza rozhodlo 85 stotín sekundy. Bronz putuje do Japonska zásluhou Takuju Hanedu
Obrazom: Matej Beňuš získal striebornú medailu
Beňuš vybojoval 25. medailu v histórii účastí športovcov samostatného Slovenska letnej verzii OH, v súčte s medailami so zimných olympiád to je celkovo tridsiaty cenný kov. Člen ŠCP Bratislava nadviazal na svojich úspešných predchodcov z divokej vody pod piatimi kruhmi Michala Martikána, Elenu Kaliskú, Pavla a Petra Hochschornerovcov a Juraja Minčíka a stal sa šiestym Slovákom, ktorý vybojoval cenný kov – prvým teraz v Riu.
Prvá medaila pre Slovensko:
Skvelý Matej Beňuš na olympiáde získal striebornú medailu
Strieborný Beňuš v cieli tušil, že by to mohlo zacinkať
Video: V Riu oslavovali strieborného Beňuša, dostal darček
Vizitka Mateja Beňuša – strieborného medailistu z OH 2016
Ohlasy na striebornú olympijskú medailu Mateja Beňuša
Utorňajši program na olympiáde sledujeme minúte po minúte– pozn. časy sú v SELČ – v Riu je o päť hodín menej
Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – piaty deň
07:58 – Cimbalová muzika, Slovenské darček a neskôr rezeň so zemiakovou kašou. V Riu oslavovali strieborného Mateja Beňuša. – pozrite si video.
07:31 – Maďarka Katinka Hosszúová si v Riu vynahrádza všetky tri medailovo neúspešné olympijské hry v dovtedajšej kariére. V utorok pozlátila aj svoj tretí finálový štart v Brazílii, keď 200 m polohové preteky ovládla v rekorde OH 2:06,58. Strieborná finišovala Britka Siobhan-Marie O’Connorová, tretia skončila Madeline Diradová z USA. Iná Američanka Katie Ledecká dominovala na krauliarskej dvojstovke pred Švédkou Sarah Sjöströmovou a Austrálčankou Emmou McKeonovou.
06:54 – Súťaž vzpieračov v kategórii do 69 kg ovládol Číňan Š´ Č´-jung. Zo striebra sa teší Turek Danijar Ismajilov a bronz putuje zálsuhou Izzara Artykova do Kirgizska.
06:35 – Zelená voda namiesto modrej zarazila v utorok skokanov do vody. Farba bola v rozpore s tou z predchádzajúcich dní a kontrast zvýraznil vedľajší bazén na vodné pólo. „Čo sa to stalo?!“ napísal na twitteri Brit Tom Daley a pridal porovnávaciu fotografiu ako dôkaz.
Kvalita vody síce bola témou už dlho pred olympijskými hrami, riešila sa však čistota mora v dejisku, nie bazénov v Centre vodných športov Marie Lenkovej. Organizátori vydali stanovisko, že predmetnú zelenú vodu otestovali a nenašli nič znepokojivé. Vyšetria, čo spôsobilo zmenu farby.
06:27 – Michael Phelps má ďalšie zlaté medaily a prepísal históriu olympiád
06:20 – Hádzanie či kopanie podpísanej lopty do hľadiska po zápasoch v plážovom volejbale je minulosťou. Populárny rituál vyvolal niekoľko nebezpečných situácií a preto má nové pravildá.
06:10 – Medzinárodná federácia džuda (IJF) podrobnejšie preskúma okolnosti dopingového rozruchu okolo Majlindy Kelmendiovej, ktorá v nedeľu v hmotnostnej kategórii do 52 kg získala prvú olympijskú medailu pre Kosovo, hneď zlatú.
Pretekárka v júni odmietla mimosúťažnú dopingovú kontrolu vo Francúzsku. IJF teraz v komuniké zopakovala už známe fakty, že 16. júna prišla kontrola na sústredenie zástupcov krajiny galského kohúta v Saint-Cyprien a s prekvapením zaregistrovala prítomnosť zahraničných športovcov. Keď ich chcela tiež preveriť, viacerí tréneri sa obrátili na IJF, ktorá údajne skonštatovala, že za popísaných okolností nemajú ich zverenci povinnosť vyhovieť.
Okrem Kelmendiovej odmietla poskytnúť vzorku napríklad nemecká exmajsterka Európy Martyna Trajdosová. IJF v nasledujúcom týždni nechala vykonať kontroly u tých, ktorí odmietli. Všetky výsledky boli negatívne.
05:59 – Belgický džudista Dirk Van Tichelt síce ovláda umenie boja bez zbrane do takej miery, že sa kvalifikoval na olympiádu do Ria a v pondelok získal bronzovú v medailu v hmotnostnej kategórii do 73 kg, ale chmaták na Copacabane si ho nepustil k telu. Národný olympijský výbor (BOIC) oznámil, že Van Tichelta v pondelok v nočných hodinách počas oslavy kovu na svetoznámej pláži okradli o mobil a pri prenasledovaní páchateľa inkasoval úder do tváre, ktorý ho odstavil. Van Tichelt skončil v nemocnici na preventívnom pozorovaní, vyviazol iba s monoklom.
05:45 – Americká líderka svetového rebríčka WTA tenistiek vo dvojhre Serena Williamsová neobháji ani singlové zlato. V utorňajšom osemfinálovom 3. kole šokujúco prehrala s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou nasadenou ako pätnástou 4:6, 3:6.
Po boku svojej staršej sestry Venus už v nedeľu neuspela v 1. kole štvorhry proti Češkám Barbore Strýcovej a Lucii Šafářovej (3:6, 4:6), pokúšali sa zopakovať deblové olympijské prvenstvo z rokov 2000, 2008 a 2012. V mixe Serena nebude štartovať.
