Sulíkovci majú výhrady, program Ficovej vlády nepodporia

Voči programovému vyhláseniu novej Ficovej vlády majú liberáli zásadné výhrady. Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejnej správy do roku 2020 považujú za lacný trik, ktorým sa nová vláda snaží obhájiť neschopnosť skonsolidovať verejné financie v reálnom čase, a to do roku 2018.BRATISLAVA 13. apríla (WebNoviny.sk) – Programové vyhlásenie vlády Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete opozičná Sloboda a Solidarita (SaS) pokladá za dokument, ktorého najväčšou slabinou bude jeho realizácia. Liberáli na základe predchádzajúcich skúseností konštatujú, že politické strany sa časom síce naučili písať programové vyhlásenia, ktoré dobre znejú, ale nenaučili sa podľa nich vládnuť.

Odporúčame:

Ficova vláda má program, je vládou kontinuity a pokroku

SaS upozorňuje na nevyriešené kauzy

Smer-SD podľa SaS už vo svojom programe na roky 2012 až 2016 mal v pláne bojovať proti korupcii, ale reálny vývoj šiel celkom opačným smerom.

„Rovnako mala vláda Smeru v pláne bojovať proti daňovým únikom a podvodom, ale aj aktuálna kauza podnikateľa Ladislava Bašternáka ukazuje, že tento boj sa netýkal všetkých. Preto aktuálne proklamácie na tému korupcie, daňových únikov v programe budúcej vlády berieme s veľkou rezervou až nedôverou. A o to skôr, že hlavní aktéri po podozrení z krytia úplatkov, machinácií a podvodov zostávajú vo funkciách,“ uvádzajú predstavitelia liberálov.

Pripomínajú, že právny štát je typickou hodnotou, ku ktorej sa verbálne hlásia všetky vlády, ale to, čo predviedol Smer-SD počas svojich dvoch vlád napríklad v kauze Hedvigy Malinovej, nemá podľa SaS s právnym štátom nič spoločné.

Liberáli uznávajú, že niektoré návrhy a deklarácie v programom vyhlásení novej vlády znejú nádejne, napríklad oblasť školstva. „Vidíme tu snahu o zavádzanie moderných pedagogických prístupov, ochotu počúvať učiteľov a širokú odbornú verejnosť. Obdobne sa s porozumením pozeráme na snahy zreformovať zdravotníctvo, na profesionalizáciu štátnej správy, ako aj snahu definovať politické nominácie. Určite privítame, ak sa zruší povinná zdravotná služba, zlepší regulačný rámec pre podnikateľov a do rozhodovania verejných orgánov zavedú princípy hodnoty za peniaze,“ konštatuje SaS.

Liberáli hovoria o lacnom triku

Voči programovému vyhláseniu vlády majú liberáli zásadné výhrady. Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejnej správy do roku 2020 považujú za lacný trik, ktorým sa nová vláda snaží obhájiť neschopnosť skonsolidovať verejné financie v reálnom čase, a to do roku 2018.

Zníženie dane z príjmov právnických osôb na 21 percent je podľa SaS absolútne nedostatočné a znižuje konkurencieschopnosť Slovenska v rámci V4. Liberáli rovnako nevidia žiadny rozumný dôvod na to, aby sa daňové licencie zrušili až od roku 2018.

„Vládna koalícia naznačuje snahu o zlepšenie podnikateľského prostredia, ale úvahy o zavedení osobitného odvodu pre obchodné reťazce, zvláštne štátne stimuly pre kúpeľníctvo, snahy o zvýšenie slovenských potravín na domácom trhu vedú presne opačným smerom – k diskriminácii a protekcionizmu,“ argumentuje SaS.

V programe budúcej vlády chýba strane Richarda Sulíka liberalizácia Zákonníka práce pre ľahšie zamestnávanie, dokončenie projektu UNITAS, systematické znižovanie daní a odvodov, reforma štátnej správy, konkrétne opatrenia na znižovanie administratívnej záťaže podnikateľov a zamestnávateľov, prijatie ústavného zákona na ochranu dôchodkového systému, zmeny v prospech udržateľnosti prvého piliera a na posilnenie dôchodkového sporenia a jasný politický akcent na riešenie segregovaných rómskych spoločenstiev.

„V neposlednom rade zrozumiteľnosti dokumentu by nesporne pomohlo, keby bol výrazne kratší. Oveľa väčší dôraz ako na kvetnaté proklamácie a ciele malo vládne zoskupenie klásť na nástroje a opatrenia, ktoré chce počas svojho mandátu realizovať,“ uzatvára SaS.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. apríla 2016

Odporúčané články