00:06 – Športové gymnastky USA si suverénnym spôsobom vybojovali zlaté medaily v súťaži družstiev žien. Američanky obhájili zlato spred štyroch rokov z OH v Londýne. Striebro v Rio Olympic Arene v Barre získali v zaujímavej súťaži reprezentantky Ruska, bronz putuje do Číny.
Favorizované gymnastky USA vyhrali už nedeľňajšiu kvalifikáciu a pozíciu najväčších adeptiek na najcennejší kov na OH 2016 potvrdili aj vo finále. Vlaňajšie svetové šampiónky z Glasgowa Američanky v zložení Simone Bilesová, Gabrielle Douglasová, Lauren Hernandezová, Madison Kocianová, Alexandra Raismanová získali v utorok večer od rozhodcov výslednú známku 184,897 bodu. Vo finále boli najúspešnejšie a najlepšie ohodnotené vo všetkých štyroch disciplínach (preskok, bradlá, kladina, prostné).
23:43 – Geraint Thomas sa v utorok stal sprievodnou nádejou britskej cyklistiky na úspech v stredajšej časovke na OH v Riu de Janeiro, krajan Chris Froome patrí k hlavným ašpirantom na zlato.
Tridsaťročný Thomas pribudol na štartovú listinu po tom, ako si viacerí konkurenti privodili zranenia pri pádoch v sobotňajších pretekoch s hromadným štartom – týka sa to napríklad Austrálčana Richieho Porteho a Taliana Vincenza Nibaliho.
Samotný rodák z waleského Cardiffu Thomas sa takisto ocitol nedobrovoľne na zemi: „Moje bedrá dostali riadnu ranu, ale nohy sú na tom dobre a teším sa na tento ďalší štart.“ Člen tímu Sky má na konte olympijskú zlatú medailu z Pekingu 2008 aj Londýna 2012 v stíhačke družstiev na dráhe.
23:32 – Reprezentant Kórejskej republiky Park Sang-jong vo finále kordu mužov tesne zdolal Maďara Imre Géza a získal zlatú medailu.
23:24 – Nemec Michael Jung a jeho kôň Sam FBW obhájili zlatú medailu z Londýna v súťaži jednotlivcov vo všestrannej spôsobilosti na olympijských hrách. Víťazná dvojica absolvovala všetky tri časti súťaže – drezúru, cross-country aj parkúrové skákanie – bez penalizácie a v najlepšom čase 40,90 s.Jung sa stal tretím jazdcov v histórii, ktorému sa podarilo získať zlaté double v tejto atraktívnej kategórii univerzálnosti jazdeckého športu, navyše z dvoch účastí na vrcholnom podujatí pod piatimi kruhmi. Striebro si vybojoval Francúz Astier Nicolas na koni Piaf de B´Neville. Bronzová medaila patrí Američanovi Philippovi Duttonovi na koni Mighty Nice.
23:16 – Do štvrťfinále ženského futbalového turnaja zo základnej F-skupiny postúpili Nemky a Austrálčanky.
23:10 – Ruský džudista Chasan Chalmurzajev získal zlatú medailu v kategórii do 81 kg, medzi ženami sa v kategórii do 63 kg z najcenejšieho kovu tešila Slovinka Tina Trstenjaková.
23:05 – Grécka pištoliarka Anna Korakakiová získala v Riu po bronze aj zlato. V utorok triumfovala v športovej pištoli 30+30.
22:56 – Družstvo austrálskych dráhových cyklistiek, ktoré má pred sebou stíhacie preteky tímov a za sebou pondelňajší tvrdý pád takmer všetkých členiek počas prípravy, sa v utorok vrátilo na olympijský velodróm.
Annette Edmondsonová (ako jediná neskončila pri kolízii na zemi), Ashlee Ankudinoffová, Amy Cureová a Georgia Bakerová si zatrénovali, zatiaľ čo Melissa Hoskinsová, ktorá obišla najhoršie, zostala v hotelovej izbe, aby dopriala oddych svojmu doráňanému bedru.
Po incidente jej preventívne zafixovali chrbticu a podstúpila vyšetrenia, o niekoľko hodín opustila nemocnicu. V kádri je päť pretekárok, ale súťažia len štyri. Táto disciplína vyvrcholí v sobotu.
22:28 – Brazílsky súd nariadil organizátorom olympiády, aby umožnili návštevníkom pasívne vyjadrenia politických názorov na športoviskách. Stalo sa to po tom, ako viacerých fanúšikov vyviedli z platených priestorov, keď držali pútače s protivládnymi nápismi. Justícia teraz pohrozila pokutou vo výške v prepočte až 3200 USD za porušenie svojho verdiktu.
Niektorí Brazílčania chodia po zázemiach v tričkách s heslom „Fora Temer“, ale po odstúpení dočasného prezidenta krajiny Michela Temera volajú aj prostredníctvom transparentov. Video zachytené mobilným telefónom vzbudilo rozruch na webe: ukázalo, ako ozbrojenci vyviedli z lukostreleckého areálu diváka deklarujúceho svoj postoj.
22:28 – Zlato v synchrónnych skokoch z 10 m veže získali Číňanky Čchen Žuo-lin, Liou Chuej-sia.
22:02 – V súťaži vzpieračiek do 63 kg si zlatú medailu vybojovala Číňanka Wej Teng a vytvorila aj nový svetový rekord.
21:58 – Španielsky rekonvalescent Rafael Nadal zvíťazil na talianskym tenistom Andreasom Seppim dva razy 6:3 v utorňajšom zápase 2. kola dvojhry mužov . Tridsaťročný Malorčan bude v osemfinálovom 3. kole bojovať s Francúzom Gillesom Simonom.
21:36 – Obhajcovia strieborných medailí z Londýna 2012 Španieli sú po dvoch zápasoch v základnej B-skupine basketbalového turnaja mužov stále bez víťazstva. Po prehre 70:72 s Chorvátmi v otváracom súboji B-skupiny ťahali za kratší koniec aj v utorok proti domácim, ktorým podľahli dokonca ešte tesnejšie – 65:66. Rozhodujúci kôš dosiahol päť sekúnd pred naplnením riadneho hracieho času brazílsky krídelník Marquinhos. Úradujúci európski šampióni nastúpia v ďalšom dueli 12. augusta proti Nigérijčanom.
21:33 – Úsmev, hoci cez odreniny, modriny a náplasti, sa už vrátil na tvár Holanďanky Annemiek van Vleutenovej, v nedeľu smutnej hrdinke pretekov s hromadným štartom cestných cyklistiek na OH v Riu de Janeiro. „Ťažko sa vyrovnať so sklamaním, ale som hrdá na môj výkon,“ napísala na twitteri – aj s priložením fotografie – nešťastníčka, ktorá si pri hororovom páde ľahšie poškodila chrbticu na troch miestach a doráňala tvár.
Video: Van Vleutenová má po páde v Riu zlomenú chrbticu
V pozícii líderky nezvládla nájazd do poslednej zákruty v klesaní z Vista Chinesa, na klzkej ceste preletela cez riadidlá, pri pristávaní čelom narazila o asfaltovú cestu, udrela sa o obrubník a zostala chvíľu nehybne ležať na kraji chodníka. Podľa neskorších prognóz nebude mať tento incident žiadne trvalé zdravotné následky. Zlato získala Van Vleutenovej krajanka Anna van der Breggenová.
21:01 – Brazílska futbalová legenda Pelé dúfa, že na rozdiel od piatkového slávnostného otvorenia mu zdravie umožní zúčastniť sa 21. augusta na ukončení OH v Riu de Janeiro. „Pokračujem v zotavovaní a venujem pozornosť tomu, aby som tentoraz mohol byť osobne pri tom. Mám vás rád!“ napísal 75-ročný Pelé na twitteri. Trojnásobný majster sveta bol favoritom na honor posledného člena štafety s olympijských ohňom, nahradil ho maratónec Vanderlei de Lima.
20:30 – Portorická tenistka Mónica Puigová v osemfinálovom 3. kole dvojhry žien vyrobila riadnu senzáciu. Zvíťazila nad Garbine Muguruzovou-Blancovou až zarážajúco hladko 6:1, 6:1. Španielka je dobyvateľkou tohtoročného parížskeho antukového grandslamového Roland Garros a figuruje na 4. pozícii v renkingu WTA, jej 22-ročná premožiteľka sa nachádza o 30 miest nižšie. Puigová bude vo štvrťfinále hrať s Nemkou Laurou Siegemundovou.
19:51 – Kapitánka holandských volejbalistiek Maret Balkesteinová-Grothuesová bude minimálne v stredu proti Taliankam chýbať pre zranenie členka. Indispozíciu utrpela pri pondelňajšej päťsetovej prehre svojho družstva s Američankami. Odstúpila vo štvrtom dejstve a už sa nevrátila na palubovku. Kouč Giovanni Guidetti pre The Associated Press povedal, že liečba Balkesteinovej-Grothuesovej potrvá ešte asi 4-5 dní.
19:45 – Česká tenistka Petra Kvitová nasadená ako jedenásta už je vo štvrťfinále dvojhry. Wimbledonská šampiónka 2011 a 2014 v utorok v osemfinálovom 3. kole vyradila v ľaváckom derby Jekaterinu Makarovovú 4:6, 6:4, 6:4. Ruska v pondelok v 2. kole zastavila Slovenku Karolínu Schmiedlovú.
19:41 – Britský tenista Andy Murray nasadený ako druhý zvládol aj druhú časť svojho pokusu o obhájenie zlata vo dvojhre na olympijských hrách. Šampión z Londýna 2012 zvíťazil v utorok v 2. kole singla v Riu de Janeiro nad Argentínčanom Juanom Monacom v pohode 6:3, 6:1.
Čerstvo už dvojnásobný wimbledonský šampión A. Murray bude v osemfinále čeliť úspešnému zo súboja Benoit Paire (Fr.-16) – Fabio Fognini (Tal.). Dvadsaťdeväťročný rodák zo škótskeho Dunblane je po senzačnom vyradení Srba Novaka Djokoviča Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom renkingovou jednotkou medzi zostávajúci aktérmi.
18:35 – Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Matej Beňuš vo svojej olympijskej premiére bude bojovať o medaily. V utorkovom semifinále kategórie C1 obsadil 8. miesto. Dvadsaťosemročný Bratislavčan nebol výnimočne rýchly, ale jazdou na istotu bez trestných sekúnd nenechal nikoho na pochybách, že by mal medzi najlepšími desiatimi singlkanoistami chýbať. Finále kategórie C1 muži príde na rad ešte v utorok večer od 20.10 h SELČ. Beňuš sa na štarte finále predstaví ako tretí v poradí.
18:35 – Atletického funkcionára Michaela Roticha, ktorý musel opustiť výpravu Kene po obvineniach, podľa ktorých za peniaze ponúkal športovcom ochranu pred dopingovými testami, doma zatkla polícia.
Miestna prokuratúra pre neho žiada väzbu pre obavy, že by mohol ovplyvňovať vyšetrovanie. Podľa britského denníka Sunday Times Roticha tajne nafilmovali, ako si pýta peniaze za to, že bude informovať športovcov o príchode dopingových komisárov. Úplatok mal mať hodnotu 10-tisíc eur.
18:35 – Jazdci a kone Francúzska sa stali víťazmi tímovej súťaže vo všestrannej spôsobilosti v rámci jazdeckých súťaží. Trojdňové atraktívne, ale aj mimoriadne náročné meranie síl, ktorá pozostáva z kombinácie drezúry, cross-country a skoku na koni, Francúzi ovládli v zložení Karim Laghouag /kôň Entebbe/, Thibaut Vallette /Qing du Briot/, Mathieu Lemoine /Bart L/ a Astier Nicolas /Piaf de B´Neville/ s počtom 169 bodov. Na druhom mieste skončili obhajcovia zlatých medailí z Londýna Nemci (172,80) a bronz patrí Austrálčanom (175,30).
18:09 – Členovia olympijského výboru z Čiernej Hory sa stali obeťami lúpežného prepadnutia v Riu de Janeiro. Neznámi ozbrojení páchatelia donútili zastaviť vozidlo troch funkcionárov na diaľnici z letiska a odcudzili im všetky osobné veci. Počas incidentu neutrpel nikto zranenia.
17:26 – Z Maďarska pochádzajúca džudistka Szandra Szögediová, ktorá už reprezentuje Ghanu, sa stala prvou zástupkyňou tejto africkej krajiny v spomenutom odvetví na olympijských hrách. Napokon však ghanská premiéra dlho netrvala, za menej ako dve minúty podľahla v Riu de Janeiro domácej Mariane Silvovej aj vďaka mohutnej podpore publika. Dvadsaťsedemročná Szögediová nadobudla občianstvo spomenutej krajiny vďaka sobášu.
16:07 – Odveta za Londýn? Phelps verzus Le Clos na 200 m motýlik. Semifinále naznačilo, že obaja budú kandidátmi na zlato.
15:39 – Medailový ceremoniál po súťaži v trape mužov mohol mať z pohľadu Slovenska výnimočný charakter. Práve v tejto disciplíne totiž štartovala veľká slovenská medailová nádej Erik Varga i Marián Kovačócy a úloha oceniť medailistov „kráľovskej“ brokárskej súťaže pripadla Danke Bartekovej, ktorá je nielen aktívnou športovkyňou, ale aj členkou Medzinárodného olympijského výboru.
Barteková napokon nezavesila na krk medailu ani jednému z krajanov, keďže Kovačócy skončil osemnásty a E. Varga bol 21, ale ani svojmu švagrovi Davidovi Kosteleckému. Český reprezentant obsadil nepopulárne 4. miesto. Pozície na stupni víťazov si rozdelili Chorvát Josip Glasnovič (zlato), Giovanni Pellielo z Talianska (striebro) a Brit Edward Ling (bronz).
Barteková si v piatok 11. augusta bude plniť povinnosti aj na strelnici v Deodore, kde bude v skeete žien obhajovať bronzový kov spred štyroch rokov z londýnskej olympiády.
15:23 – Slávnostná udalosť pre rodinu thajského bronzového medailistu Sinpheta Kruaithonga sa zmenila na pochmúrnu, keď jeho stará mama skolabovala a zomrela niekoľko minút pred tým, ako získal tretie miesto vo vzpieraní v kategórii do 56 kilogramov.
Rodina sledovala nedeľňajšiu súťaž naživo v televízií na veľkej obrazovke pripravenej špeciálne pre túto udalosť v dedine na severovýchode Thajska. Radostná atmosféra v dedine sa obrátila na smútočnú, keď si dedinčania všimli, že 82-ročná Subin Khongthap skolabovala. Nedožila sa momentu, kedy jej vnukovi zavesili na krk bronzový kov. Video sprostredkované miestnou televíziou Thai Rath priblížilo, ako sa skandujúci dedinčania rýchlo zbehli k Subin a snažili sa jej pomôcť. Odviezli ju do nemocnice Chumphon Buri v provincii Surin 330 km od dediny, kde ju vyhlásili za mŕtvu. Smútočný obrad sa konal v utorok, Subin spopolnia v stredu.
Dvadsaťročný Sinphet sa stal druhým Thajčanom, ktorý získal medailu na olympijských hrách v Riu, po Sopite Tanasanovej a jej zlate v tom istom odvetví v kategórii do 48 kg. Patrí mu však historický primát, doteraz vo vzpieraní vozili olympijské medaily do Thajska iba ženy. Zlato v jeho kategórii získal Číňan Lung Čching-čchüan a striebro Severokórejčan Om jun-čol.
14:59 – Sovy, tajomstvo, my proti svetu. Pozrite si naj výroky z Ria.
14:24 – Dohmatom vo finále prsiarskej stovky na olympijských hráchsa mikrosúboj zlatej Lilly Kingovej a striebornej Julie Jefimovovej skončil iba v plaveckom bazéne. Ruska s dopingovou minulosťou plakala: „Nerozumiem tomu, čo sa deje. Počas olympijských hier sa zvyčajne nevedú vojny. Toto nie je fér“
14:11 – Športového gymnastu Yuriho van Geldera vylúčili z holandskej výpravy pre porušenie vnútorných pravidiel. Majster sveta v cvičení na kruhoch z Melbourne 2005 už odcestoval do vlasti.
Podľa Kráľovskej holandskej gymnastickej asociácie v sobotu v noci odišiel z olympijskej dediny a vrátil sa až v nedeľňajších skorých ranných hodinách pod vplyvom alkoholu. Van Gelder cvičil v sobotňajšej kvalifikácii iba na kruhoch a s ôsmou najvyššou známkou postúpil do finále, ktoré je na programe v pondelok 15. augusta.
„Nie je to nič príjemné byť vylúčený z hier, ale Yuriho správanie sme nemohli akceptovať,“ povedal vedúci holandskej výpravy Maurits Hendriks.
Van Gelder nemal problémy s disciplínou prvý raz. V roku 2010 vypadol z tímu pre majstrovstvá sveta, keď sa priznal k užívaniu kokaínu.
14:00 – Vitajte pri textovom online prenose (minúte po minúte) z olympiády v Riu de Janeiro.
Program a výsledky Hier XXXI. olympiády – UTOROK 9. AUGUSTA
BASKETBAL – ŽENY
A-skupina:
Brazília – Bielorusko 63:65 (28:16, 12:19, 10:15, 13:15)
Austrália – Francúzsko 89:71 (21:19, 25:10, 23:21, 20:21)
Turecko – Japonsko 76:62 (24:9, 14:14, 19:16, 19:23)
Tabuľka:
1. Austrália 3 3 0 234:193 6
2. Japonsko 3 2 1 221:215 5
3. Francúzsko 3 2 1 199:200 5
4. Bielorusko 3 1 2 210:213 4
5. Turecko 3 1 2 171:178 4
6. Brazília 3 0 3 195:231 3
BASKETBAL – MUŽI
B-skupina:
Španielsko – Brazília 65:66 (13:18, 18:16, 14:19, 20:13)
Litva – Nigéria 89:80 (13:16, 23:25, 29:13, 24:26)
Argentína – Chorvátsko 90:82 (22:22, 24:18, 27:14, 17:28)
Tabuľka:
1. Argentína 2 2 0 184:148 4
2. Litva 2 2 0 171:156 4
3. Brazília 2 1 1 142:147 3
4. Chorvátsko 2 1 1 154:160 3
5. Španielsko 2 0 2 135:138 2
6. Nigéria 2 0 2 146:183 2
BOX
muži: 1. kolo do 75 kg, nad 91 kg, 2. kolo do 60 kg (16.00 a 22.00)
DŽUDO
muži do 81 kg
1. Chasan Chalmurzajev (Rus.), 2. Travis Stevens (USA), 3. Sergiu Toma (SAE) a Takanori Nagase (Jap.), 5. Matteo Marconcini (Tal.) a Avtandili Črikišvili, 7. Ivajlo Ivanov (Bul.) a Antoine Valois-Fortier (Kan.)
ženy do 63 kg
1. Tina Trstenjaková (Slovin.), 2. Clarisse Agbegnenouová (Fr.), 3. Yarden Gerbiová (Izr.) a Anicka van Emdenová (Hol.), 5. Miku Taširová, Mariana Silvová (Braz.), 7. Ťün-sia Jang (Čína) a Maricet Espinosová (Kuba)
FUTBAL – ŽENY
E-skupina:
MANAUS
JAR – Brazília 0:0
BRASÍLIA
Čína – Švédsko 0:0
Konečná tabuľka:
1. Brazília 3 2 1 0 8:1 7 – postup do štvrťfinále
2. Čína 3 1 1 1 2:3 4 – postup do štvrťfinále
3. Švédsko 3 1 1 1 2:5 4 – postup do štvrťfinále ako úspešný tím z 3. miesta
4. JAR 3 0 1 2 0:3 1
F-skupina:
BRASÍLIA
Nemecko – Kanada 1:2 (1:1)
Góly: 13. Behringerová (z pok. kopu) – 26. a 60. Tancrediová
SALVADOR
Austrália – Zimbabwe 6:1 (3:0)
Góly: 55. a 66. Heymanová, 2. De Vannová, 15. Polkinghornová, 37. A. Kennedyová, 50. K. Simonová – 90.+ Msipová
Konečná tabuľka:
1. Kanada 3 3 0 0 7:2 9 – postup do štvrťfinále
2. Nemecko 3 1 1 1 9:5 4 – postup do štvrťfinále
3. Austrália 3 1 1 1 8:5 4 – postup do štvrťfinále ako úspešný tím z 3. miesta
4. Zimbabwe 3 0 0 3 3:15 0
G-skupina:
MANAUS
Kolumbia – USA 2:2 (1:1)
Góly: 20. a 90. Usmeová – 41. Dunnová, 60. Pughová
SALVADOR
Nový Zéland – Francúzsko 0:3 (0:1)
Góly: 38. Le Sommerová, 63. a 90.+ Necibová
Konečná tabuľka:
1. USA 3 2 1 0 5:2 7 – postup do štvrťfinále
2. Francúzsko 3 2 0 1 7:1 6 – postup do štvrťfinále
3. Nový Zéland 3 1 0 2 1:5 3
4. Kolumbia 3 0 1 2 2:7 1
HÁDZANÁ – MUŽI
A-skupina:
Katar – Francúzsko 20:35 (13:16)
Tunisko – Dánsko 23:31 (10:17)
Argentína – Chorvátsko 26:27 (15:14)
Tabuľka:
1. Francúzsko 2 2 0 0 60:43 4
2. Dánsko 2 2 0 0 56:42 4
3. Katar 2 1 0 1 50:58 2
4. Chorvátsko 2 1 0 1 50:56 2
5. Argentína 2 0 0 2 45:52 0
6. Tunisko 2 0 0 2 46:56 0
B-skupina:
Nemecko – Poľsko 32:29 (16:14)
Brazília – Slovinsko 28:31 (13:16)
Egypt – Švédsko 26:25 (12:13)
Tabuľka:
1. Nemecko 2 2 0 0 64:58 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 58:54 4
3. Egypt 2 1 0 1 52:52 2
4. Brazília 2 1 0 1 62:63 2
5. Švédsko 2 0 0 2 54:58 0
6. Poľsko 2 0 0 2 61:66 0
JACHTING
1. a 2. rozjazdy triedy Finn mužov, 3. a 4. rozjazdy tried RS-X mužov a žien, Laser mužov a Laser Radial žien (13.00 a 13.10)
JAZDECTVO
Všestranná spôsobilosť – družstvá (drezúra, cross country, skok na koni):
1. Francúzsko (Karim Laghouag /Entebbe/, Thibaut Vallette /Qing du Briot/, Mathieu Lemoine /Bart L/, Astier Nicolas /Piaf de B´Neville/ 169,00 bodu, 2. Nemecko (Julia Krajewská /Samourai du Thot/, Sandra Auffarthová /Opgun Louvo/, Ingrid Klimkeová /Hale Bob Old/, Michael Jung /Sam FBW) 172,80, 3. Austrália (Shane Rose /CP Qualified/, Stuart Tinney /Pluto Mio/, Sam Griffiths /Paulank Brockagh/, Christopher Burton /Santano II/ ) 175,30, 4. Nový Zéland 178,80, 5. Veľká Británia 252,10, 6. Holandsko 252,60, 7. Brazília 280,90, 8. Írsko 286,40
Všestranná spôsobilosť – jednotlivci (drezúra, cross country, skok na koni):
1. Michael Jung (Nem.) kôň Sam FBW 40,90 s, 2. Astier Nicolas (Fr.) Piaf de B´Neville 42,00, 3. Phillip Dutton (USA) Mighty Nice 51,80, 4. Sam Griffiths (Aus.) Paulank Brockagh 53,10, 5. Christopher Burton (Aus.) Santano II 53,60, 6. Clarke Johnstone (N. Zél.) Balmoral Sensation, 7. Mark Todd (N. Zél.) Leonidas II 62,00, 8. Chua Tchien (Čína) Don Geniro 42,40
LUKOSTREĽBA
muži, ženy – 1. kolo a 2. kolo eliminácie (14.00 a 20.00)
POZEMNÝ HOKEJ – MUŽI
A-skupina:
Nový Zéland – Španielsko 2:3 (1:2)
Brazília – Veľká Británia 1:9 (1:3)
Belgicko – Austrália 1:0 (1:0)
Tabuľka:
1. Belgicko 3 3 0 0 17:1 9
2. Španielsko 3 3 0 0 11:2 9
3. V. Británia 3 1 1 1 12:7 4
4. Austrália 3 1 0 2 2:3 3
5. Nový Zéland 3 0 1 2 5:7 1
6. Brazília 3 0 0 3 1:28 0
B-skupina:
Argentína – India 1:2 (0:1)
Nemecko – Írsko 3:2 (1:1)
Holandsko – Kanada 7:0 (3:0)
Tabuľka:
1. Nemecko 3 3 0 0 11:5 9
2. Holandsko 3 2 1 0 15:3 7
3. India 3 2 0 1 6:5 6
4. Argentína 3 1 1 1 7:6 4
5. Írsko 3 0 0 3 4:11 0
6. Kanada 3 0 0 3 3:16 0
PLÁVANIE – MUŽI
200 m motýlik:
1. Michael Phelps (USA) 1:53,36, 2. Masato Sakaj (Jap.) 1:53,40, 3. Tamás Kenderesi (Maď.) 1:53,62, 4. Chad le Clos (JAR) 1:54,06, 5. Daija Seto (Jap.) 1:54,82, 6. Viktor Bromer (Dán.) 1:55,64, 7. László Cseh (Maď.) 1:56,24, 8. Louis Croenen (Belg.) 1:57,04
4×200 m v. sp.:
1. USA (Conor Dwyer, Francis Townley Haas, Ryan Lochte, Michael Phelps) 7:00,66, 2. Veľká Británia (Stephen Milne, Duncan Scott, Dan Wallace, James Guy) 7:03,13, 3. Japonsko (Kosuke Hagino, Naito Ehara, Juki Kobori, Takeši Macuda) 7:03,50, 4. Austrália 7:04,18, 5. Rusko 7:05,70, 6. Nemecko 7:07,28, 7. Holandsko 7:09,10, 8. Belgicko 7:11,64
PLÁVANIE – ŽENY
200 m v. sp.:
1. Katie Ledecká (USA) 1:53,73, 2. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 1:54,08, 3. Emma McKeonová (Aus.) 1:54,92, 4. Federica Pellegriniová (Tal.) 1:55,18, 5. Šen Tuo (Čína) a Bronte Barrattová (Aus.) obe 1:55,25, 7. Michelle Colemanová (Švéd.) 1:56,27, 8. Charlotte Bonnetová (Fr.) 1:56,29
200 m pol. pret.:
1. Katinka Hosszúová (Maď.) 2:06,58 – rekord OH, 2. Siobhan-Marie O’Connorová (V. Brit.) 2:06,88, 3. Madeline Diradová 2:08,79, 4. Melanie Margalisová (obe USA) 2:09,21, 5. Alicia Couttsová (Aus.) 2:10,88, 6. Sydney Pickremová (Kan.) 2:11,22, 7. Viktorija Andrejevová (Rus.) 2:12,28, 8. Š´wen Je (Čína) 2:13,56
PLÁŽOVÝ VOLEJBAL
muži, ženy – kvalifikačné skupiny (15.00, 20.30, 2.00 h už v stredu ráno)
RAGBY – SEDMIČKOVÉ – MUŽI
A-skupina:
USA – Argentína 14:17 (0:7)
Fidži – Brazília 40:12 (7:5)
USA – Brazília (23.00)
Fidži – Argentína (23.30)
B-skupina:
Austrália – Francúzsko 14:31 (0:17)
JAR – Španielsko 24:0 (14:0)
Austrália – Španielsko 26:12 (14:12)
JAR – Francúzsko 26:0 (19:0)
Tabuľka:
1. JAR 2 2 0 0 50:0 6
2. Austrália 2 1 0 1 40:43 4
3. Francúzsko 2 1 0 1 31:40 4
4. Španielsko 2 0 0 2 12:50 2
C-skupina:
Veľká Británia – Keňa 31:7 (24:0)
Nový Zéland – Japonsko 12:14 (7:7)
Veľká Británia – Japonsko 21:19 (14:7)
Nový Zéland – Keňa 28:5 (14:5)
Tabuľka:
1. Veľká Británia 2 2 0 0 52:26 6
2. Nový Zéland 2 1 0 1 40:19 4
3. Japonsko 2 1 0 1 33:33 4
4. Keňa 2 0 0 2 12:59 2
SKOKY DO VODY – ŽENY
Synchrónne skoky z 10 m veže:
1. Čchen Žuo-lin, Liou Chuej-sia (Čína) 354,00, 2. Cheong Jun Hoong, Pamg Pandelela Rinong (Malaj.) 344,34, 3. Meaghan Benfeitová, Roseline Filionová (Kan.) 336,18, 4. Kim Kuk Hyang, Kim Mi Rae (KĽDR) 322,44, 5. Tonia Couchová, Lois Toulsonová (V. Brit.) 319,44, 6. Paola Espinosová, Alejandra Orozcová (Mex.) 304,08, 7. Amelia Cozadová, Jessica Parrattová (USA) 301,02, 8. Ingrid Oliveirová, Giovanna Pedrosová (Braz.) 280,98
STOLNÝ TENIS
štvrťfinále dvojhry žien
Li Siao-sia (Čína-3) – Čcheng I-čching (Taiw.-7) 4:0 (5, 5, 6, 6)
Ai Fukuharová (Jap.-6) – Feng Tchien-wej (Sing.-2) 4:0 (12, 8, 7, 5)
Kim Song I (KĽDR) – Jü Meng-jü (Sing.-9) 4:2 (8, -6, 5, 6, -9, 6)
Ting Ning (Čína-1) – Han Jing (Nem.-5) 4:0 (8, 5, 3, 7)
štvrťfinále dvojhry mužov
Vladimir Samsonov (Biel.-7) – Dimitrij Ovčarov (Nem.-3) 4:2 (-8, 7, 17, -4, 2, 12)
Čang Ťi-kche (Čína-2) – Koki Niwa (Jap.) 4:1 (-5, 4, 7, 7, 4)
Džun Mizutani (Jap.-4) – Marcos Freitas (Portug.-8) 4:2 (4, -9, 3, 8, -10, 2)
Ma Long (Čína-1) – Quadri Aruna (Nig.) 4:0 (4, 2, 6, 7)
STREĽBA
ženy: športová pištoľ 30+30 (1. časť kvalifikácie 14.00, 2. časť kvalifikácie 17.00, finále 20.30)
ŠERM – KORD MUŹOV
Finále:
Park Sang-jong (Kór. rep.) – Imre Géza (Maď.) 15:14
O 3. miesto:
Gauthier Grumier (Fr.) – Benjamin Steffen (Švaj.) 15:11
Semifinále:
Imre Géza (Maď.) – Gauthier Grumier (Fr.) 15:13
Park Sang-jong (Kór. rep.) – Benjamin Steffen (Švaj.) 15:9
Štvrťfinále:
Gauthier Grumier (Fr.) – Kazujasu Minobe (Jap.) 15:8
Park Sang-jong (Kór. rep.) – Max Heinzer (Švaj.) 15:4
Benjamin Steffen (Švaj.) – Yannick Borel (Fr.) 15:10
Imre Géza (Maď.) – Nikolaj Novosjolov (Est.) 15:9
ŠPORTOVÁ GYMNASTIKA
finále ženských družstiev
– predstavilo sa prvých osem krajín poradia z nedeľňajšej kvalifikácie
1. USA (Simone Bilesová, Gabrielle Douglasová, Lauren Hernandezová, Madison Kocianová, Alexandra Raismanová) 184,897 bodu, 2. Rusko (Angelina Meľnikovová, Daria Spiridonovová, Alija Mustafinová, Seda Tutchaljanová, Maria Paseková) 176,688, 3. Čína (Fan I-lin, Mao I, Šang Čchun-sung, Tchan Ťia-sin, Wang Jen) 176,003, 4. Japonsko 174,371, 5. Veľká Británia 174,362, 6. Nemecko 173,672, 7. Holandsko 172,447, 8. Brazília 172,087
TENIS
Dvojhra mužov – 2. kolo:
Andy Murray (V. Brit.-2) – Juan Monaco (Arg.) 6:3, 6:1
Rafael Nadal (Šp.-3) – Andreas Seppi (Tal.) 6:3, 6:3
Jevgenij Donskoj (Rus.) – David Ferrer (Šp.-7) 3:6, 7:6 (1), 7:5
David Goffin (Belg.-8) – Dudi Sela (Izr.) 6:3, 6:3
Thomaz Bellucci (Braz.) – Pablo Cuevas (Urug.-11) 6:2, 4:6, 6:3
Steve Johnson (USA-12) – Gastao Elias (Portug.) 6:3, 6:4
Gilles Simon (Fr.-15) – Juiči Sugita (Jap.) 7:6 (3), 6:2
Fabio Fognini (Tal.) – Benoit Paire (Fr.-16) 4:6, 6:4, 7:6 (5)
Dvojhra žien – 3. kolo (osemfinále):
Madison Keysová (USA-7) – Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-9) 6:3, 3:6, 6:3
Laura Siegemundová (Nem.) – Kirsten Flipkensová (Belg.) 6:4, 6:3
Petra Kvitová (ČR-11) – Jekaterina Makarovová (Rus.) 4:6, 6:4, 6:4
Mónica Puigová (Portor.) – Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-3) 6:1, 6:1
Johanna Kontová (V. Brit.-10) – Svetlana Kuznecovová (Rus.-8) 3:6, 7:5, 7:5
Daria Kasatkinová (Rus.) – Sara Erraniová (Tal.) 7:5, 6:2
Angelique Kerberová (Nem.-2) – Samantha Stosurová (Aus.-13) 6:0, 7:5
Elina Svitolinová (Ukr.-15) – Serena Williamsová (USA-1) 6:4, 6:3
Štvorhra mužov – štvrťfinále:
Florin Mergea, Horia Tecau (Rum.-5) – Marcelo Melo, Bruno Soares (Braz.-3) 6:4, 5:7, 6:2
Marc López, Rafael Nadal (Šp.-6) – Oliver Marach, Alexander Peya (Rak.) 6:3, 6:1
Daniel Nestor, Vasek Pospisil (Kan.-7) – Fabio Fognini, Andreas Seppi (Tal.) 6:3, 6:1
Steve Johnson, Jack Sock (USA) – Roberto Bautista-Agut, David Ferrer (Šp.-8) 6:4, 6:2
Štvorhra žien – 2. kolo (osemfinále):
Garbine Muguruzová-Blancová, Carla Suárezová-Navarrová (Šp.-4) – Kirsten Flipkensová, Yanina Wickmayerová (Belg.) 7:5, 2:6, 6:2
Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká (ČR-6) – Šuaj Pcheng, Šuaj Čang (Čína) 6:4, 6:4
Jekaterina Makarovová, Jelena Vesninová (Rus.-7) – Andreea Mitová, Raluca Olarová (Rum.) 6:1, 6:4
Sara Erraniová, Roberta Vinciová (Tal.-8) – Sü I-Fan, Čeng Saj-saj (Čína) 6:2, 6:3
Barbora Strýcová, Lucie Šafářová (ČR) – Eugenie Bouchardová, Gabriela Dabrowská (Kan.) 6:7 (4), 6:2, 6:4
VESLOVANIE
štvrťfinále – skif mužov (13.30), skif žien (14.10), semifinále – dvojveslica bez kormidelníka mužov (14.50), dvojskif žien (15.10), dvojskif mužov (15.30), štvorveslica bez kormidelníka ľahkých váh mužov (15.50), semifinále C/D – dvojskif ľahkých váh žien (16.10), dvojskif ľahkých váh mužov (16.30)
VODNÉ PÓLO – ŽENY
A-skupina:
Taliansko – Brazília 9:3 (1:1, 2:0, 3:0, 3:2)
Rusko – Austrália (18.00)
B-skupina:
Čína – Maďarsko 11:13 (2:2, 4:4, 3:6, 2:1)
Španielsko – USA 4:11 (1:4, 1:3, 2:2, 0:2)
VODNÝ SLALOM
finále C1 mužov
1. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 94,17 (0), 2. Matej Beňuš (SR) 95,02 (0), 3. Takuja Haneda (Jap.) 97,44 (0), 4. Vítězslav Gebas (ČR) 97,57 (0), 5. Sideris Tasiadis (Nem.) 97,90 (2), 6. Benjamin Savšek 99,36 (4), 7. Casey Eichfeld 99,69 (4), 8. Ander Elosegi (Šp.) 101,27 (4)
VOLEJBAL – MUŽI
A-skupina:
Francúzsko – Mexiko 3:0 (18, 12, 22)
Taliansko – USA 3:1 (26, -20, 23, 23)
Brazília – Kanada 3:1 (-24, 18, 22, 17)
Tabuľka:
1. Taliansko 2 2 0 6:1 6
2. Brazília 2 2 0 6:2 6
3. Kanada 2 1 1 4:3 3
4. Francúzsko 2 1 1 3:3 3
5. USA 2 0 2 1:6 0
6. Mexiko 2 0 2 1:6 0
B-skupina:
Rusko – Argentína 1:3 (-18, 18, -18, -21)
Poľsko – Irán 3:2 (17, 23, -23, -20, 16)
Kuba – Egypt 0:3 (-22, -15, -22)
Tabuľka:
1. Argentína 2 2 0 6:1 6
2. Poľsko 2 2 0 6:2 5
3. Rusko 2 1 1 4:4 3
4. Egypt 2 1 1 3:3 3
5. Irán 2 0 2 2:6 1
6. Kuba 2 0 2 1:6 0
VZPIERANIE – MUŽI
Do 69 kg:
1. Š´ Č´-jung (Čína) 352 (162+190), 2. Danijar Ismajilov (Tur.) 351 (163+188), 3. Izzar Artykov (Kirg.) 339 (151+188), 4. Luis Jávier Mosquera Lozano (Kol.) 338 (155+183), 5. Bredni Roque Mendoza (Mex.) 326 (145+181), 6. Briken Calja (Alb.) 326 (145+181), 7. Sergej Cechir (Mold.) 322 (144+178), 8. Bernardin Ledoux Kingue Matam (Fr.) 320 (140+180)
VZPIERANIE – ŽENY
Do 63 kg:
1. Wej Teng (Čína) 262 – svetový rekord (115+147 – svetový rekord), 2. Choe Chjo-sim (KĽDR) 248 (105+143), 3. Karina Goričevová (Kaz.) 243 (111+132), 4. Mercedes Pérezová (Kol.) 234 (104+130), 5. Eva Gurrolová-Ortizová (Mex.) 220 (100+120), 6. Giorgia Bordignonová (Tal.) 217 (98+119)
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
10. augusta 2016